Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Arnavutluk’un Başkenti “Tiran” Nasıl Bir Yerdir?

0 279

Tiran, Balkanların en önemli şehirlerinden biridir. Şehir Arnavutluk sınırları içinde yer alır ve ülke için son derece stratejik bir konuma sahiptir. Tiran, Arnavutluk şehirleri arasında en popüler olanıdır ve aynı zamanda da ülkenin başkentidir. Başkent olması sebebiyle ülkenin siyasi merkezi olan bu şehir, aynı zamanda da ülkenin iktisadi ve kültürel merkezi olarak kabul edilir. Balkan topraklarının en eski yerleşim yerleri arasında olan Tiran, Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan bir şehirdir. Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olmuş olan Arnavutluk’un en önemli yerlerinden biri olan Tiran, Türkler için de son derece kilit bir görev üstlenmiştir. Balkan coğrafyası açısından önemli kabul edilen bu topraklarda çok uzun yıllar boyunca birçok medeniyet hüküm sürmüştür. Ancak şehrin resmi olarak kuruluşu Osmanlı İmparatorluğu’nun bölge üzerinde hakimiyet kurduğu döneme rastlamaktadır. Bu anlamda şehrin kuruluş tarihi 17. yüzyıl olarak bilinir. Tiran şehri, 1614 yılında kurulduğu vakit, aslında küçük bir kasabadan farksızdı. Ancak Osmanlı İmparatorluğu bölgeyi kilit bir yer olarak gördüğünden sonraki yıllarda ciddi anlamda yatırımlar gerçekleştirmiş.

BiArnavutluk'un Başkenti "Tiran" Nasıl Bir Yerdir?rçok Balkan şehri arasında yer alan Tiran, bölgenin en popüler 7’nci şehri olarak kabul edilir. Arnavutluk topraklarının en büyük şehri olan Tiran, sınırları dahilinde yaklaşık olarak 800 bin insanı yerleşik olarak ağırlamaktadır. Bu anlamda da Balkan şehirleri arasında en kalabalık olanlardan biri olmayı başaran Tiran, bölgenin önemli güçlerinden biri olarak kabul edilir. Bölge çok enteresan bir özelliği ile dünya çapında bir şöhrete sahiptir. Son derece ilginç bir şekilde yılın 2,544 saati güneş alan Tiran toprakları; Avrupa’nın en güneşli 10 şehri arasında yer alır. Bu da bölgede güneş ışınlarının yoksunluğu sebebiyle yaşanan sağlık problemlerinin neredeyse hiç görülmemesine imkan tanımıştır. Bu anlamda şehir doğal şifa kaynağı olarak lanse edilir. Arnavutluk’un en önemli şehri olan Tiran, ülkenin iktisadi merkezi olması hasebiyle, ithalat ve ihracatın gerçekleştiği çok stratejik bir noktadır. Ülkenin en önde gelen eğitim, sağlık, medya, araştırma ve ticari kurumları Tiran’da bulunur. Bu anlamda şehir ülkenin kalbi olarak adlandırılır.

Başkent olması dolayısıyla ülkenin siyasi merkezi de olan Tiran, başkanlık konutunun yer aldığı bir şehirdir. Başka bir ifadeyle şehir ülkenin yönetim merkezinin bulunduğu bir yerdir. Bölge son yıllarda özellikle Türk turistlerce sıkça rağbet edilen bir destinasyon haline gelmiş ve de ülkenin Türk vatandaşlarına vize uygulamaması bunda kilit bir rol oynamıştır. Bölgeye ulaşmak oldukça basittir. Bu anlamda gerek Türk Hava Yolları gerekse de diğer Türkiye merkezli havayolu şirketleri bölgeye tarifeli seferler düzenlemektedir. Seferler ağırlıklı olarak İstanbul merkezlidir. Ulaşım süresi ise havayoluyla yaklaşık olarak 1 saat 40 dakikadır. Bunun yanı sıra bölgeye otobüsle ulaşmak da mümkündür.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.