Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Brezilya’nın Simgesi; “Cristo Rendor” Kurtarıcı İsa Heykeli

0 1.183

Kurtarıcı İsa ya da Portekizcede de denildiği gibi ”Cristo Rendor”, Güney Amerika’nın önde gelen ülkelerinden Brezilya‘nın başkenti Rio de Janeiro’da yer almaktadır. Kurtarıcı İsa heykeli, Rio de Janeiro şehrinin ve hatta Brezilya’nın en ünlü simgesi olarak kabul edilmektedir. Coğrafi olarak oldukça dağlık bir yapıya sahip olan Rio de Janeiro birçok dağ silsilesinin yamacında kıyı boyunca uzanmaktadır. Kurtarıcı İsa heykeli de bu dağ silsilelerinden Corcovado üzerinde yer almaktadır. Dağın jeolojik konumu itibariyle, şehrin hemen hemen her yerinden rahatlıkla görülebilen Kurtarıcı İsa heykeli, bu anlamda şehre ayrı bir hava katmaktadır. Yaklaşık olarak deniz seviyesinden 750 m yükseklikte bulunan Corcovado Dağı, daha aşağı kesimlerinde Tijuca Milli Parkı’nı barındırır. Heykel de tam olarak bu park sınırları içinde kalmaktadır.

Brezilya'nın Simgesi; "Cristo Rendor" Kurtarıcı İsa HeykeliŞehrin ve ülkenin en önemli sembollerinden biri olan Kurtarıcı İsa heykeli bu anlamda ciddi bir turist akınına da uğramaktadır. Rio de Janeiro’yu ziyaret eden Amerikalı ve Avrupalı turistlerin birçoğu inançları gereği bu yapıya da uğramaktadırlar. Brezilyalı mimar Heitor Silva Costa tarafından projelendirilen Kurtarıcı İsa Heykeli, Polonya asıllı Fransız vatandaşı heykeltıraş Paul Landowski tarafından tasarlanmıştır. Yerli halkın Cristo Rendor dediği bu eser 2007 yılında dünyanın yedi harikası arasına alınmış ve bu anlamda koruma kapsamı da genişletilmiştir. Heykelin yaklaşık olarak 100 yıllık bir geçmişi bulunur ve halen de sapasağlam olarak ayakta kalmayı başarmıştır. 1922 yılında yapımına başlanılmış olan Cristo Rendor, 9 yıl süren bir proje çalışmasının sonunda 1931 yılında tamamlanmış ve aynı yıl da turistlere açılmıştır. Heykeli tasarlayan Paul Landowski, heykeli 30m olarak biçimlendirmiş ancak heykelin temeline konulan destek yapı ile beraber heykelin toplam uzunluğu 38m’ye ulaşmıştır. Bu anlamda başkent Rio de Janeiro’nun her yerinden rahatlıkla görülebilen bu eser, Brezilya halkı için çok kutsal bir değere de sahip olmuştur.

Heyklenin boyu ve genişliği aynı oranda tasarlanmış bu sayede eserde altın oranda yakalanmıştır. Kol açıklığı ve boyu 30m olan bu şaheser, 1,145ton civarında da bir ağırlığa sahiptir ki bu da onu Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Özgürlük Anıtı’ndan daha ağır kılmaktadır. Aslen Cristo Rendor ya da bizim de ifade ettiğimiz gibi Kurtarıcı İsa heykeli, Isabel de Torres’ten esinlenilerek inşa edilmiştir. Bu eser de yine bir Amerika ülkesi olan Dominik Cumhuriyeti’nde bulunmaktadır. Heykel Brezilya ve Rio de Janeiro şehrinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edildiğinden çok fazla sayıda turist bu noktayı ziyaret etmektedir. Bu anlamda Rio de Janeiro belediyesi de bu eserin daha kolay ziyaret edilebilmesi için bölgeye bir raylı taşıma sistemi inşa ettirmiştir. Bu sayede Rio de Janeiro’yu ziyaret eden turistler bölgeye daha rahat ulaşabilme imkanına da kavuşmuşturlar. Ayrıca hükümet bölgeye bir teleferik sistemi de düşünmektedir.

Kaynakça:
Landmarks of South America

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku