Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bolivya Nasıl Bir Ülkedir?

0 1.000

Bolivya, Güney Amerika kıtasında yer alan bir Latin ülkesidir. Konum olarak Güney Amerika kıtasında yer alan ülke, kıtanın orta kesiminde bulunur. Kuzeydoğu hattında Brezilya ile, güneydoğuda ise Paraguay, güneyde Arjantin, kuzeybatıda Peru ve güneybatıda ise Şili ile kara sınırı bulunur. Bu anlamda ülke tam anlamıyla ”kilitli” bir ülke konumundadır ve de Güney Amerika’nın önde gelen ülkeleri ile etrafı çevrilmiştir. Başkenti La Paz olan Bolivya’nın en büyük şehri ise Santa Cruz de la Sierra’dır. Dünyanın en egzotik ülkeleri arasında kabul edilen Bolivya, Güney Amerika kıtasının en gözde tatil destinasyonları arasında yer almaya başlamıştır. Özellikle Kuzey ve Güney Amerikalı turistler bölgeyi son derece sık tercih etmektedir. Bunun nedeni, keşfedilecek topraklara sahip olması ve de oldukça sıra dışı bir iklime sahip olmasıdır. Ayrıca ülke dünyaca ünlü ”ölüm yolu”nun da bulunduğu ülke olması sebebiyle turistlerce yoğun ilgi gösterilen bir yerdir. Bolivya Güney Amerika ülkeleri arasında en karmaşık yapıya sahip olanı olarak kabul edilir.

ÜlBolivya Nasıl Bir Ülkedir?kenin etnik yapısı çok ilginç bir şekilde birçok milleti birada bulundurur. Ancak bunlar arasında çoğunluğu Mestizolar oluşturur. Bunları ise Indigenous izler. Ülkede çok az sayıda salt beyaz olarak adlandırılan bir gurup bulunur ve bunlar toplam nüfusa oranı sadece yüzde 5 civarındadır. Uzun yıllar İspanya’nın egemenliği altında kalmış olan Bolivya, İlk olarak İspanyollar tarafından kurulmuştur. Zaten şehirde İspanyol kültürü oldukça ağır basar. Tabi buradaki İspanyol kültürü Avrupa’daki İspanyol kültüründen farklılık gösterir ve Latin İspanyol’u kavramına atıfta bulunulması zorunluluğunu da beraberinde getirir. Yüzyıllar boyunca İspanyollarca sömürülen Bolivya, 19. yüzyılın ilk çeyreğinde İspanyollara karşı savaş açmış ve de bağımsızlığını kazanmıştır. Resmi olarak 6 Ağustos 1825 tarihinde bağımsızlığına kavuşan Bolivya, 21 Temmuz 1847 tarihinde ise bunun tanınması sonucunda resmi bir devlet haline gelmiştir. Bu anlamda Bolivya, dünyanın en eski devletleri arasında yer alır. İspanya sonrası Bolivya, çok sık sayılabilecek periyotlarda askeri müdahalelere maruz kalmıştır. Son olarak 7 Şubat 2009 tarihinde anayasasını değiştiren Bolivya, refah seviyesi düşük ülkelerden biridir.

Ülkede 37 adet resmi dil bulunur. Bu anlamda ülke Güney Amerika kıtasında öncü konumundadır. Bolivya, sınırları dahilinde yaklaşık olarak 12 milyon insanı barındırır ve de kişi başına düşen milli geliri ise sadece 3 bin dolardır. Oldukça fakir bir ülke olan Bolivya, yer altı zenginlikleri olsa da bunları pazarlayamaması sonucu gelişmemişliğe mahkum olarak kalmaktadır. Bölgeye direkt olarak Türkiye üzerinden ulaşmak mümkün değildir. Bunun için aktarmalı olarak seyahat edilmesi bir mecburiyettir. Avrupa’dan Frankfurt merkezli Bolivya’ya ulaşmak mümkündür.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku