Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

George Soros Kimdir?

0 515

George Soros Kimdir?Soros, dünyada para babası olarak tanınmaktadır. Fon Yönetimi LLC’yi kurmuş olan işadamı ayrıca dünyanın en aktif hayırseverlerinden birisidir. Gyorgy Schwartz olarak Macaristan’da doğdu, İngiltere’ye çocukken göç etti ve adını George Soros olarak değiştirdi. Nazi’nin doğduğu ülkedeki işgale ve Yahudi ailesinin Budapeşte Savaşı sırasında hayatlarından nasıl korktuğunu gördü. Erken çocukluk deneyimleri politik görüşlerini şekillendirdi ve kapitalizmi desteklemek için büyüdü. Londra Ekonomi Okulu’nda okudu ve filozof Karl Popper’in öğrencisi oldu. Mezun olduktan sonra New York’a taşındı ve finans alanında kariyere başladı. Başkaları için çalışmak onu çok tatmin etmedi. Bu yüzden bugün en karlı hedge fon şirketlerinden biri olan Soros Fon Yönetimi’ni kurdu. İngiltere’deki Kara Çarşamba krizinde 1992’de kısa satış yaparak 1 milyar ABD doları kar elde etti. 1970’lerde aktif olarak hayırsever girişimlere katılmaya başladı ve siyasi nedenleri, ekonomik ve sosyal reformları desteklemek için Açık Toplum Vakfı’nı kurdu. Bugüne kadar insan hakları, eğitim ve halk sağlığı ile ilgili nedenlerden ötürü 8 milyar dolar bağışladığı bildirildi.

Macaristan’da Elizabeth ve Tivadar çiftinden dünyaya geldi. Babası, avukat ve savaştan kaçmış bir savaş esiridir. 13 yaşındayken Nazi Almanyası Macaristan’ı işgal etti. Hatta 1945’te Budapeşte Savaşı’ndan sağ kurtuldu. 1947’de amcasıyla yaşadığı İngiltere’ye taşındı. Londra Ekonomi Okulu’na gitti ve filozof Karl Popper’in öğrencisi oldu. Popper’ın ‘Açık Toplum ve Düşmanları’ kitabından derinden etkilendi. 1952’de mezun oldu. 1956’da New York’a taşındı ve 1959’a kadar FM Mayer için arbitraj tüccarı olarak çalıştı. Daha sonra 1963’e kadar Wertheim & Co.’nun finans analisti oldu. Popper’ın görüşlerinin etkisiyle, filozofun fikirlerini piyasadaki varlıkların piyasa değerlendirmesini açıklayabilecek bir “refleksivite” teorisi geliştirmek için uyarladı.

George Soros Kimdir?1963 yılında Arnhold ve Bleichroeder başkan yardımcılığına atandı. Ancak, 1973 yılına kadar kaldığı işinde fazla bir tatminkarlık bulamadı.
1973’te Jim Rogers ile ortaklaşa özel olarak sahip olduğu hedge fonlarından Quantum Group of Funds’u kurdu. İngiltere’deki 16 Eylül 1992 para birimi krizi sırasında ‘Siyah Çarşamba’ olarak bilinen gün, Soros, kısa satış Sterling ile 1 milyar ABD doları kar elde etti. 1970’lerde, demokratikleşme, eğitim ve halk sağlığını teşvik etmek için çalışan Orta ve Doğu Avrupa, Sovyetler Birliği ve Afrika’da bulunan bir vakıf ağı kurmaya başladığında hayırsever faaliyetlerine başladı. Soros Vakıfları dünya çapında 60’tan fazla ülkede faaliyet gösteriyor. 1984’te Macaristan’daki ilk Açık Toplum Enstitüsü’nü 3 milyon dolar bütçeyle oluşturdu.

1993’te New York’taki Açık Toplum Vakıfları’nı (OSF) kurdu. Vakıflar, eğitim alanlarındaki, hukukun üstünlüğü ve bağımsız medyanın diğer alanlarındaki girişimlerini destekliyor. İlerici ve liberal siyasi görüşlerin ateşli bir destekçisi olan Soros, 2004 seçimlerinde Demokratları desteklemek için Amerika İlerletme Merkezi’ne 3 milyon toplamda 20 milyon dolar verdi. Ekonomist Jeffrey Sachs, çabalarında, Afrika’daki yoksulluğa itilmiş köylere eğitim ve tıbbi yardım sağlamak için Millennium Promise’e destek verdi.

George Soros Kimdir?2006 yılında girişime 50 milyon dolar yardım sözü verdi. 2009 yılında Yeni Ekonomik Düşünce Enstitüsü’nün (INET) 50 milyon dolarlık bir başlangıç ​​fonuna sahip olmasına yardımcı oldu. Enstitü, New York’ta yerleşik bir sivil toplum kuruluşudur. 2010 yılında, Kaliforniya eyaletindeki esrarın yasallaştırılması için Teklif 19’u finanse etmek amacıyla Uyuşturucu Politikası İttifakı kampanyasına 1 milyon dolar bağışladı. Ancak Önerme, Kasım 2010 seçimlerinden geçemedi. “Açık Toplum: Küresel Kapital Reformu” (2001) ve “Yaşanabilirlik Çağı: Teröre Karşı Savaşın Sonuçları” (2006) dahil olmak üzere finansal ve politik konularda çeşitli kitaplar yazdı. Günümüzde, tüm dünyada hayırsever faaliyetlere katılan Soros Vakfı’nın ağını yöneten Açık Toplum Vakıfları (OSF) olarak bilinen Açık Toplum Enstitüsü’nü kurdu.

2000 yılında Yale School of Management’dan Yale Uluslararası Finans Ödülü’ne layık görülmüştür.1960’da Annaliese Witschak ile evlendi ve 1983’te boşandı. İlk eşinden üç çocuğu vardır. İkinci evliliği de boşanmakla sona eren Susan Weber’di. Bu evlilikten iki çocuk daha dünyaya geldi. Hayır kurumunun adı Karl Popper’ın “Açık Toplum ve Düşmanları” adlı kitabına dayanmaktadır. 12 Mart 2012 tarihinde Forbes tarafından dünyanın en zengin 22. kişisi seçildi.

 

Doğduğu Ülke: Macaristan

Uyruğu: Macar, Amerikan

Doğum Tarihi: 12 Ağustos 1930

Burcu: Aslan

Boyu: 1.75 M

Doğum Yeri: Budapeşte, Macaristan

Babası: Tivadar Schwartz

Annesi: Erzebet Szucz

Kardeşleri: Paul

Eşi / Eski Eşi: Annaliese Witschak, Susan Weber

Çocukları: Alexander, Andrea, Gregory, Jonathan, Robert

Kurucu / Kurucu Ortak: Quantum Fund

Net Değeri: 22 Mart 2017 Itibarıyla 25,2 Milyar Dolar

Eğitimi: London School Of Economics, Toronto Üniversitesi Mississauga

Ödülleri: 2000 – Yale Uluslararası Finans Merkezi Ödülü – James Madison Ödülü

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku