Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gözlerde Basınç Birikmesi Neden Olur ?

0 6.075

Gözlerde Basınç Birikmesi Neden Olur ?Birçok göz ağrısı türü vardır, ancak gözlerin arkasındaki baskı hissi tamamen başka bir şeydir. Bu hoş olmayan his, gözleri etkileyen bir sorundan kaynaklanabilir, ancak sebebin, yüzün çevresindeki dokuyu etkileyen bir durum olması daha olasıdır. Burada gözlerin arkasında bir baskı hissine neden olabilecek aşağıdaki koşullara bakıyoruz:

*migren ve diğer baş ağrıları

*sinüs enfeksiyonu

*mezar hastalığı

*optik nörit

*diş ağrısı

*yüz yaralanması

Gözlerin arkasındaki basınç nedenleri

1. Migren ve diğer baş ağrıları

Baş ağrısı gözlerin arkasında baskıya neden olur. Türkiye Migren Vakfı göz çevresinde çoğu baş ağrısının migren veya gerilim tipi olarak sınıflandırıldığına ve göz yorgunluğu veya ilgili durumlarla hiçbir ilgisi olmadığını belirtmektedirler. Migrenler genellikle gözlerin arkasındaki baskı veya ağrı hissiyle ilişkilidir.

Migrenin diğer belirtileri arasında şunlar bulunur:

*baş ağrısı

*mide bulantısı

*kusma

*Sese duyarlılık

*ışığa duyarlılık

*baş ağrısının başlamasından önce garip ışıklar veya sesler

Gerilme baş ağrılarında darbeden ziyade sıkma ve bastırma hissi oluşmaktadır.
Küme baş ağrıları, Bunlar 15- ila 180 dakika arası sürmekte ve sıklıkla günde sekiz defaya kadar çıkmaktadır. Gözler dahil olmak üzere yüzdeki bölgelerde enfeksiyon, şişlik veya ağrı görülür.

2. Sinüs enfeksiyonu

Sinüsler kafatasının altına, arkasına ve gözlerin arasına yerleştirilmiş boşluklardır. Sinüslerle ilgili sorunlar genellikle yüzün içinde ve çevresinde ağrı hissi içerir. Sinüs enfeksiyonunun ana semptomlarından biri, gözbebeklerinin etrafında ağrı ve baskıya neden olmasıdır. Sinüs enfeksiyonunun diğer semptomları şunlardır:

*burun akıntısı veya burun tıkanıklığı

*koku duyusu kaybı

*baş ağrısı

*yüzde ağrı veya basınç

*boğazdan akıntı şeklinde gelen mukus

*boğaz ağrısı

*ateş

*öksürük

*yorgunluk

*ağız kokusu

Göz ağrısının nedenleri genellikle gözlerin arkasındaki basınç nedenlerinden farklıdır.

3. Graves hastalığı

Aşırı aktif çalışan tiroid bezinin bir sonucu olan Graves hastalığı, gözün arkasındaki dokuların, kasların şişmesine neden olur. Bu, göz küresinin soketten çıkmasına neden olur ve göz küresinin hareket ettirilememesi gibi diğer sorunlara yol açabilir. Gözlerin arkasındaki dokuların şişmesi, bir baskı hissi ile sonuçlanabilir. Graves hastalığının yaygın göz ile ilgili semptomları şunlardır:

*gözlerde tahriş hissi

*kuru gözler

*gözlerde yırtılma

*soketten gelen şişkinlik

*ışığa duyarlılık

*çift ​​görme

*göz ülseri

*görme kaybı

*göz küresinin şişmesi

*göz ağırlaşması

4. Optik nörit

Optik nörit, gözleri ve beyni birbirine bağlayan optik sinirleri etkiler. Optik nörit, gözleri ve beyni bağlayan sinirin iltihaplı ve şişmiş olduğu bir durumdur. Yan etkiler arasında genellikle birkaç gün içinde zirve yapan ve iyileşmek için 4-12 hafta sürebilecek ağrı ve geçici görme kayıpları sayılabilir.

Enfeksiyonlar optik nöriti tetikleyebilir ve ayrıca sıklıkla multipl skleroz (MS) ile ilişkilidir MS’li tüm insanların yaklaşık yüzde 50’sinde sıklıkla MS’in ilk belirtisi olan optik nörit görülür. Optik nörit belirtileri şunlardır:

*azaltılmış görüş

*renk körlüğü veya daha az canlı görünen renkler

*Bulanık görme, özellikle vücut ısısı yükseldikten sonra

*tek gözde görüş kaybı

*özellikle de hareket ederken gözde ağrı

*parlak ışığa tepki verme gibi.

5. Diş Ağrısı

Diş ağrısı, özellikle enfeksiyonun sonucu olarak, çevredeki sinirler etkileneceğinden, yüzün yakın bölgelerine yayılan ağrı ve boğaz ağrısına neden olabilir. Örneğin , Türkiye Tıp Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan 2009 tarihli bir vaka çalışması, diş ağrısı iki gün sonra sol göz yuvasının şişmesine neden olan bir kişi ile ilgilidir. Şişmiş gözdeki görme daha da kötüleşmiş ve ağrı şişlik ile birlikte artmıştır.

6. Yüz sakatlıkları

Araba kazalarında veya spor yaparken yaşananlar gibi yüz yaralanmaları, gözlerin ardında ve çevresinde bir baskı ve acı hissine neden olabilir. Göz soketine farklı kırılma tipleri göz kaslarına, sinirlere ve sinüslere zarar verebilir. Göz soket kırıklarının bazı belirtileri şunlardır:

*gözün çıkması veya sokete batması

*siyah göz

*çift ​​görme, bulanık görme veya azaltılmış görme

*Yaralı göz çevresindeki yüzün kısımlarında uyuşma

*göz çevresinde ve etrafında şişlik

*Ağzı açarken muhtemelen ciddi ağrı ile düz görünümlü bir yanak.

Gözlerde Basınç Birikmesi Neden Olur ?Görme kaybı gibi ciddi belirtiler, bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.
Gözlerin arkasındaki basınç kendi başına ciddi bir sağlık sorunu değildir, ancak daha acil bir durumun varlığına işaret edebilir. Görme kaybı, şişkin gözler, ateş, sık sık baş ağrısı veya yüz şişmesi gibi belirtileri fark eden kişiler doktora görünmelidir. Doktor bir tanı koyamazsa, kişiyi daha ayrıntılı bir şekilde araştırabilecek uygun bir uzmana yönlendirecektir.

Bu uzmanlardan bazıları şunlardır:

*kulak, burun ve boğaz uzmanları

*diş hekimleri

*beyin ve sinir konularında uzmanlaşmış nörologlar

*göz konularında uzmanlaşmış göz doktorları

Tanıya yardımcı olabilecek bazı teknikler şunları içerir: Hormon düzeylerini belirlemek için kan testleri. Tiroidin ürettiği hormonlar, Graves hastalığının tanısında anahtardır.
MR taramaları beyin ve bedenin haritalandırılması için başka bir yöntemdir. Sinüslerin sağlığını araştırmak için burna bir kamera yerleştirmeyi içeren endoskopide başka yöntemdir.

Tedavi seçenekleri

Gözlerin arkasındaki baskıyı başarılı bir şekilde tedavi etmek, altta yatan nedenleri ele almayı içerir. Ağrı kesici kullanmak güvenlidir. Şiddetli değilse ve daha ciddi bir durumun bir yan etkisi gibi görünmüyorsa, baskı hissini hafifletebilirler. Basınç şiddetli ise veya başka belirtilerle geliyorsa, bir doktora görünmelidir. Tanıdan sonra doktor gerekli tedavileri uygulayacaktır. Gözlerin arkasındaki baskıya bakış, altta yatan nedene bağlı olacaktır. Bu basınç genellikle başa çıkma ve komplikasyonlara neden olma olasılığı düşük olan basit baş ağrılarına veya sinüs koşullarına bağlı olacaktır. Bununla birlikte, gözlerin arkasındaki basınç, optik nörit veya Graves hastalığı gibi daha ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Bu gibi durumlarda daha fazla tedavi içeriği olabilmektedir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku