Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tarihi Göçmen Kabul Merkezi; “Ellis Adası”

0 517

Ellis Adası, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaleti sınırlarında bulunan dünyaca ünlü bir adadır. Dünyanın en popüler iç adalarından biri olan Ellis Adası, Amerikan tarihinde sıra dışı bir yere sahiptir. Konum olarak New York eyaletine bağlı kendiyle aynı isimde olan New York şehrinde bulunan Ellis Adası, tam olarak Yukarı New York Körfezi olarak adlandırılan bir yerdedir. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ile bağlarını koparıp bağımsızlığını kazanmasının ardından çok ciddi bir kalkınma harekatı başlatmıştır. Her ne kadar o dönem için Amerikan toprakları olarak addedilen kıtada yeterli kadar insan bulunsa da bunların çoğunun yerli halk olması sebebiyle, Amerikalılara güçlükler çıkarması ülkenin kalkınma hızını ciddi anlamda yavaşlatan en önemli unsurlardan biri olmuştur. Bunun üzerine beyaz Amerikalılar yanı Amerika kurulmadan önce Avrupa kıtasından Amerika Birleşik Devletleri’ne göçen Avrupalılar, kendi soydaşlarını Amerika’ya almaya karar vermiştir. Bunun üzerine göçmen alımı başlatan Amerika Birleşik Devletleri, göçmenlerin ülkeye olan girişini Ellis Adası vasıtasıyla yürütmüştür. Başka bir ifadeyle Ellis Adası bir göçmen kabul merkezi haline getirilmiştir.

ATarihi Göçmen Kabul Merkezi; "Ellis Adası"vrupa’nın Almanya, İtalya, İrlanda, Birleşik Krallık, Danimarka, İsveç, Polonya, Portekiz, İspanya gibi önde gelen ülkelerinden ayrılmak isteyen ve yeni bir ülkede yeni bir yaşam sürme hevesinde olan ve genel olarak çok fakir olan bir kesim göçmen gemilerle Amerika Birleşik Devletleri’ne hareket etmiştir. Doğu yakasının en önemli göçmen kabul merkezleri arasında yer alan New York eyaleti, Ellis Adası’nı bir göçmen kabul merkezine dönüştürmüş ve ülkeye giren kişilerin milliyeti ve şahıslarına ait çeşitli bilgileri kayıt altına almıştır. Resmi kayıtlara göre Ellis Adası, 1892 yılında bu amaçla kullanılmaya başlanılmıştır. Yaklaşık olarak 60 sene boyunca göçmen kabul merkezi olarak faaliyet gösteren bu ada, 1954 yılında emekli edilmiştir. Ayrıca 60 yıldan daha uzun bir süre boyunca göçmenlerin giriş kapısı olmuş olan Ellis Adası, bu süre zarfında 12 milyondan fazla göçmene ev sahipliği yapmış ve bu anlamda çok ciddi bir misyonu yerine getirmiştir. Bu 12 milyon göçmenin günümüz itibarıyla 120 milyon Amerikalının atası olduğu tahmin edilmektedir. Bu da Amerikan nüfusunun 3’te 1 anlamına gelir.

Dünyanın en tarihi noktaları arasında yer alan Ellis Adası, içinde birçok yapı barındırır. Ancak ana yapı olan merkez kabul olarak da adlandırılan ana bina 1900 yılında tamamlanmıştır. Söz konusu yapının mimarlığını Willam Alciphron Boring ve Edward Lippincott Tilton üstlenmiştir. ”Rönesans – Yeniden Doğuş” tarzıyla inşa edilen Ellis Adası Ana Binası, günümüz itibariyle göçmen müzesine dönüştürülmüştür. Söz konusu merkez Ulusal Park Hizmetleri tarafından işletilmektedir. Ayrıca Ellis Adası, resmi olarak bir müze ada hüviyetine kavuşmuştur. Bu da adanın her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmesini de beraberinde getirmiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku