Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Brezilya’nın Amazon Yağmur Ormanı’nda Bulunan 10 En İnanılmaz Hayvan

0 830

Brezilya'nın Amazon Yağmur Ormanı'nda Bulunan 10 En İnanılmaz HayvanAmazon Yağmur Ormanı, Dünya’daki en inanılmaz canlıların bazılarına ev sahipliği yapıyor. Yağmur ormanlarının tropikal koşulları, bu hayvanların gelişmesine ve Amazon’u tamamen dönüştürmesine izin veriyor. Dev nehir su samurlarından çeşitli zehirli kurbağalara, bu renkli hayvanlar dünyanın geri kalanından izole edilen yağmur ormanlarının en dokunulmamış bölümlerinde dolaşıyor. Amazon Yağmur Ormanı, Güney Amerika’da 9 ülkeye dokunduğu kadar büyük. Kolombiya Amazon, Per, Venezuela, Ekvator, Bolivya, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası’nın hepsi doğal harikanın bir yüzdesini içerirken, Brezilya Amazon için birincil yuvadır. Amazon’da dolaşırken, tüm türlerin hayvanlarından çeşitli aramalar ve sesler duyacaksınız ve bunların hepsini göremeyebilirsiniz, ancak kesinlikle 2,124,000 mil kare ormanda sizi göreceklerdir. Brezilya’nın Amazon Yağmur Ormanı’nda bulunan en inanılmaz 10 hayvana göz atın.
10. Jaguar
Jaguarların Güney Amerika’nın uzak bölgelerini doldurduğu bilinmektedir. Siyah jaguar, görülmesi çok nadir bir hayvandır ancak Amazon’da bulunabilirler. Siyah jaguarlar mutasyonların bir sonucudur, ancak çoğunlukla Jaguarlar benzer desenleri leoparlarla paylaşırlar. Onlar vahşi ama görkemli hayvanlar olup, amazon yağmur ormanlarının harikalarından biridir.

9. Piranha
Brezilya'nın Amazon Yağmur Ormanı'nda Bulunan 10 En İnanılmaz HayvanPiranhalar Amazon’da en çok korkulan balıklardan bazılarıdır. Çoğunlukla, bu balıklar zararsız gibi görünebilir ancak omurgalılar için en güçlü ısırıkları toplarlar. Bir piranhalar, bir hayvanı ya da insanı, saniyeler içinde keskin dişleri sayesinde saniyeler içinde parçalamak için kullanabilir.

8. Goliath Birdeater Örümceği

Bu devasa örümcekler, bazı bilim adamlarının Guyana’ya yaptığı bir yolculuk sırasında öğrendikleri gibi, bir yavru köpeğin büyüklüğüne dönüşebilir. Bu örümcekler nadirdir ancak Amazon Yağmur Ormanı’nın bazı kısımlarında bulunurlar.

7. Fıstık Kafa Böceği

Brezilya'nın Amazon Yağmur Ormanı'nda Bulunan 10 En İnanılmaz HayvanÜrpertici sürüngenlerle ilgili olarak, Fıstık Kafası böceği veya Fulgora laternaria, sizi bir döngü içine atacak böceklerden biridir. Bu hayvanlar 85-90 mm uzunluğa kadar büyüyebilir ve isimlerini başının gerçek fıstık şeklinden alır. Kanatları olan bu canlılar Amazon’da uçarak avları için şaşırtıcı ve korkutucu tehdit oluşturmaktadır.

6. Cam Kurbağalar

Cam kurbağalar Orta ve Güney Amerika yerlileri olup, Amazon Yağmur Ormanı’nda bulunurlar. Bu, adı fiziksel bir özelliğin oldukça basit bir göstergesi olan başka bir yaratık olup, Cam kurbağa derisinin şeffaf özelliği, atan kırmızı kalp de dâhil olmak üzere organlarına bakmanızı sağlar.

5. Amazon Nehri Yunusu

Amazon oldukça ürpertici hayvanlara ev sahipliği yaparken, Amazon Nehri Yunusu gibi bir kaç dostça tür de var. Bu yunuslar eko lokasyonu kullanırlar ve oldukça özgür ruhlu hayvanlardır. Oynak bir kişiliğe sahipler ve yerliler mistik güçlere sahip olduklarını söylerler.

4. Dev su samuru

Brezilya'nın Amazon Yağmur Ormanı'nda Bulunan 10 En İnanılmaz HayvanSu samuru gibi sevimli yaratıklara kim dayanabilirdi. Peki, tüylü yaratıkların süper boyutlu bir versiyonunu görmek istiyorsanız, Amazon en iyi bahsiniz olabilir. Dev su samuru Amazon havzasında bulunur ve çok nadirdir. Amazon’a yapılan kirlilik, bu hayvanların bir kısmının yok olmasına neden oluyor çünkü hayatta kalmak için temiz, el değmemiş suya ihtiyaçları var. Dev su samuru balık avlamak ve tabii ki güneşlenmek ister.

3. İsa Mesih Kertenkele

İsa Mesih veya Basilisk kertenkele, kelimenin tam anlamıyla suda yürüyebilen birkaç hayvandan biridir. Hızın ve oldukça hafif olmanın kombinasyonu, bu yaratıkların su yüzeyinde hız kazanmasına olanak sağlar. İsa Mesih kertenkele Amazon’un birçok harikalarından biridir.

2. Anakonda

Brezilya'nın Amazon Yağmur Ormanı'nda Bulunan 10 En İnanılmaz HayvanAnakonda filmini görmüş olsaydınız, gerçek hayatta bu yılanlardan birine çarpmak istemezsiniz. Anakondalar, ağırlık ve uzunluktaki dünyanın en büyük yılanlarından bazılarıdır. Onlar neredeyse her şeyi yutabilecek şiddetli yırtıcılardır. Onlar Amazon boyunca bulunur ve yakın birini görürseniz hafifçe hareket etmek istersiniz.

1. Toucan

Toucan Sam tüm toucanların en ünlüsü olsa da, bu olağanüstü kuşlar güzeldir. Büyük gagalar ve bol renkler, parlak ve canlı görünen bir kuş türüdür.

Kaynakça:
https://10mosttoday.com/10-most-incredible-animals-found-in-brazils-amazon-rainforest/

Yazar: Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.