Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Uruguay’ın Başkenti “Montevideo” Nasıl Bir Yerdir?

0 259

Montevideo, Güney Amerika ülkelerinden Uruguay’da bulunan bir yerleşim yeridir. Uruguay topraklarında yer alan en önemli ve aynı zamanda da en popüler şehir olan Montevideo, ayrıca ülkenin başkenti konumundadır. Ülkenin en büyük şehri olan Montevideo, bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Şehir aynı zamanda Uruguay’ın en kalabalık şehri olmasıyla da dikkatleri üzerine çekmektedir. Güney Amerika şehirleri arasında hatırı sayılır bir öneme sahip olan Montevideo, Uruguay’ın güney kesiminde yer alır. Bölge tarihini en iyi anlatan şehirlerin başında kabul edilen Montevideo, Uruguay’ın en turistik mekanı olarak da bilinir. Başka bir ifadeyle ülkenin ulusal yüzü olan şehir, en çok turist ziyaretinin gerçekleştiği yer olarak kabul edilir. Şehrin bulunduğu coğrafyanın Avrupalılarca keşfi 18. yüzyıla dek uzanır. Bölgeye ilk olarak İspanyol kaşifler akın etmişlerdir. Sonrasında kolonileştirme çalışmaları başlatan İspanyollar, bölgenin bugün aldığı surette ciddi anlamda pay sahibidirler. Resmi kayıtlar bölgenin 1724 yılında keşfedildiğini ortaya koyar. Ancak söylememiz gereken, bu tarihin Avrupalılarca keşfedilen tarihe denk gelmesidir. Yoksa bölge daha da eski bir insan yerleşimine sahiptir.

17Uruguay'ın Başkenti "Montevideo" Nasıl Bir Yerdir?24 yılında dünyaca ünlü İspanyol kaşif Bruno Mauricio de Zabala tarafından keşfedilen Montevideo, bu tarihle beraber İspanyol kolonileşmesinde çok önemli bir yere sahip olmuştur. Uzun yıllar süren İspanyol egemenliği ile beraber bölgede İspanyolca hüküm sürmeye başlamıştır. Günümüze dek uzanan bu süreçle beraber hem ülkenin hem de şehrin anadili İspanyolca olmuştur. Ülke nüfusunun önemli bir kesimini bünyesinde barındıran başkent Montevideo, yaklaşık olarak 1,9 milyon insanın yerleşik olarak ikamet etmesine olanak sunar. Bu anlamda ülkenin en önemli yerleşim yeri olarak kabul edilen Montevideo, başkent olması sebebiyle sahip olduğu siyasi merkez olma özelliğinin haricinde aynı zamanda da ülkenin iktisadi ve kültürel olarak da başkentliğini yapar. Dünyanın en önemli coğrafyalarından biri olarak kabul edilen Güney Amerika coğrafyası, Montevideo şehrinin de katkısı ile daha da popüler bir yer haline gelmiştir. Özellikle şehir, sahip olduğu işgücü ve ekonomisi ile birçok bölge şehrine göre çok önde ve Avrupa standartlarında imkanlara sahiptir. Söz konusu şehir başkent şehirleri arasında en zengin halka sahip 3’üncü Güney Amerika şehridir.

Şehir ülkenin dünyaya açılan kapısı olarak kabul edildiğinden, hemen hemen uluslar arası niteliğe sahip olan bütün işler bu merkez aracılığı ile yürütülür. Bölge bir bakıma ülkenin ithalat ve ihracat işlerinin yürütüldüğü ana karargah konumundadır. Bu topraklarda ikamet eden yerleşik vatandaşların kişi başına düşen hane gelir yaklaşık olarak 26 bin Amerikan dolarıdır ki, bu Güney Amerika şehirleri nazara alındığı vakit son derece yüksek bir değerdir. Bu da bölgeye olan ilginin her geçen gün artması anlamına gelmektedir. Bölgeye Avrupa üzerinden aktarmasız uçuş imkanı sadece birkaç havayolu şirketi tarafından sağlamaktadır. Genel olarak Frankfurt aktarmalı olarak İstanbul üzerinden Montevideo’ya ulaşmanız mümkündür.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.