Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bixente Lizarazu Kimdir?

0 276

g_liza_200x300Bixente Lizarazu, 9 Aralık 1969 tarihinde, Fransa‘nın St. Jean de Luz şehrinde dünyaya gelmiştir. Lizarazu, aktif futbol hayatı boyunca, Bordeaux ve Bayern Münih gibi takımlarda oynamıştır. Ayrıca Fransa milli takımının da formasını giyen Lizarazu, toplam da 97 kez milli olarak bu alanda en çok milli olan 15 futbolcu arasında girmeyi başarmıştır. Milli formayı ilk kez 1992 yılında giymeye başlayan Lizarazu, 2004 yılında son kez milli formayı giyerek, UEFA Euro 2004 ile beraber milli takım kariyerine son verdiğini açıklamıştır. Fransa milli forması altında 1998 yılında FIFA Dünya Kupası’nı kazanan Lizarazu, 2000 yılında ise, UEFA Euro 2000’ni kazanmayı başararak hem dünya hem de Avrupa şampiyonu olan Fransa’nın en önemli oyuncularından biri olmuştur.

Kulüp kariyeri de oldukça parlak olan Lizarazu, Almanya‘ya gitmeden önce, Girondis de Bordeaux takımının formasını giymiştir. Bordeaux forması altında en büyük başarısını 1996 yılında UEFA Kupası’nda final oynayarak elde etmiştir. 1996 yılında UEFA Kupası finalinde, daha sonra transfer olacağı Bayern Münih’e karşı forma giymiştir. Bayern Münih’e transfer olmasıyla beraber, birçok kupayı kaldırma başarısı gösteren Lizarazu, bu dönemde 6 Bundesliga, 5 kez de Almanya Kupası’nı kazanma başarısı göstermiştir. Bunun yanı sıra, 2001’de UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanan Bayern Münih’in önemli bir parçası olan Lizarazu, aynı yıl Kıtalararası Kupayı da Bayern’le beraber kazanmıştır. Lizarazu ayrıca 1996/97 sezonunda, Atletic Bilbao forması giymiş ve La Liga’da sadece 16 maçta forma şansı bulabilmiştir.

bixente_lizarazuOldukça başarılı geçen Bayern Münih kariyeri, Lizarazu’nun dünya çapında bir futbolcu olmasına yardımcı olmuştur. Defansın solunda görev yapan Fransız oyuncu, Bayern Münih ile çıktığı 151 bundesliga maçında 7 gol atmıştır. Bayern Münih’e transfer olduğu Bordeaux takımında ise, çıktığı 246 lig maçında, toplam 22 gol atarak bütün dünyanın dikkatini çekmeyi başarmıştır. Defansın solunda oynamasına karşın Bordeaux’da oldukça gölcü sezonlar geçirmiştir. 1997’de geldiği Bayern Münih’ten 2004 yılında ayrılan Lizarazu, Olimpik Marsilya takımına transfer olmuştur. Marsilya’ya transfer olan Lizarazu burada geçirdiği yarım sezonda sadece 14 maça çıkmış ve daha sonra ayrıldığı Bayern Münih’e 2005 yılında tekrar transfer olmuştur.

İkinci kez Bayern Münih’e transfer olan Bixente Lizarazu, sadece 1 yıllık sözleşme yapmış ve futbolu Bayern Münih’le olan sözleşmesinin sona ermesinin ardından bırakacağını açıklamıştır. Bayern’de bu dönemde, 31 lig maçına çıkan Lizarazu, gol atma başarısı gösterememiştir. Kariyeri boyunca, Bordeaux, Atletic Bilbao, Bayern Münih ve Olimpik Marsilya formaları giyen Bixente Lizarazu, çiktiği 501 lig maçında toplam 39 gol atmıştır. Ayrıca milli forma ile çıktığı 97 maçta ise 2 kez fileleri havalandırma başarısı göstermiştir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.