Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bolivya’nın Başkenti; La Paz

0 616

La Paz, Güney Amerika ülkelerinden Bolivya’da bulunan bir şehirdir. Şehir, ülkenin en önemli ve de en popüler şehirlerinden biridir. La Paz, aynı zamanda da Bolivya’nın başkenti olması sebebiyle de ülke için son derece stratejik olarak kabul edilir. Resmi adı Nuestro Senora La Paz olan şehrin adı ”Barış Hatunu” anlamına gelir. Ülkenin başkenti olan La Paz, Bolivyalılar için en önemli yerleşim yerleri arasında bulunur. Her ne kadar başkent olsa da şehir, Santa Cruz de la Sierra ve El Alto şehirlerinin ardından en popüler üçüncü şehri konumundadır. Bolivya’nın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan La Paz, son yıllarda yapılan tanıtımlarla beraber turistik bir destinasyon haline de gelmeyi başarmıştır. Ülkenin orta bastısında yer alan La Paz, bölgenin en eski kültüre sahip yerlerinden biridir. Şehir resmi olarak 20 Ekim 1548 tarihinde Alonso de Mendoza tarafından kurulmuştur. İspanyol hakimiyetinde kalmış olan La Paz toprakları Bolivya’nın bağımsız olmasıyla beraber ülkenin başkenti haline gelmiştir. Her ne kadar bağımsızlık gelse de ülke İspanyol özelliklerini kaybetmemiştir.

Bolivya'nın Başkenti; La Pazney Amerika’nın tipik Latin şehirleri arasında yer alan La Paz, 16 Temmuz 1809 tarihinde bağımsızlığını kazanmıştır. Sonrasında şehir Bolivya’nın bir parçası haline gelmiştir. Ülkenin başkenti olan La Paz, sınırları dahilinde birçok sıra dışı yapıyı barındırır. Küreselleşen dünya ile beraber ülkenin tanıtımlarının da yapılması bölgeye olan ilgiyi son yıllarda hiç olmadığı kadar artırmıştır. Özellikle Güney Amerika’dan turist çeken La Paz, Kuzey Amerika’dan da hatırı sayılır oranda turist çekmektedir. Çok egzotik bir şehir olarak kabul edilen La Paz, sahip olduğu yüksek rakımla dikkat çekmektedir. Deniz seviyesinden 3,650m yüksekte olan La Paz, bölgede yerleşik olarak ikamet eden insanları pek etkilemese de, şehri ziyarete gelen turistleri çok olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Tam sınır bir yükseklik olarak kabul edilen bu rakım insan sağlığı için zaman zaman tehlike arz etmektedir. La Paz, son derece yüksek bir rakıma sahip olup, dünyada bu kadar yüksekte kurulmuş başka bir başkent olmaması sebebiyle de diğer bütün başkentlerden ayrılır. İklimsel özelliği de farklı olan La Paz, yazları oldukça yağış alır kış aylarında ise çok soğuk ve kuru bir havaya sahiptir.

La Paz, Güney Amerika’nın en gözde şehirlerindendir ve bünyesinde 1 adet uluslar arası hava meydanı bulunur. Her ne kadar uluslar arası havalimanı bulunsa da Türkiye’den bölgeye tarifeli sefer bulunmamaktadır. Bu anlamda aktarmalı olarak La Paz’a ulaşmak isterseniz, bu mümkündür. Bu yolla ulaşmak isteniyorsa 20 saatlik bir uçak yolculuğu kaçınılmazdır. Bölgenin en önemli havayolu şirketi Avianca Bolivya’dır. Bu havayolu ile ulaşmak isterseniz yine aktarmalı olarak seyahat etmeniz gerekecektir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku