Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

BMC’yi Tanıyalım..

0 15.992

4818_bmccBMC, İzmir’de faaliyet gösteren yüzde yüz yerli bir otomotiv firmasıdır. 1964 yılında kurulan firma; kamyonet, kamyon, çekici, minibüs, otobüs, askeri taktik araç, mayına dayanıklı personel taşıyıcı araç, bu araçlarda kullanılacak motorlar ile farklı otomotiv parçaları imal edebilen kapsamlı bir firma.

1966 yılında üretime geçen BMC, aslında İngiltere’nin markalar topluluğu British Motors Corporation Limited ortaklığıyla kuruldu. 1989 yılında tamamen Çukurova Holding bünyesine geçerek, yüzde yüz yerli bir otomotiv markası konumuna geldi.. British Leyland, BMC veya BLMC olarak anılan İngiliz otomotiv şirketi bünyesinde; Morris, Austin, Austin-Healey, Leyland, Riley, Nuffield, Wolseley, MG, Jaguar, Princess, Vanden Plas, Land Rover, Range Rover, Rover markaları yer aldı.
1980’lerin sonuna gelindiğinde güç kaybeden bir çok İngiliz markası, ya kapandı ya da ülke dışına satıldı. Bunlardan Land Rover/Range Rover ve Jaguar daha önce bir İngiliz sömürgesi olan Hindistan firması Tata’ya satıldı. Yıllar önce Austin Mini, Morris Mini, Leyland Mini ve Rover Mini olarak satılan model günümüzde BMW içinde başlı başına bir marka (Mini) olarak yer almakta..

İzmirli BMC, ilk yıllarında Nuffield, Leyland, Austin ve Morris markalarıyla traktör, Land Rover cip , yine Leyland, Morris ve Austin markalarıyla kamyon ve kamyonet imal etmiştir. 1985’lerde taksilerin benzinli motorlarının dizel ile değişiminde yerli motor olarak kullanılırken, Türk Silahlı Kuvvetlerinin elindeki BTR markalı zırhlı personel taşıyıcılar yine BMC tarafından yenilenmiştir. Euro normlarının uygulanmaya başlamasıyla beraber bir çok kente alçak tabanlı belediye otobüsü, silahlı kuvvetlere taktik araç, kendi sınıfında başarılı olan Kirpi MRAP (mayına dayanıklı zırhlı personel aracı) üretmiştir. Son iki yıldır; her sınıfta araç geliştirme, üretme hatta 6 ayda yepyeni bir model üretebilme yeteneği olan firma; farklı bir takım ödeme sorunları ve mali krizle üretime ara vermiştir. TMSFnin yönetime el koyduğu marka, yeni sahibini bekliyor. BMC, Sınai hakları bir Türk firmasına ait ilk modeli olan Profesyonel kamyonlarını 1996 yılında üretirken, İngiltereye önceleri ERF markasıyla sonra isim konunda anlaşılınca BMC Professional adıyla satılmaya başlandı.

4818_bmcBMC; İran, Malezya, Pakistan, Kenya, Tanzanya, Nijerya, Gana, Zimbabwe ve Güney Afrika Cumhuriyetinde lisansla üretildi.Gazete arşivlerindeki haberlere göre Kanadaya yine ERF markasıyla satılması, bir çok ülkede imali gündeme geldi…Ancak belki mali hesaplar yada ülkeler arasındaki siyasi meseleler bu konudaki gelişmeleri engellemiştir. Yine arşivlerdeki yöneticilerin ifadelerine göre BMC, 1989 yılında Ford Transit Connect, Fiat Doblo tarzında bir araç için çalışmalara başlamış olmasına rağmen projeden vazgeçilmiştir. BMC, araçlarında Leyland markalı motorlar kullanırken 1980lerin sonunda Volvo daha sonra ise Cummins markalı motor kullanmaya başlamıştır. Hafif ticaride Levend, minibüste Pininfarinanın tasarımını yaptığı Megastar, midibüste Probus ve Midilux, otobüste Belde ve Procity, kamyonda Profesyonel, mayına dayanıklı araç olarak Kirpi üreten şirketin basında çıkan iddialara göre taliplileri arasında İveco ve Volkswagende vardı. Ancak Ocak 2014 itibariyle bu konuda bir gelişme yok. BMCnin yerli bir firma olması otomotivseverlerin ilgisini çekiyor. BMCnin her ne kadar adı İngiliz markadan gelmekte ise de ekonomiye katkısı, İzmir bölgesi başta olmak üzere iş imkanı, teknik imkanlar ve daha bir çok açıdan vazgeçilmez bir marka.

1991 yılında, hala dünyanın en zorlu yarışı olan Dakar Rallisinde ilk kez bir Türk yapımı kamyon yarıştı. 6×4 yürüyüş düzenine sahip BMC Fatih kamyonun sürücüleri ise Türk Motorsporlarının kilometre taşlarından biri olan Renç Koçibey, Emre Utku ve Mustafa Gökaydan oluşan ekipti. Çöllerde yarışan Fatih 214-26, 8267 cm3 hacimde bir motora sahip olup 214 beygir güçle 104,8 km azami hız yapabiliyor. Araç, İzmir BMC fabrikasının önünde halen sergilenmektedir. BMC; potansiyeli, tecrübesiyle ümit vaat eden yerli bir şirket.Otomotiv markası olarak, sorunlarının en kısa zamanda çözülüp Türk ekonomisine kazandırılmayı bekliyor..

Kaynakça:
http://en.wikipedia.org/wiki/BMC_(Turkey)
http://en.wikipedia.org/wiki/British_Motor_Corporation
http://www.otometre.com/2009/12/kisaca-bmc.html
http://www.otometre.com/2010/09/bmcnin-kilometre-taslari.html
http://www.otometre.com/2010/05/bmc-1964te-kuruldu.html

Yazar:Yılmaz Asan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku