Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Havayolu Ulaşımının Bazı Avantajları Ve Dezavantajları

0 494

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, ulaşım konusunda da çağ atlayan insan oğlu, 2000’li yıllarda yoğun şekilde hava yolu ulaşımını tercih etmeye yönelmiştir. Yine de sıklıkla başvurulan yöntem kara ulaşımıdır. Ancak bunun nedenleri, gerek ekonomik şartlar, gerekse alt yapı yetersizliklerinden dolayı insanların kara yolunu tercih etmeleri şeklinde sayılabilmektedir.

5901_550

Hava yolu ulaşımı, her ulaşım türü gibi, içeriğinde bir takım avantajları ve dezavantajlarını barındırmaktadır. Akla gelen ilk avantajı ise, uçuş süresinin kısa olmasıdır. Örneğin, saatte 90 kilometre ile 900 kilometrelik bir mesafeyi 10 saatte kat eden bir otobüsün yerine, aynı mesafeyi 1 saatte geçen uçaklar bu anlamda oldukça hızlı olan ulaşım araçlarıdır. Yani, hava yolu ulaşımının tercih edilmesindeki ilk ve en önemli neden, zamandan tasarruftur.

Bir başka avantaj ise, yine zaman tasarrufu ile bağlantılı olarak yakalan konfordur. Kimi firmaların uçak koltukları yeterli genişlikte olmasa bile, otobüslere ya da trenlere oranla daha az süre ile yolculuk yapılabileceği için, yolcular kendilerini yorgun hissetmemektedirler. Yani, 10 saatlik yoldan gelerek otobüsten inen bir yolcunun fiziki yorgunluğu ile, 2 saatlik uçak yolculuğu yapan yolcunun fiziki yorgunluğu birbirlerinden çok farklıdır.

5901_en-iyi-hava-yolu-sirketleri-e1372379702335

Avantajlar arasında sayılabilecek bir başka unsur ise, uçaklardaki yemek ve içki servislerinin diğer taşıma araçlarına göre çok daha lüks ve tatmin edici olmasıdır. Yolculuk sırasında her türlü yemek servis edilebildiği gibi, alkollü ya da alkolsüz şekilde sunulan tüm içeceklerden de yararlanılabilmektedir.

Hem avantaj, hem de dezavantaj olarak sayılabilecek tek unsur, uçak bilet fiyatlarıdır. Kampanyalı dönemlerde ya da yolculuktan aylar öncesinde alınan uçuş biletleri, çok uygun ve ucuz rakamlara denk gelebilmekteyken; gerek hava yolu şirketine bağlı olarak, gerekse uçuşa olan zaman azlığı gibi sebeplerden ötürü bilet fiyatlarının kimi zaman çok yükseklerde gezmesi, bu unsurun nasıl değerlendirilmesi gerektiği ile ilgili bir fikir sunabilmektedir.

Hava alanları, şehir dışlarına doğru yapıldığı için, uçağa biniş öncesinden yeterli saatte hava alanında olmak gerekmektedir. Yani, uygun saatte alanda olabilmek için erken uçuştan en az 2 ya da 3 saat öncesinden yola çıkılmalıdır. Bu durum da, zaman olarak bir dezavantaj oluşturabilmektedir. Aynı şekilde, yine hava alanının şehir merkezine uzak olmasından kaynaklı olarak, hava alanına ulaşırken ödenecek olan servis ya da taksi parası, dezavantajlardan bir başkasını oluşturmaktadır.

5901_page_dunyanin-en-buyuk-havayolu-sirketi-kuruluyor_473197015

Uçağa binilen hava alanlarının, şehirlerin en pahalı yerlerinden biri olması da, bir başka kötü yöndür. Normal fiyatların en az 2 ya da 3 katı fiyatlarına satılan yiyecekler ve içecekler, hava alanlarında sergilenmektedir.

Kaynakça:
http://canberktabakoglu.blogcu.com/hava-yolu-ulasimi/1878498

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.