Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Jantlarla İlgili Temel Bilgiler

0 414

Jant Alırken ve Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aplikasyon Tablosu

8317_15Lastik ebadı seçimi konusunda, jant aplikasyon tablosundan yardım almanız ve bu tabloya göre aracınıza uygun olan jantı seçmeniz en sağlıklı tercih olacaktır. Ayrıca bu seçimi gerçekleştirirken, arabanızın markasının üreticisinin tavsiye ettiği değerlerin de dışına çıkmamaya özen göstermelisiniz. Yanlış jant seçimi; aracınızın fren mesafesi başta olmak üzere; maksimum hız, rot ve balans ayarı, yakıt tüketimi gibi oldukça önemli olan konularda olumsuz yönde etkilenmesine sebep olabilir. Tüm bu sebeplerden ötürü yeni bir jant almaya karar verdiğinizde, konu hakkında teknik servisten bilgi talep etmeyi ihmal etmeyiniz.

Jantların Bakımı

Jantlarınızın temizliğini yaparken mutlaka normal deterjan, yani içerisinde kuvvetli kimyasal olmayan deterjanları kullanarak yapın. Jantlarınızın üzerindeki inatçı kirleri ve yağ kalıntılarını; sert olmayan fırça ve sünger kullanarak rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Jantlarınızın temizliği aşamasında solvent katkılı olan temizleyicilerden kaçınmanızı öneririz. Çünkü içerisinde bu tarz katkı maddesi olan ürünler, aracınızın jant kaplamasına zarar verebilir.

Aracınızı kullanırken olası zararlardan kaçınmak adına, kaldırım kenarlarına çok yaklaşmamanızı öneririz.

Jantların Onarımı

8317_16Uluslar Arası Lastik ve Jant Teknik Kurumu’nun standartlarına göre; hasar görmüş olan jantların onarımı yapılamamaktadır; bu sebeple yenisinin alınması tavsiye edilmektedir. Jantlarınız üzerinde göbek deliği büyültme, bijon somunu işlemleri, eksenini kaydırma, boyama veya kaynak işlemlerinden hiçbirini yaptırmamanızı öneririz. Jantınız orijinal hali ile kullanıma uygunsa kullanınız aksi taktirde onararak veya tamir ettirerek kesinlikle kullanmayınız.

Jantların Kullanımı

Jant üreten firmalar, jantlarını uygun yol koşullarında ve otomobil firmalarınca belirlenmiş olan aks yüklerine uygun olarak test edilmekte ve testi geçtikten sonra satışa sunmaktadır. Belirlenmiş olan bu şartların dışında yani örneğin aracınıza aşırı yük yüklediğiniz zaman, jantlarınızda birtakım sorunların oluşabileceğini göze almalısınız.

Jantlar Hakkında Sık Sorulan Sorular

Jant Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

8317_18Jant alımı yapılacağı zaman dikkat edilmesi gereken en önemli konu, jantların aracınız ile olan uyumudur. Sizin beğendiğiniz jant tasarımının aracınızla uyumlu olup olmadığını mutlak öğrenmelisiniz. Bu bilgiyi, jant servislerinde yer almakta olan uygun araç jantları tablosuna bakarak daha sağlıklı bilgi edinebilirsiniz.
Hafif Metal Özellikte Olan Jantların Otomobilin Hakimiyetine Olumlu Etkisi Var Mıdır?
Hafif metal özellikte olan jantlar, yapısal olarak tubeless lastikler ile uyumlu olmaktadır. Böylece otomobile denge ve direksiyon hakimiyeti konularında olumlu yönde etki etmektedir.

Hafif Metal Özellikte Olan Jantlar Yakıt Tasarrufu Sağlar Mı?

Hafif metal jantlar, titanyum ve alüminyum gibi metallerden üretilmektedir. Bu tarz metallerden üretilmiş olan jantlar, sac malzemeden üretilmiş olan jantlara kıyasla daha hafiftir ve daha sağlam yapıdadır. Bu açıklamalarla birlikte, araçta yakıt tasarrufu sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

Hafif Metal Özellikte Olan Jantlar Diğerlerine Kıyasla Güvenli Midir? ve Fren Sistemine Olumlu Yönde Katkısı Var Mıdır?

Hafif metal jantlar, yapısal özellik olarak dış etkilerden kaynaklanmakta olan darbeleri daha rahat emmektedir. Bu darbelerin absorbe edilmesiyle ekstra güvenlik sağlamaktadır.

Hafif metal jantlar, özellikle fren sistemi sebebiyle lastiklerde oluşan yüksek ısıyı, kolaylıkla ve hızla transfer edebilmeleri sebebiyle, fren sistemini olumlu yönde etkilemektedir ve ömrünü uzatmaktadır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku