Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bufferbloat Nedir?

0 122

‘Bufferbloat’ terimi çoğu insan için oldukça anlamsız olsa da yıkıcı etkileri çok yaygındır. Bufferbloat ile, ağınızda çalışan diğer cihazlar veya uygulamalar, kullanmakta olduğunuz çevrimiçi oyun, web’de gezinme ve sesli telefon (örn. Skype ve Zoom) gibi gecikmeye duyarlı uygulamalarda orantısız bir şekilde hasara yol açabilir.Bufferbloat Nedir?

Yüksek hızlı bağlantıları olanlar sorun yaşamazlar. Tipik bir evde video akışının (örneğin YouTube ve Netflix’ten) artan kullanımı ve artan sayıda İnternete bağlı cihazla birlikte, arabellek daha da kötüleşmeye devam edecektir.

Uzmanlara göre, bugün internette görülen düşük performansın çoğundan Bufferbloat sorumludur. Bu nedenle, süper hızlı veya ultra hızlı geniş bant bağlantı yükseltmenizin neden umduğunuz veya beklediğiniz performans artışını sağlamadığını anlamakta zorlanıyorsanız, temel neden arabellek şişkinliği olabilir.

Bufferbloat nedir ve bunu nasıl fark edersiniz?

Bufferbloat, ABD‘li bir bilgisayar programcısı olan Jim Gettys tarafından, çoğu ev ağında meydana gelen ve performansı önemli ölçüde düşüren bir fenomeni tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Geniş bant bağlantılarının performansından şikâyet eden birçok İnternet forumunu taradıktan sonra, birçoğu bufferbloatın semptomlarını mükemmel bir şekilde tanımlıyor. Bufferbloat, çevrimiçi oyuncular için akut bir sorundur.

Birçok kişi, geniş bant sorunlarının çözümünün bağlantı hızlarını artırmak olduğunu varsayıyor, ancak yüksek hızlı bağlantılar da arabellek şişmesinden önemli ölçüde zarar görebilir. Tampon şişkinliği sorununuzu çözerseniz, mevcut geniş bant hizmetinizin ne kadar iyi olduğuna şaşırabilirsiniz.

Bufferbloat, esasen yük altında gecikmedir ve bant genişliği yoğun uygulamaların (video akışı, dosya aktarımları, çevrimiçi yedeklemeler ve yazılım indirmeleri gibi) gecikmeye ve gecikmede büyük artışlara ve/veya ani artışlara neden olabileceği sorunu ifade eder (ping) aynı anda kullanılan diğer uygulamaların performanslarının önemli ölçüde düşmesine neden olur.

Bunun nedeni, uygulamaların iyi çalışması için zamanında aktarılması gereken kritik küçük veri paketlerinin alışverişi işlemidir. Örnek olarak akışlı video ve dosya aktarımlarını verebiliriz. Bu gecikmeler, çok sayıda göze çarpan şekilde hasara yol açabilir:

Çevrimiçi oyunlar kabul edilemez gecikmelerden mustarip olabilir.Bufferbloat Nedir?
Web’de gezinme yavaşlayabilir ve daha az yanıt verebilir.
Video ve sesli telefon (ör. Skype) gibi gecikmeye duyarlı uygulamalar ciddi şekilde bozulabilir (ör. video donması, ses kesintileri ve düşük kalite ile).
Uzaktan oturum açma (örneğin bir şirket ağına) güvenilmez olabilir.

Bufferbloat, video akışının başlamasıyla körüklenen birçok hanede daha da kötüleşiyor.

Bu verisel eğilimler kaçınılmaz olarak bufferbloatı çok daha kötü hale getiriyor. Geniş bant hızını artırmanın performans sorunlarını çözeceğini umarak süper hızlı (veya ultra hızlı) geniş banda geçen birçok kişi büyük bir hayal kırıklığına uğrayabilir. İnternet forumları, evdeki diğerleri Netflix ve YouTube gibi isteğe bağlı video akışı hizmetlerini kullanırken gecikmesiz oyun elde etmek için mücadele eden çevrimiçi oyuncularla doludur.

Bufferbloatın etkisi, evdeki artan sayıda cihazın bir sonucu olarak daha da önemli hale geldi. Artık masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler, akıllı TV’ler, set üstü kutular, oyun konsolları ve akış kutularının tümü tipik olarak ev geniş bant bağlantısına bağlıdır ve yalnızca yazılım güncellemelerini gerçekleştirse bile yüksek bant genişliği talepleri oluşturabilir.

Gecikme Genellikle Hızdan Daha Önemlidir

İnternet forumları, süper hızlı ve ultra hızlı geniş banda geçiş yapan ancak çevrimiçi oyun gecikmesiyle mücadele eden insanlarla doludur. DSL Raporlarına göre, geniş bant bağlantılarının çoğu arabellek şişkinliği için C sınıfı veya daha kötü olarak derecelendirilmiştir; bu, bağlantı tam olarak kullanıldığında artan gidiş-dönüş gecikmesinin 60 ms’den fazla olduğu anlamına gelir.

Sıklıkla kullanılan birçok hizmet, gecikmeye hızdan daha duyarlıdır ve bu, sesli ve görüntülü telefon (örn. Skype) ve çevrimiçi oyun gibi bariz hizmetler değildir. Gecikme, örneğin yanıt vermeyen, kekemelik yapan bir kabusa dönüşebilen web’de gezinmeye de zarar verebilir.

Genel olarak, nispeten düşük geniş bant hızları, gecikme ve titreşimin düşük olması koşuluyla web’de gezinme, çevrimiçi oyun oynama ve sesli telefon ile mükemmel performans sağlayabilir. Bu, gecikmeye duyarlı hizmetler için performansı en üst düzeye çıkarırken, size sunulan tüm bant genişliği yoğun hizmetlerden yararlanabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, ihtiyacınız yoksa daha hızlı geniş bant hizmetlerine geçmekten kaçınarak potansiyel olarak tasarruf edebileceğiniz anlamına gelir. Örneğin, geniş bant bağlantınızdan tasarruf ederseniz, arabellek şişmesini en aza indiren yeni bir yönlendiriciye yapılan yatırım, kendini hızlı bir şekilde amorti edebilir.

Ağınızdaki Bufferbloat Nasıl Ölçülür?Bufferbloat Nedir?

Şu anda, kritik önemine rağmen, arabellek şişmesini ölçen çevrimiçi araçlar bulmak zor. Gecikmeyi/pingi ölçen çoğu çevrimiçi hız testi, hiçbir şey indirilmediğinde veya yüklenmediğinde, yani geniş bant bağlantısı tam olarak yüklenmediğinde pingi ölçer. Şu anda, bufferbloat ölçümü için en kapsamlı hız testi DSL Reports tarafından sağlanmaktadır.

Hız testi, gecikmeyi yalnızca başlangıçta değil (diğer çoğu hız testi gibi) testin başından sonuna kadar sürekli olarak kontrol eder. İndirme veya karşıya yükleme bölümü sırasında gecikme önemli ölçüde artarsa, bu, bağlantı tamamen yüklendiğinde yüksek derecede bir arabellek şişmesi olduğunu gösterir.

Faydalı bir şekilde, DSL Raporları arabellek şişmesi için A+ ve F arasında bir derece sağlar. Notlar, bağlantı tam olarak kullanıldığında gidiş-dönüş gecikmesindeki artışa göre (indirilen bağlantı ve yukarı bağlantının ortalaması alınır) verilir. A+ Derecesi, ortalama gecikme artışının yalnızca 5 ms’den az olduğu bağlantılara verilir; bu olağanüstü bir sonuçtur.

A Sınıfı, ortalama gecikme süresi 30 ms’den az olan bağlantılara verilir. B Sınıfı, 60 ms’den az ortalama gecikme için verilir. Testlerin çoğuna C veya daha düşük bir derece verilmiştir. DSL Raporlarına göre bunun nedeni, şu anda kullanılan çoğu ekipman ve yazılımın arabellek şişmesi sorunları olmasıdır. Derece C, 200 ms’den daha az bir ortalama gecikme artışına karşılık gelir. D Derecesi, 400 ms’nin altındaki ortalama gecikme süresi için verilirken, en düşük Derece F, 400 ms’den fazla ortalama gecikme süresine karşılık gelir. E sınıfı yoktur.

DSL Raporlarından alınan verilere dayanarak, çoğu bağlantı 60 ms veya daha yüksek bir gecikme süresinden mustariptir ve bu da kendi bağlantınızı değerlendirmenize olanak tanır. DSL Raporlarından A+ derecesine eşdeğer bir değer elde etmek için 5 ms’den daha düşük bir gecikme süresi elde etmeniz gerekir.
Akıllı Kuyruk Yönetimini İçeren Bir Yönlendiriciye Yükselterek Arabellek Şişkinliğini Giderin

Genel olarak, bufferbloat ile mücadele etmenin en etkili yolu, yönlendiricinizde Akıllı Kuyruk Yönetimi (SQM) denilen şeyi uygulamaktır. İdeal olarak, yönlendiriciniz, FQ-CoDel veya daha gelişmiş CAKE (Common Applications Kept Advanced) gibi özellikle arabellek şişkinliğini ele alan en etkili SQM algoritmalarını çalıştırıyor olmalıdır. Bunlar ağınızda trafiğin nasıl yönetildiğini kontrol eder ve özellikle gecikmeye duyarlı uygulamalar için çok kritik olan küçük paketlerin, örneğin isteğe bağlı video için paketlerin arkasındaki arabelleklerde gecikmemesini sağlar.

En kolay çözümlerden biri, bufferbloat ile iyi çalıştığı bilinen Smart Queue Management’ı içeren yeni, uygun fiyatlı bir yönlendirici satın almaktır. Ubiquiti EdgeRouter ER-X ve daha güçlü ER-4 ve Evenroute IQrouter dahil olmak üzere, tam da bunu yapan çok sayıda saygın yönlendirici mevcuttur. Akıllı Kuyruk Yönetiminin bilgisayar yoğun olduğu göz önüne alındığında, geniş bant bağlantınızın hızını tam olarak kaldırabilecek bir yönlendirici satın almak önemlidir.

SonuçlarBufferbloat Nedir?

Geniş bant performansı sadece maksimum hızdan ibaret değildir. Aynı zamanda, daha yüksek hızlar için sürücüde sıklıkla unutulan gecikme ile ilgilidir. Tarama, çevrimiçi oyun ve sesli ve görüntülü telefon ve konferans için gecikme, performansı ve son kullanıcı deneyimini hızdan çok daha fazla etkiler.

Video akışının artan kullanımıyla (Netflix, Disney Plus gibi hizmetlerle), bufferbloat birçok kullanıcı için büyük bir sorun haline geliyor, ancak bununla ilgili çok az farkındalık var. Umarım bu makale, bufferbloat’ın sizin için neden önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olmuştur. Harika haber şu ki, büyük miktarda para harcamadan arabellek şişmesini azaltmak ve geniş bandınızın kalitesini önemli ölçüde artırmak mümkün. Tek ihtiyacınız olan, Akıllı Kuyruk Yönetimini doğru şekilde uygulayan bir yönlendiricidir.

Kaynakça:
High Tech Guide

Yazar: Tuncay Bayraktar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.