Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

11 Eylül 2001 Saldırısı

0 388

11 Eylül 2001 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin birkaç eyaletine eş zamanlı terör saldırıları gerçekleştirilmiştir. Bu saldırılar gerek Amerika gerekse de dünya üzerinde çok ciddi bir radikalleşmeyi de beraberinde getirmiştir. 11 Eylül 2001 Salı günü Amerika Birleşik Devletleri, tarihinde ikinci defa topraklarına karşı saldırıya uğramıştır. Tarihi boyunca dünyaya hükmeden Amerika Birleşik Devletleri, 11 Eylül 2001 tarihi öncesinde sadece II. Dünya Savaşı’nda topraklarında saldırıya maruz kalmıştır. İlk saldırıyı gerçekleştirenler Japonlardı. Japonlar Amerika Birleşik Devletleri’nin Hawaii eyaletinde bulunan Pearl Harbor Limanı’na saldırı da bulunmuştu. Bunun dışında 2001 yılına dek Birleşik Devletler hiçbir zaman saldırıya maruz kalmamıştı. Amerika Birleşik Devletleri istihbaratına göre, El-Kaide tarafından gerçekleştirilmiş olan 11 Eylül saldırıları, doğrudan doğruya ülkenin ulusal güvenliğine yönelik olmuştur. Seçilen 11 Eylül tarihinde Birleşik Devletler tarih sistemine göre 9/11 olarak yazılmaktadır. 911 aynı zamanda da Amerika’nın acil durum hattıdır.

11 Eylül 2001 SaldırısıBirçoğu Amerika ve Avrupa’nın önde gelen eğitim kurumlarından mezun bir grup El-Kaide militanı, 11 Eylül sabahında United ve American Airlines bünyesinde bulunan birkaç uçağı kaçırıp, bunlarla Birleşik Devletler’in simgesi olarak kabul edilen yapılarına saldırıda bulunmuşlardır. Yaklaşık olarak 20 kadar bir grup hava korsanı, öncelikle New York şehrinin Manhattan ilçesinde bulunan ve aynı zamanda da gerek ülkenin gerekse de New York eyaletinin simgesi olarak kabul edilen İkiz Kuleler olarak da lanse edilen Dünya Ticaret Merkezi’ni hedef almıştır. Yerel saatle sabah 8:46’da Dünya Ticaret Merkezi’nin Kuzey olarak adlandırılan kulesine bir American Airlines’a ait bir Boeing 757 ile çarpan teröristler aradan sadece 15dk sonra Güney kulesine de aynı şekilde United Airlines bünyesinde bulunan yine bir Beoing ürünü olan 767 ile girmişlerdir. Kuzey kulesine binanın 94 ile 98’nci katları arasında çarpan uçak binanın jet yakıtıyla kavrulmasına sebebiyet vermiştir. Binlerce dereceyi bulan sıcaklık binanın çelik iskeletini zayıflatınca bina, çarpmadan yaklaşık 100dk sonra çökmüştür.

Güney olarak adlandırılan kule ise, çarpmadan yaklaşık 55dk sonra çökmüştür. Bunun yanı sıra bir diğer uçakta Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenlik merkezi ve aynı zamanda da askeri merkezi olan Pentagon’u hedef almıştır. Bu uçak Pentagon binasına çakılmıştır. Diğer bir uçakta Washington’u hedef almışsa da New York’ta gerçekleştirilen terör eylemlerinden haberdar olan yolcular uçağın Washington’a ulaşmaması için isyan çıkarmış ve bir şekilde kokpite girip uçağın boş bir araziye çakılmasını sağlamıştırlar. Saldırının gerçekleştiği New York, Virginia ve Pensilvanya eyaletlerinde toplam 2,977 kişi ölmüştür. 6000 fazla kişide terör saldırıları sonucunda yaralanmıştır. Bunlardan bazılarında kalıcı sakatlıklar da oluşmuştur. Gerçekleştirilen bu terör eyleminin ardından Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, El Kaide lideri Usame Bin Ladin’i bu saldırılardan sorumlu tutmuş ve akabinde sırasıyla Afganistan ve Irak’a askeri müdahalede bulunmuştur.

Kaynakça:
9/11 Attacks

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku