Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bir İsveç Şehri: Göteborg

0 534

Bir İsveç Şehri: GöteborgGöteborg,

Kuzey Avrupa ülkelerinden ve aynı zamanda da Avrupa Birliği’nin resmi olarak tam üyelerinden İsveç’te bulunan bir yerleşim yeridir. Bu yerleşim yeri, bağlı olduğu ülkenin en büyük kentleri arasında sayılır. Öyle ki, İsveç’in başkenti ve aynı zamanda en popüler kenti olan Stockholm sonrasında, ülkenin en büyük şehri olma özelliğini haiz olan Göteborg, epey bir ehemmiyet yüklenen şehirlerin başını çeker. Başka bir ifade ile ülkenin en büyük iki şehri arasında sayılan Göteborg, Kuzey ülkeleri de nazara alındığında en büyük beş şehirden birisi olarak da göze çarpar. Bu da şehre, son derece önemli yatırımların gerçekleştirilmesine olanak sağlamış özelliklerden biridir. İsveç’in Kattegat bölgesinde yer alan Göteborg, buranın doğal olarak en önemli ve de en gelişmiş şehridir. Son derece küçük bir ülke olmasına karşın sahip olduğu şehirleriyle çok etkileyici bir mimariye ve kültüre sahip olan İsveç, bu şöhretinin çok büyük bir kısmını şüphesiz ki, başkent Stockholm ve Göteborg’a borçludur. Göteborg şehri de tıpkı Stockholm gibi oldukça tarihi bir yer olarak bilinir. Bu da şehre son derece önemli bir misyon yükler. İsveç’i ve de doğal olarak kültürünü tanımak isteyenler öncelikle başkent olan kente ya da başka bir ifadeyle Stockholm’e giderler. Ancak sonrasında ülkeden ayrılamadan önce de diğer bir önemli İsveç şehri Göteborg’a da uğrarlar.

Bu anlamda şehir, son derece stratejik bir konumdadır. Bu stratejik önem gerek şehrin sahip olduğu coğrafi konum gerekse de bünyesinde barındırdığı ekonomik güçtür. Bu ekonomik gücün bir kısmını da turizm oluşturur. Ancak bu şehrin ekonomisinin temelini kesinlikle oluşturmaz. Hal böyle olunca Göteborg şehrinin ekonomik gücü kırılgan değildir. Bu da şehir sınırlarında yaşayan insanların ekonomik olarak herhangi bir sorunla karşılaşmaması anlamına gelir. Şehir sınırları dahilinde yaklaşık olarak 600 bin İsveçli ve de yabancı uyruklu şahıs yerleşik şekilde ikamet eder. Bu nüfusun çoğunluğunu İsveçliler oluşturur. Şehrin metro bölgesi olarak kabul edildiği alan da nazara alındığı vakit, nüfus 1 milyon seviyelerine kadar ulaşmaktadır. Ülkenin güney hattında bulunan bu şehir, liman kenti olması sebebiyle ülke için oldukça stratejik ve de iktisadi öneme sahip bir yerleşim yeri olarak kabul edilir.

Bir İsveç Şehri: GöteborgDenizle bir şekilde bağlantısı bulunan Göteborg, ticari anlamda ülkenin önemli ithalat ve de ihracat noktaları arasında kabul edilir. Bakıldığı vakit, çok eski bir coğrafya olduğu aşikar olan bu topraklar üzerlerinde binlerce yıldır modern insanı ağırlamışlardır. Ancak bu coğrafyada yer alan Göteborg şehri, 1621 yılında kent olarak kabul edilebilmiştir. Bu tarihe kadar köy ve kasaba olarak kalan şehir, statü değişikliği sonrasında daha da bir önemli hale gelmiştir.

Göteborg şehri her ne kadar bugün İsveçlilerin hegemonyası altında olsa da tarih boyunca birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Bunlar arasında Hollandalılar dahi bulunur. Göteborg, Türkiye üzerinden ulaşılması nispeten kolay şehirlerdendir. Bu anlamda bölgeye tarifeli seferler düzenleyen havayolu şirketleri de vardır. Dilemeniz durumunda aktarmalı olarak da seyahat etme fırsatınız bulunur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku