Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyaca Ünlü “New York Metrosu”

0 1.153

New York Metrosu, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletinde bulunan ve eyaletle aynı ada sahip olan New York şehrinin dünyaca ünlü toplu ulaşım hizmetidir. New York Metrosu, New York şehrinin yer altında uzanan ulaşım ağının ön önemli parçasıdır. Bu ulaşım ağı sayesinde her gün milyonlarca insan New York şehrinin ilçelerine çok kısa bir sürede ulaşabilmektedir. Dünyanın en önemli ve aynı zamanda da en eski metroları arasında yer alan New York Metrosu, 1904 yılında açılmıştır. Bu anlamda çok köklü bir geçmişe sahip olan bu ulaşım ağı, dünyanın birçok şehrine de örnek olmayı başarmıştır. Dünya üzerinde birçok şehir metro hattı inşa etmiştir. Ancak bunlar arasında hiçbiri New York metrosu kadar fazla tanınmış ve de güzergaha sahip değildir. New York Metrosu’nun en önemli özelliği, hizmetin 7 gün 24 saat prensibi üzerine kurulu olmasıdır. Bu anlamda metro dünyanın aktif uyumayan tek metrosu olarak kabul edilir. Oldukça verimli bir ulaşım aracı olan metro, New York halkına son derece faydalıdır. Araç sahipliği bakımından Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en büyük ülkesi olsa da New York gibi devasa şehirler içinde araç kullanmak oldukça zor olabilmekte. Bu da insanların toplu taşıma araçlarına yönelmesini gerektirmektedir.

DünDünyaca Ünlü "New York Metrosu"yanın birçok şehrinde metro ile ulaşım mevcuttur. Ancak hiçbir şehirde New York Metrosu sahip olduğu çeşitlilikte ve yoğunlukta metro hattı ve istasyonu bulunmaz. Dünyanın en büyük metrolarının başında yer alan New York Metrosu, 36 adet demiryolu güzergahına sahiptir. Bu anlamda New York Metrosu, dünyanın en çok güzergaha sahip metrosudur. Bu 36 güzergah, toplam 425 durakla donatılmıştır. Bu da neredeyse New York şehrinin hemen hemen her noktasına metro ile ulaşabileceğiniz anlamına gelir. New York Metrosu, katlı bir şekilde inşa edilmiş bir plana sahiptir. Başka bir ifadeyle güzergahlara göre yerin kademe olarak sınıflandırıldığını söyleyebiliriz. Bu şekilde bir hizmeti sunmak oldukça yüksek bir mühendislik becerisi gerektirdiğinden New York Metrosu, dünyanın en sıra dışı metroları arasında yer alır ve turistik bir yanı da bulunur. New York Metrosu’nun resmi olarak açılış tarihi 27 Ekim 1904 olsa da bu tamamen tamamlanmış halinin tarihidir. O yüzden metro aslında bu tarihten de önce kısmen faaliyete girmiştir. İlk sefer 9 Ekim 1863 tarihinde yapılmış bu da aslında metronun hizmete giriş tarihi olarak kabul edilir.

Dünyanın en işlek metrosu olan New York Metrosu, günde yaklaşık olarak 5,7 milyon yolcu tarafından kullanılmakta ve bu da kendisini dünyanın en işlek metrolarından birine dönüştürmektedir. Yıllık olarak 1,760 milyar yolcunun kullandığı New York Metrosu, Amerika Birleşik Devletleri ve her iki Amerika kıtasının da en çok yolcu taşıyan toplu ulaşım aracı konumundadır. Metrolar saate 90km’lik sürate ulaşabilmektedir. Ancak durak sayısının fazlalığı sebebiyle sürat yaklaşık olarak 30km civarındadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku