Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Boğaz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

0 434

8641_bogaz1Günümüzde en sık görülen sağlık sorunlarından biri de boğaz ağrısıdır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak kendini gösteren boğaz ağrısı sorunu özellikle uzun süre etkili olduğunda iş ve sosyal yaşantının ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Çoğu zaman kendiliğinden geçebilen boğaz ağrısı rahatsızlığı hakkında uzmanlar uyarılarda bulunmakta ve bu sağlık sorununun özellikle sık tekrar etmesi ve buna bağlı olarak uzun süreli olarak etkisini devam ettirdiği taktirde hemen ilgili doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Hemen her yaş grubu bireylerde görülebilen boğaz ağrısı sorunu özellikle çocuklarda görüldüğünde etkisini uzun süre koruyabilmekte ve bunun sonucunda çocukların oldukça rahatsızlık duymasına yol açabilmektedir. Dilerseniz boğaz ağrısının nedenleri hakkında bilgiler sunalım.

Boğaz Ağrısına Yol Açan Faktörler Nelerdir?

Birçok rahatsızlığa yol açan faktörlerin bulunduğu gibi boğaz ağrısı rahatsızlığına da yol açabilen birçok faktörler bulunmaktadır. Boğaz ağrısına yol açan başlıca faktörler şunlardır;

  • Aşırı sıcak yiyecek ve içecekler
  • Enfeksiyonlar
  • Bademciklerin şişmesi
  • Boğaz yollarında meydana gelen rahatsızlıklar
  • Sigara ve alkol
  • Sinüzit sorunları
  • Kulak rahatsızlıkları
  • Tıbbi ilaçların yan etkileri
  • Dengesiz beslenme
  • Kalitesiz uyku boğaz ağrısının başlıca nedenleridir.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Boğaz ağrısı özellikle şu gibi durumlar gösterdiğinde hemen ilgili doktora başvurulmalıdır.

Sık tekrar ettiğinde
Etkisini uzun süre sürdürdüğünde
Ağrı ile birlikte kaşıntı ve yanma durumlarını da gösterdiğinde hemen doktora başvurulmalıdır.

8641_bogazGörüldüğü gibi boğaz ağrısına yol açan birçok faktörler bulunmaktadır. Özellikle de günümüzde hemen her hastalığın ana nedenlerinden olan sigara ve alkol boğaz ağrısının en temel nedenleri arasında bulunmaktadır. Dolaysıyla bu iki ölümcül maddelerden diğer hastalıklara yakalanmamak amacıyla olduğu gibi boğaz ağrısı rahatsızlığını yaşamamak açısından da uzak durulmalıdır. Ayrıca boğaz kanserinin oluşumunda da etkin rol oynayan sigara ve alkol boğaz hastalıklarının tümünde etkin rol almaktadır.

Boğaz Ağrısı Tehlikeli Midir?

Boğaz ağrısı genel olarak tehlikeli olmamakla birlikte bağlı olduğu nedene göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin sigara ve alkol nedenli oluşan boğaz ağrısı boğaz kanserine yol açabildiğinden dolayı tehlikeli olma ihtimali oldukça yüksektir. Diğer nedenlere bağlı olarak meydana gelen boğaz ağrısı genellikle tehlike arz etmemekle birlikte yine de tedavi gerektirebilmektedir.

Boğaz Ağrısının Oluşmaması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Boğaz ağrısının meydana gelmemesi açısından ilk olarak bu rahatsızlığa yol açan faktörlerden uzak durulması gerekmektedir. Boğaz ağrısının oluşmaması için şunlar yapılmalıdır.

Çok sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.
Dengeli beslenilmelidir.
Düzenli ve yeteri kadar uyku alınmalıdır.
Sigara ve alkolden kesinlikle uzak durulmalıdır.
Tıbbi ve bitkisel ilaç kullanımında belirtilen kullanım dozajlarına özen gösterilmelidir.
Yukarıdaki önlemler alındığında boğaz ağrısı rahatsızlığının görülmemesi ihtimali yükselebilmektedir. Dolaysıyla sizler de boğaz ağrısını sıkça yaşayanlardan iseniz boğaz ağrısının kendilinden ortadan kalkmasını beklemeyiniz ve hemen doktora başvurup gereken tedavilere başlamalısınız. Makalemizde boğaz ağrısının nedenleri hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalarımız olmuştur.

Not: Makale bilgilendirme amaçlıdır. Reçete değildir

Kaynakça:
haberturk.com

medikalakademi.com.tr

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku