Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Boyun Ağrıları Hastalığı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

0 366

Toplumlarda en çok görülen sağlık sorunlarından biri de boyun ağrıları sorunudur. Çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilen boyun ağrıları özellikle sık tekrar etmesi ve tedavi edilmemesi durumunda bireyin başta iş ve sosyal aktiviteleri olmak üzere birçok günlük faliyetini olumsuz etkilemektedir. Günümüzde her 10 bireyden en az 3’ünde görülebilen boyun ağrıları sorunu özellikle değişen iş kolları ve yaşam standartlarına bağlı olarak kendini göstermekte ve etkisini uzun dönemler devam ettirmektedir. Genellikle tehlikeli bir sorun olarak görülmeyen boyun ağrıları sık tekrarladığında beraberinde başta boyun fıtığı olmak üzere bazı boyun hastalıklarının habercisi olabilmektedir.

8318_4Uzmanların boyun ağrılarının dikkate alınması gerektiğinin altını önemle çizmekte ve bu sorunun sık tekrar etmesi ve etkisini gün boyu göstermesi durumunda vakit kaybedilmeden ilgili doktora başvurulması gerektiğinin altını önemle çizdiği boyun ağrılarının meydana gelmesinde başta stres faktörü olmak üzere birçok faktör rol oynayabilmektedir.

Ayrıca tedavisinin de oldukça basit olduğu boyun ağrıları sorunu yapılan tedavilere bağlı olarak ve rahatsızlığın nedenine bağlı olarak birkaç gün içerisinde tamamen yok edilebilmektedir. Kadın erkek ve hatta çocuklarda bile görülebilen boyun ağrıları sorunu mutlaka tedavi edilmesi gereken sağlık sorunlarındandır.
Bu sorunu yaşayan birçok birey sorunun zamanla kendiğinden geçeceği gibi yanlış bir inanışa sahip olabilmekte ancak birçok boyun ağrıları maalesef zamanla kronik bir hale gelebilmekte ve bilinenin tam aksine kendiliğinden geçmemektedir. Çoğu zaman boyun bölgesinde yer alan kemiklerin, eklemlerin ve omurgaların bozulması sonucu meydana gelen boyun ağrıları aynı zamanda boyun fıtığı hastalığının meydana gelmesinde de etkin bir rol oynamaktadır.

Boyun Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Boyun ağrılarının birçok nedenleri bulunmaktadır. Bunlar;

– Boyun bölgesinde bulunan disk yapısının bozulması
– Çeşitli nedenlere bağlı olarak stres faktörünün oluşması
– Boyun zedelenmeleri
– Boyun fıtığı
– Boyun kireçlenmesi
– Çeşitli enfeksiyonlar
– Dengesiz beslenme
– Yanlış uyku pozisyonları boyun ağrılarının en belirgin nedenleridir.

Boyun Ağrıları Daha Çok Kimlerde Görülür?

8318_11Boyun ağrıları taşıdığı bazı özellikleri nedeniyle genellikle günlük bir vakadır. Ancak çoğu zaman şu bireylerde daha sık görülebilmektedir.

– Günün önemli bir kısmını stres ile geçiren bireylerde
– Daha önce boyun hastalığı geçirmiş bireylerde
– Az uyku alan bireylerde
– Dengesiz beslenen bireylerde
– Yanlış uyku pozisyonlarında uyuyan bireylerde
– Çeşitli kazalar geçiren bireylerde boyun ağrıları sık görülmektedir.

Boyun Ağrılarında Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Boyun ağrıları her ne kadar önemli bir sağlık sorunu gibi görünmese de özellikle gün içerisinde çok sık tekrarlaması ve etkisini uzun süreler devam ettirmesi durumunda hemen ilgili doktora başvurulması gerekmektedir. Bireyin ciddi sıkıntılar yaşamasına neden olabilen boyun ağrılarının ilk belirtisi görüldüğünde doktora başvurulması gerekmektedir.

Boyun Ağrılarının Tedavisi Nasıldır?

Boyun ağrılarının tedavisi oldukça basittir. Boyun ağrılarının tedavisinde genellikle ilaç yöntemleri ve fizik tedavileri uygulanmaktadır. Ancak bununla birlikte çok nadiren de olsa bazı boyun ağrıları vakasında cerrahi müdahale yöntemi uygulanabilmektedir. Fakat bu yöntemin uygulanabilmesinin kararını ise ilgili doktor vermektedir. Tedavide kullanılan bir başka yöntem ise ilgili doktor tarafından hastaya liste şeklinde verilen boyun egzersiz programıdır. Bu sayede de özellikle basit boyun ağrıları kısa süreler içerisinde etkisini kaybetmektedir.

Not: Makale bilgi içeriklidir. Reçete değildir.

Kaynakça:
www.medikalakademi.com ve www.fizikon.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku