Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Japon Devi; Isuzu Nasıl Bir Markadır?

0 395

Japon Devi; Isuzu Nasıl Bir Markadır?Isuzu Motors

ya da kısaca Isuzu, Uzakdoğu ülkelerinden Japonya‘nın ürettiği bir otomotiv markasıdır. Japonların otomotiv sektöründeki sürati herkesçe bilinir. Bu ülke dünya üzerinde Almanlardan sonra en iyi otomobilleri ürettiğine inanılan bir ülkedir. Toyota, Mazda, Subaru, Mitsubishi gibi son derece küresel çapta şöhrete sahip markaların üretim ülkesi olan Japonya bünyesinde daha birçok markayı barındırır. Bunlar arasında Isuzu gibi ağırlıklı olarak ticari araç üretimi gerçekleştiren markalar da vardır. Isuzu, Japonya’nın başkenti Tokyo’da merkezi bulunan küresel çaplı bir otomotiv üreticisidir. Bu bağlamda şirket, ticari sınıfa giren birçok hafif ve de ağır vasıta araç üretmenin yanı sıra aynı zamanda da dizel motor üretir. Bu motor üretimi hem kendi ürettiği araçlarda kullanılırken hem de başka markalara satış bağlamında son derece kritik bir öneme sahip olur. Şirket adını kurucusunda alır, bu anlamda şirketin baba olarak kabul edilen sahibi Isuzu Jidosha Kabushiki, bugüne kadar gelen markanın fikir sahibi konumundadır. Japonya’nın en önemli otomotiv üreticilerinden biri olan Isuzu, diğer Japonya şirketleri gibi devlet gözetimi altındadır. Bu anlamda özelleştirilmeyen şirketlerden olan Isuzu ülke ekonomisine de hatırı sayılır bir katkı sunar.

Japon Devi; Isuzu Nasıl Bir Markadır?Son derece köklü bir geçmişe sahip olan Isuzu, II. Dünya Savaşı öncesinde kurulan Japon şirketlerinden biri olarak bilinir. Üretiminin ağırlıklı olarak ticari araçlardan oluştuğunu daha önce de belirttiğimiz bu şirket, yaklaşık olarak 80 yıldan daha fazla bir geçmişe sahiptir. Bu da şirketi en köklü Japon şirketlerinden biri haline getirir. Resmi kuruluş tarih 30 Mart 1934 olan Isuzu, dünyanın birçok ülkesine satışı bulunan küresel bir markadır. Bu ülkeler arasında Kuzey ve Güney Amerika, Afrika, Avrupa, Asya ve de Okyanusya ülkeleri de bulunur. Bir de Isuzu, Türkiye pazarına da açılmıştır ki, burada son derece yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başarmıştır. Şirket çok uluslu bir markaya dönüştüğünden Türkiye başta olmak üzere Güney Afrika, Malezya, Filipinler, Birleşik Krallık, Vietnam ve de Hindistan gibi ülkelerde üretim tesislerine sahiptir. Türkiye’de de halen aktif olarak varlık gösteren Isuzu, ”Anadolu Isuzu” adı altında faaliyet göstermektedir. Yukarıda adı geçen ülkelere son olarak Rusya’yı da dahil etme fikrini benimseyen şirket, bunu başarılı bir şekilde hayata geçirmiştir. Rusya’da da Sollers adı altında Isuzu markasını yaşatan, Japonlar böylelikle markayı bütün dünya pazarlarına adeta kalıcı bir şekilde sokmayı başarmıştır.

Japon Devi; Isuzu Nasıl Bir Markadır?Çok eski bir tarihe sahip olan Isuzu, Japonya’nın en büyük otomobil üreticilerinden Toyota kadar bir ciroya sahip olmasa da, özellikle hafif ve orta segment olarak kabul edilen araçların üretimi ve de pazarlaması konusunda en iyi Japon şirketlerinin başını çeker. Küresel olarak bir marka haline gelen Isuzu, şirket bünyesinde yaklaşık olarak 8 bin kişiyi istihdam eder. Bu da şirketi önemli bir istihdam gücü haline getirir. Dünya geneli nazara alındığı vakit, şirket çalışanı sayısı 30 binlere dayanmaktadır. Bunların bir kısmı da Türkiye dahilinde istihdam edilenleri kapsar.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku