Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dijital Pazarlamada Analiz Araçları

0 538

Dijital Pazarlamada Analiz AraçlarıSatış kanalları, günümüz ürün ya da hizmet pazarlamasında oldukça farklılaşmış alanları bulunan ve bu farklılaşmanın hem gerekli hem de gerekli olduğu kadar etkili olduğu bir sistemdir. Satış kanalları ürün ya da hizmetin satılması açısından sistematik ve görsel yaklaşımların bütünü olarak da ifade edilebilir. Satış kanalı sayesinde hizmet ya da ürün satın alındığında, bu sistem, paranın satış süreci boyunca nerede ve nasıl şekilde olduğunu görebilme konusunda yardımcıdır. Pek çok satış kanalı bulunmaktadır ve bu kanalların hepsinin kendine göre özellikleri, avantajları vardır. Burada öne çıkan nokta ise, satış kanallarının en etkili şekilde nasıl kullanılacağıdır. Özellikle de internet üzerinde yer alan bir satış kanalı için iyi bir dijital pazarlama yapmak ve pazarlamanın sonuçlarını ölçebilmek hayati önem taşıyacaktır.

Dijital pazarlamanın temelini oluşturan durum kuşkusuz ki doğru bir strateji kurmak ve uygulamaktır. Ancak, iyi işleyen doğru bir strateji kurmanın yanı sıra, stratejinin doğru işleyip işlemediğini ölçebilmek ve sonuçları alabilmek de o denli önemlidir. Dijital pazarlama stratejisinin ne kadar başarılı olduğunu, sizleri nerelere taşıyabildiğini, kurulan stratejide hangi kararların doğru verilmiş hangilerinin değişmesi gerektiğini görebilmek için en iyi yardımcı ekipmanlar kuşkusuz ki web analiz araçlarıdır. Bu sayede, siteye gelen ziyaretçilerin davranışlarını gözlemleyebilme şansı elde edilirken, marka bilinirliğinin ne kadar oluştuğunu test etme imkanı olacaktır.

Dijital Pazarlamada Analiz AraçlarıDijital Pazarlamada Destekçi Olan Analiz Araçlarından Bazıları:

1) Google Analytics

Bu analiz aracı, günümüzde web sitesi sahibi olan ve sitesini analiz etmek isteyen neredeyse hemen herkesin kullandığı, kullanıcı ara yüzü son derece sade ve kullanışlı olan bir araçtır. Analiz araçları içerinde oldukça popüler olan Google Analytics, ücretsiz sürümünün oldukça detaylı olması nedeniyle pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ücretli sürümü de olan bu analiz aracının, ücretsiz sürümünün yeterli ve etkili olmasından dolayı bu ücretli sürüm çok tercih edilmemektedir. Bu tools, daha çok İnternet dünyasında pazarlama yaparak işletmesinin bilinirliğini arttırmak isteyen işletme sahiplerine yöneliktir. Bu sayede, işletmeler sahip olduğu web sitelerine gelen kullanıcıların ve onların oluşturduğu trafiğin kaynağını inceleyebilmekte ve bu trafiğin daha çok hangi kelimelerden oluştuğunu, anahtar kelimeler içerisinde hangisinin daha etkili olduğunu ve bu analizlerin raporlarını görebilmektedir.

2) Yandex Metrica

Daha çok Google Analytics’e benzeyen Yandex Metrica, Google Analytics’te olduğu gibi web sitesinin ziyaretçi trafiğini kontrol etmeyi sağlar. Yine bu tools, hangi kelimelerden siteye daha çok ziyaretçi çekildiği ve bu ziyaretçilerin davranışlarının ölçülebildiği bir web sitesi analiz araçlarındandır. Yandex Metrica, bir sitenin performans analizini sunabilirken, aynı zamanda veri analizi yapılmasını ve bu veriler ışığında veri trafiğinin yorumlanmasını ve hedef kitlenin analizleri rahatlıkla raporlayabilmektedir.

3) SEMRush

SEMRush ücretli bir uygulamadır. Bu dijital pazarlama aracı ile birlikte, rakiplerin internet dünyasında varlığını arttırmak için hangi anahtar kelimelere yöneldiğini ve arama motorlarında hangi kelimelerinin etkili olduğu belirlenebilmektedir. Bu sayede, dijital pazarlama stratejileri kurulurken etkili olmuş, sektörde iyi bir etki yaratmış rakiplerin stratejileri hakkında bilgi edinme şansı yakalanmaktadır. Böylece, yeni stratejide nelerin üzerinde durulacağına dair bir fikir edinilmektedir.

Dijital Pazarlamada Analiz Araçları4) Google AdWords

Google tarafından sunulan ve Google üzerinde reklam vererek arama motorunda üst sıralarda yer almasını sağlamak adına ücretli bir reklam hizmeti olan Google AdWords, web site trafiğini arttırma konusunda etkili olan bir dijital pazarlama analiz aracıdır. Bu sayede, işletmeler ürün ya da hizmet satışını daha hızlı şekilde gerçekleştirebilmektedir. Bu uygulamanın en güzel özelliklerinden birisi, dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google’ın kendi analiz araçlarından biri olması ve özellikle de Google üzerinde öne çıkarılmak istenen ürün ve hizmetlerin en etkili ve doğru şekilde doğru hedef kitleye ulaşmasını sağlamasıdır. Reklamlara tıklandıkça ücretlendirme meydana gelmekte ve böylelikle ödeme yapılmaktadır.

5) Google Trends

Google Trends, internet sektöründe öne çıkan son trendleri görebilmeyi sağlayan dijital pazarlama araçlarından birisidir. Bu sayede en güncel ve yeni verileri görme şansı elde edilebilmekte ve güncellemeleri takip etmek mümkün olmaktadır. Bu tools sayesinde, son 24 saatte en son trendi öğrenilmek istenilen kategori seçilebilmekte veya bu trendin hangi ülkede ne kadar etkili olduğu görülebilmektedir. Üstelik bu uygulama ücretsizdir.

Dijital Pazarlamada Analiz Araçları6) Basecamp

Dijital pazarlama araçlarından birisi olan Basecamp, temelinde bir proje yönetim aracıdır. Bu aracı hem web sitesinden hem de mobil cihazdan kullanmak mümkündür. Kullanıcı ara yüzü kullanışlı olan ve şirket içerisinde daha sağlıklı bir iletişim sağlanmasını mümkün kılan, aynı zamanda projelerin daha titiz ve eksiksiz şekilde yürütülebilmesini sağlayan bu uygulama ücretlidir. Ancak ücretli olmasına karşın çok tercih edilmektedir. Uygulamada, bir proje belli kişiler üzerine atanabilmekte ve o projeye atanan kişiler, ana kullanıcı tarafından izin verildiği sürece aynı proje üzerinde ortak çalışabilmekte, düzenlemeleri birlikte yapabilmektedir. Ana yönetici kişilerin hangi projeyi görüp göremeyeceğini belirleyebilmektedir.

7) Mixpanel

Bu analiz aracının ana amacı, mobil uygulamalardaki kullanıcı sadakati verilerini ölçmektir. Mobil dünya artık günümüzde web kadar, hatta belki de daha fazla hayatımızın içerisinde olduğu için, bu tools mobil veriler üzerinde fayda sağlamaktadır. Eğer ki, bir mobil uygulamada etkileşim uzun süre korunamıyor ve ortalama 7. günün sonunda kullanıcıların çok büyük bir çoğunluğu, özellikle de yarısından fazlası mobil uygulamadaki etkileşimi bırakırsa, bunu Mixpanel ile ölçmek mümkündür. Böylelikle bu etkileşimin azalmaması ve devamının sağlanabilmesi için harekete geçip müdahale edilebilme şansı elde edilmiş olacaktır. 7. günün sonunda, bu analiz aracı tarafından kullanıcılara push bildirimi gönderilmektedir ve dolayısıyla uygulama kendisini kullanıcılara hatırlattığı için etkileşimi arttırabilmeyi sağlamaktadır. Bir e-ticaret sistemine sahip olan ve bunu mobil uygulamalarda da yapan işletmeler, bu analiz aracının etkileri sayesinde mobil uygulamalardan elde edilecek ticari cirolarının artmasına yarayacak hamleler elde edebilmektedir.

Kaynakça:
http://roofdigital.com/analiz-ve-raporlama/dogru-detayli-web-analizi-icin-en-kapsamli-4-analiz-araci/
https://egegen.com/blog/dijital-pazarlama-araclari/

Yazar:Gökçe Cömert

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku