Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çiğ Et Yemenin Sağlığa Ciddi Zararları

2 12.579

Çiğ Et Yemenin Sağlığa Ciddi ZararlarıEtli yemeklerin pişirilmesinde uzmanlar en çok çiğ et kalmadan pişirilmesini ve tüketilmesini tavsiye ediyor.Çiğ etin içerisinde granulosus adı verilen bir bakteri bulunduğu için,sindirim sisteminde hazımsızlığa yol açıyor. B vitamini eksikliğini çoğaltarak,çeşitli sinirlilik,unutkanlık,ve unutkanlığa bağlı hastalıkların oluşumuna zemin hazırlıyor. Bazı insanlar yemek yaparken çiğ kıymayı ve eti yiyerek zaman geçiriyor. Oysaki çiğ et hem mide bulandıran hem de sindirimi bozan sağlıksız bir gıda tüketim şeklidir.

Çiğ Et Yemenin Sağlığa Ciddi ZararlarıUzmanlar,bunu alışkanlık haline getiren kişilerin ciddi rahatsızlıklara yakalanacaklarını hatta bunun ölümle bile sonuçlandığının altını çizmektedirler. Çiğ et kesinlikle yenilmez. Hatta pişme süresinde etin pişme şekli iyice kontrol edilmelidir.Eti haşlarken suyu mutlaka değerlendirilmelidir. Haşlanmış et suyunun birden fazla vitamini bulunmakta ve kemik sağlığına son derece iyi gelmektedir. Çiğ tüketilen bazı besinler faydalıdır. Bunlar neler olabilir ? Tabii ki zengin vitamin lif içeren meyve ve sebzelerdir.

Örneğin,salatalık,havuç,turp,maydanoz,domates,lahana,marul,yeşil soğan bunlar rahatlıkla çiğ bir şekilde salatalarda tüketilebilir. Fakat etin çiğ tüketilmesi çok sağlıksızdır. Hastalıkların artmasına ,mide bağırsak hareketlerinin bozulmasına hatta vücutta gerçek var olan vitaminlerin ölmesine neden olur. Peki çiğ et yemek hangi zararları doğurur ? İsterseniz bu zararları sizlere anlatalım. Bakalım bunlar neler ?

Çiğ Et Yemenin Sağlığa Ciddi ZararlarıÇiğ Et Yiyen Kişilerde Bu Sorunlar Çıkıyor !

Çiğ et,tahmin edilenden daha fazla zararları olan bir besindir. Kesinlikle tüketilmemelidir. Risk içeren bu tüketim şekli bütün sağlıklı organların zarar görmesine neden oluyor.Çiğ etin içinde binlerce canlı mikrop bulunur.Granulosus adı verilen bu bakteriler hızlı bir şekilde artmaya başlar. Vücut adeta mikroplarla savaşmak için direnir. Sindirim kanalında gelişen bozukluklar,kabızlığa ya da aşırı ishale neden olur. Toparlanamayan vücut,yavaş yavaş direncini kaybetmeye başlar. Gözlerin feri gider. Yüzün renginde soluk bir görsellik her daim oluşur. Yorgun ve güçsüz bir beden sürekli uyuma ihtiyacı ister. Bunun nedeni bakteri çoğaldıkça ,kişi doğal olarak hastalanır ve kendini güçsüz hisseder. Virüslerden kurtulmak güçleşir.

Çiğ Et Yemenin Sağlığa Ciddi ZararlarıSağlıklı bir şekilde işlevselliğini tamamlayan organlar,artık mikrobu etkisi ile yavaşlamaya hatta görevini sağlıklı bir şekilde tamamlamaya başlar. Bu risk içeren hayati organlar zarar gördü mü ölümcül bir durum aniden gelişebilir. Kalp ve damar tıkanıklığında artışlar çoğalır. Bağırsak sisteminin ağır tahribatı ve sonucu istenmeyen yırtılmalara neden olur. Ağız ve yutak iltihabında ciddi oranlarda yaralar oluşur. Bu yaralar,bulaşıcı bir şekilde etrafa yayılarak büyümeye devam eder. Nefes almada sıkıntılar çoğalır.Çiğ et her türlü rahatsızlığı tetikler.

Çiğ Et Yemenin Sağlığa Ciddi ZararlarıKaraciğerde yağlanma ve büyüme hızlı bir şekilde oluşur. Karaciğer bu durumun olumsuzluğunda etkilenerek adeta iflasın eşiğine gelir. Ciltte döküntüler,egzama ve sadece benzer kaba yaralar oluşur. Saç dökülmeye başlar. İç kanama gerçekleşebilir. Mide parazitleri,karında kurtlanmalar oluşur. Dışkıda kanamalar meydana gelir. Basur aniden gelişir. Kısacası uzaktan masum ,tadımlık diye yediğiniz çiğ etler bütün sağlığı bozarak,yaşam kalitenizi düşürür. Tedavisi mümkün olur ama geç kalındığında ölümcül bir sonuç söz konusu olabilir. Çiğ et kesinlikle yenilmemeli özellikle küçük çocuklara asla verilmemelidir. Sağlığınız için etli gıdaları iyice pişirerek sağlıklı koşullarda tüketiniz. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmandoktor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. Naz diyor

    Ben aksine pişmiş et yiyemiyorum çiğ eti sürekli her gün olsa her gün yiyebilirim midem de bulanmıyor bağımlılık sanırım zararlarını da biliyorum ama bırakamıyorum

  2. CEYLANNN diyor

    ben tavuk etini baharatlı çiğ halde tüketmeyi seviyorum ama sürekli değil nadir.Lakin zararlarını okudukça bu kötü alışkanlığımı bırakmam gerektiğini anladım.TÖBE Bİ DAHA YERSEM:))))

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku