Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sütün Fazlası Nelere Yol Açar?

0 5.958

Sütün Fazlası Nelere Yol Açar?Süt çok yararlı bir içecek olmasına rağmen çoğu zararlı olabilir. İdeal olan süt tüketim miktarı günde 1 bardaktır. Bebekler 1 yaşına kadar inek sütü içmezler, onlar için en faydalı süt anne sütüdür. Fazla süt iştahı keser ve böylece başka besin maddeleri yeterince tüketilmemiş olur. Tek yönlü beslenme vücut için zararlıdır. Özellikle fazla süt tüketen çocuklarda demir eksikliği, diş çürümesi, halsizlik, uykusuzluk görülür. Ayrıca çocuğun büyüme hızını da yavaşlatılmış olur.
Sütün fazlası denildiğinde anlaşılması gereken miktar günde 3 bardaktan fazla tüketmek olmalıdır.
Sütten alınacak kalsiyum başka besin maddelerinde de vardır. Örneğin yeşil yapraklı sebzeler bu gruba girer. Ispanak, dere otu, maydanoz vb. Ayrıca süt ürünleri olan peynir, yoğurt, kefir tüketilebilir.
Tüm besin maddelerinde neyi ne kadar tüketeceğini bilmek önemlidir. Yoksa vücuda yarar vermek yerine zarar verilebilir. Bu anlamda süt tüketilmesi gereken en yararlı besinlerden biridir fakat aşırıya kaçılmadığı sürece.
Süt fazla tüketildiğinde böbrek taşları oluşabilir. Çünkü aşırı süt tüketimi ile vücuda giren fazla kalsiyumu vücut eritemeyebilir ve bu da böbrekte taş oluşmasına sebep olur.
Süt tüketiminde aşırıya kaçanların ileriki yaşlarında kemik hasarları ortaya çıkabilir.
Prostat ve yumurtalık kanserinde yol açabileceğine dair araştırmalar mevcuttur. Ayrıca akne oluşumunu da artırır.
Sütün kolesterol seviyesi üzerinde etkileri vardır. Yüksek kolesterol farklı hastalıklara sebebiyet verebilir.
Süt alerjisi özellikle çocuklarda oluşabilir. Bu durumda kusma, bulantı, kurdeşen dökme gibi belirtiler görülür. Bu durumda süt ve süt ürünlerini kesmek gerekir.

Sütün Fazlası Nelere Yol Açar?Sütteki yağ oranı da önemli bir konudur. Fazla miktarda alınan doymuş yağ oranı miktarı çeşitli hastalıklara sebep olabilir.
Süt herhangi bir sıvı değildir. Çok yararlıdır. Ama dikkatli tüketmek de yarar vardır. Günlük sıvı ihtiyacı daha çok su ile karşılanmalıdır. Zaten 2 litre su tüketen kişi başka sıvılara çok fazla ihtiyaç duymaz. Bunun içi günde 1 bardak sütü her yaştan insan tüketmeli fazlasına kaçmamaya özen göstermelidir. Süt deyince akla ilk gelen inek sütü olsa da başka hayvanların sütleri de vardır. Bunlar keçi sütü, arı sütü, eşek sütü. Her sütün içeriği birbirinden farklıdır. Bazı bitkilerin sütleri de mevcuttur. Hatta yapılan araştırmalar hayvansal sütlerin bitkisel sütlere göre vücutta emiliminin daha zor olduğunu tespit etmiştir.

Kaynakça:
https://evdesifa.com/sutun-zararlari-nelerdir/
www.zararlari.com/fazla-sut-icmenin-zararlari.html
https://www.saglikla.net/asiri-sut-icmenin-zararlari.html

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.