Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İnternetin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

0 4.348

İnternetin Faydaları ve Zararları Nelerdir?Günümü toplumu artık bilgi ve teknoloji çağı olarak anılmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ve günümüzde bilginin hızla yayılması bizim için muazzam yeniliklere de imkan sağladı. Telefonlarla bile internete erişimin sağlanması insan yaşamını kolaylaştırmıştır. Sadece yaşamı kolaylaştırmakla kalmayan İnternet kişilerin fikirlerini paylaşabileceği, bilgi akışının daha hızlı gerçekleştiği bir sosyal platform da sunar insanlara. Bu durumun iyi yanları olduğu kadar kötü yanları da vardır. Bu nedenle internet kullanıcılarının dikkatli olması ve gereğinden fazla zaman harcamaması gerekmektedir.

İnternetin Faydaları

İnternet zamandan tasarruf sağlar. Kişinin çok kısa sürede istediği bilgilere ulaşmasını sağlar. Aynı zamanda farklı bakış açılarının da bulunduğu internet var olan bilgilerin de kıyaslanmasını sağlar.

İnternet hızlı ve donanımlıdır. Geçmişten geleceğe her türlü paylaşıma tekrar ulaşabilir. Yıllar önceki bir şarkı ya da filme anında erişebilirsiniz.

İnternet alışveriş yapmanızı sağlar. Özellikle çalışan ya da zaman sıkıntısı yaşaya kimselerin rahatlıkla ihtiyaçlarını bir kaç tuşla alabileceği bir ortam sunar.

İnternet okul gibidir. Her dersten her konudan bilgiyi barındırır. Eksiğiniz olduğu konulara, ödevlerinize yardımcı olabilecek, kısa sürede bir çok kitap inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda okulda anlayamadığınız bir konuyu internetten videosunu açıp takip edebilirsiniz.

İnternet iletişim kurmayı kolaylaştırır. İnternet sayesinde bir çok kişiyle hatta sevdiğiniz ve beğendiğiniz sanatçılar, yazarlarla iletişim kurabilirsiniz. Bunun yanı sıra bir çok yeni yazar ya da sanatçıyı da keşfedebilirsiniz.İnternet sıkıldığınız zamanlarda vakit geçirebileceğiniz, oyun, müzik ve ya film izleyebileceğiniz imkanlar da sunmaktadır. Bş vakitlerinizde araştırma yaparak değerlendireceğiniz gayet faydalı bir iletişim aracıdır.Aynı zamanda televizyon, gazete ya da dergi gibi iletişim araçlarında sadece size sunulan bilgiye ulaşabilirken, internette merak ettiğiniz her şeyin cevabı vardır.

İnternetin Faydaları ve Zararları Nelerdir?İnternetin Zararları Nelerdir?

Yüz yüze iletişimi zayıflatır: sosyal medya araçları başta olmak üzere artık insanların pek çok yerden hızlıca iletişim kuracağı kanalların olması, insanların yüz yüze görüşmelerini de negatif etkiler. Bu durumda ise bir çok kişi sanal ortamda çok rahat iletişim kurabilirken, yüz yüze iletişimleri zayıflar.

Merak ve araştırma ihtiyacını azaltır: Bilgilerin hazır olarak var olması bazen kişinin daha detaylı araştırma yapmak ve sorgulamak yerine var olan bilgiyi hemen almasını sağlar. Bu ise bir süre sonra bilgiye ulaşma yolları ve sorgulama yetisini kaybetmemize neden olur. Elbette hazır bilgiye ulaşmak çok büyük kolaylıktır fakat kişinin bu bilgiyi irdelemesi ve farklı kaynaklardan kıyaslaması gerekmektedir.

İnternette yararlı olduğu kadar gereksiz ya da olumsuz bilgilerde bulunmaktadır. Özellikle de çocuklar eğer interneti iyi yönde kullanmazlarsa çok büyük zararlar görebilmektedir. Aile içinde görülmeyen psikolojik baskı, olumsuz içerikler sürekli bireyin kötü alışkanlıklara yönelmesine neden olabilir. Bunun için okullarda sosyal medya kullanımına yönelik sık sık bilinçlendirme yapılmalı, aileler bilinçlendirilmeli ve internet kullanımı denetimli olmalıdır.

İnternette alış veriş konusu da yine dikkatli olunması gerekenler arasındadır. Çünkü birey imlik bilgileri ve kart bilgilerini vermek durumunda kalacağından kişinin aleyhine kullanılabilir. Bu nedenle internette bilindik ve güvenilir adreslerden alış veriş yapılması ve kart şifresinin istenmediği sitelerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Sosyal medya da tanımadığımız bir çok kişinin hesabını görebildiğimiz gibi onlar da bizi görebilmekte, fotoğraflara ve gizli bilgilerimize erişebilmektedir. Bu tür risklere karşı ise, kişinin çok dikkatli olması ve tanımadığı kişilere karşı temkinli olması gerekmektedir.Sosyal medyanın en büyük problem olduğu yerlerden biri de iş yerleridir. Çok fazla telefonla uğraşmak işverenlerin haz almadığı, işi aksatan durumlardandır. Bu nedenle iş yerlerinde kişilerin çok fazla internette kalmamaları ya da iş dışında kullanmamaları gerekir. Sosyal medya aynı zamanda zamanın nasıl geçtiğini bilmeden başkalarının paylaşımlarına bakarken kişinin büyük bir zamanını almaktadır. Bu nedenle sosyal medyada daha kısa süreli zaman geçirmek çok daha önemlidir.

Yazar:Soner İnce

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku