Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Caralluma Fimbriata Bitkisinin Sağlık Açısından Faydaları

0 5

Caralluma fimbriata, ticari olarak kilo vermek için bir ek olarak kullanılabilir. Düzenlemeler, takviyeler için üretim standartlarını belirlemektedir ancak güvenli ya da etkili olduklarını garanti etmemektedir. Beklenmeyen etkileşimleri önlemek için Caralluma fimbriata takviyesi kullanmadan önce uzman bir doktora danışılması tavsiye edilir. Klinik çalışmaların azlığı nedeniyle, Caralluma fimbriata FDA tarafından tıbbi kullanım için onaylanmamıştır fakat bununla birlikte, ön araştırmalar bazı faydalar olabileceğini öne sürmektedir. Caralluma fimbriata potansiyel birçok faydası olduğu iddia edilmektedir ve bu faydalardan bazıları şu şekildedir:

Sindirim Sistemi İşleyişi

Caralluma fimbriata yüksek miktarda lif içerir (% 15) ve sebze olarak yenildiğinde bu bitki bileşeninin iyi bir kaynağıdır. Lifin sindirim geçişini artırmak, besin alımını ve sindirimi kolaylaştırmak ve hastalıklardan korunmak gibi birçok sağlık yararı vardır. Çünkü Caralluma fimbriata takviyeleri düşük lif miktarlarını ihtiva edebilir ve bunların standart dozu günde sadece 1 gram olabilirken, sindirim sistemi katkıları önemsiz olabilir.

Kilo Verme ve Enerji Artışı

Fazla kilolu 43 kişiyle yapılan klinik bir araştırmada, 12 hafta boyunca alınan 1 gram Caralluma fimbriata vücut ağırlığını, vücut kitle indeksini, bel ve kalça çevresi yağını ve oranını, yüksek sodyumlu yiyecekler için istek duymayı ve genel iştahı azalttığı tespit edilmiştir. Fazla kilolu 50 kişiden oluşan bir başka çalışmada, 60 gün boyunca alınan aynı miktarda alındığında, bel çevresini ve iştahını azaltmıştır. Bununla birlikte, ekstrenin vücut ağırlığı ve yağ, kalça çevresi ve enerji alımı üzerinde çok az etkisi vardır veya hiç etkisi yoktur.
Ancak, Caralluma fimbriata özü, 89 kilolu insan üzerinde yapılan bir başka çalışmada kilo veya iştahı azaltmada etkisiz kalmıştır. Prader-Willi Sendromu, aşırı iştah, öğrenme güçlüğü ve kısa boyluluğa neden olan kalıtsal bir hastalıktır. Bu sendromlu 15 çocuk üzerinde yapılan klinik bir çalışmada, 4 hafta boyunca günde 1 gram Caralluma fimbriata özü iştahı ve yiyecek alımını azaltmıştır.
Yüksek kalorili bir diyetle beslenen sıçanlarda, Caralluma fimbriata özü, midede, böbreklerde, testislerde ve ince bağırsakta yiyecek alımını ve yağ oluşumunu azaltmıştır. Kan kolesterol, yağ ve leptin düzeyleri de azalmıştır. Normal bir diyetle beslenen sıçanlarda, diyet Caralluma fimbriata özü, yiyecek ve su alımını arttırmış ve fareler kilo kaybetmiştir. Ekstraktın yağların ve şekerlerin emilimini engellediği ve böylece kilo alımını önlediği düşünülmektedir.
Caralluma fimbriata özü, yağ hücrelerinin büyümesini engellemiştir. Bu etki en yüksek dozlarda (100 (g/ml’nin üzerinde) görülmüştür. Caralluma fimbriata ayrıca, yağ yakımını arttırdığı etkili bir şekilde kanıtlanmışsa ATP formundaki enerjiyi salıvermeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, denemelerin sadece ikisi, ekstrenin vücut yağının düşürülmesine yardım edebileceğini öne sürmektedir (bel ve kalça çevresinin hafifçe azaltılması)
Yüksek kalorili bir diyetle beslenen sıçanlarda, Caralluma fimbriata özü, kreatin kinaz enziminin kaslardaki aktivitesini arttırmıştır. Bu enzim ATP’yi fosforkreatine dönüştürür ve daha sonra daha yüksek enerji ihtiyacı olan dokulara taşınır. Bu enzimi aktive ederek, Caralluma fimbriata, enerjinin verimli kullanımını ve taşınmasını artırabilir. Sonuçta, Caralluma fimbriata’nın kilo vermeye ve enerjiyi artırmaya yardımcı olduğunu gösteren kanıtlar yetersizdir. Sadece 4 küçük klinik çalışma vardır ve bu çalışmalardan karışık sonuçlar elde edilmiştir. Önemli olarak, bazı araştırmalar önyargılı olabilir çünkü kullanılmış özü satan şirket (Gencor Pacific Group) tarafından finanse edilmiş ve en güvenilir olanın sonuçları negatiftir.

Kan Şekeri Seviyelerini Düşürme

Yüksek kalorili bir diyetle beslenen sıçanlarda, Caralluma fimbriata eksteresi denenmiş ve şu sonuçlar elde edilmiştir.
• Yüksek kan şekeri seviyesini önlemiştir.
• Önlenmiş insülin direnci
• Nişastayı parçalayan enzimi glikoza (a- amilaz) bloke etmiştir.
• Stabilize glukoz alımı.
• Glikozun parçalanmasında yer alan enzimlerin aktivitesini arttırmıştır.
• Glikoz üretiminde yer alan enzimlerin aktivitesini azaltmıştır.
• Karaciğer ve kaslardaki normal glikojen seviyelerini geri yüklemiştir.
Normal bir diyetle beslenen sıçanlarda, Caralluma fimbriata özü, kan insülini seviyelerini arttırmış ve kan glukozunu düşürmüştür. Diyabetik sıçanlarda, Caralluma fimbriata özü aşağıdaki belirtileri ortaya çıkarmıştır:
• Düşük ağırlık
• Daha yüksek kan şekeri, transaminaz ve glikosile edilmiş hemoglobin seviyeleri
• Düşük kan insülini ve protein seviyeleri
• Karaciğer ve böbreklerde doku hasarı
Caralluma fimbriata özü, glikoz üretimi için kullanılan 2 enzimi bloke etmiştir (amilaz ve glukozidaz) ve hücrelerde artmış glikoz taşınması gerçekleşmiştir.

Antioksidan Aktivitesi

Yüksek kalorili diyetler oksidatif strese ve hücre hasarına neden olur. Caralluma fimbriata özü, testislerde, böbreklerde ve sıçan karaciğerinde aşağıdaki koruyucu etkilere sahip olduğu ortaya çıkmıştır.
• Hücresel membranlardan yağların parçalanmasını önlemiştir
• Önlenmiş protein oksidasyonu
• Antioksidan enzimlerin artan etkinliği
• Antioksidan molekül glutatyonunun artan seviyeleri
Farklı Caralluma fimbriata özleri hazırlanmış ve hücrelerdeki antioksidan aktiviteleri açısından test edilmiştir. Test edilen tüm ekstreler arasında, en yüksek polifenol içeriğine sahip olanlar, en yüksek antioksidan aktiviteleri göstermiştir.

Testis, Böbrek ve Karaciğer Fonksiyon Koruması

Caralluma fimbriata özü testisleri, böbrekleri ve karaciğeri yüksek yağ diyetinin etkilerinden korumuş, testis, bu testislerde aşağıdaki anormallikleri önlemiştir:
• Azalan ses
• Bölgede sperm depolanmasından ve büyümesinden sorumlu yüksek yağ birikimi (epididim)
• Sperm hücre oluşumundan sorumlu bölgenin bozulması (spermatogenesis tubules)
Böbreklerde, Caralluma fimbriata, aşağıdaki böbrek yetmezliği semptomlarını önlemiştir:
• Daha yüksek kan konsantrasyonu üre, ürik asit ve kreatinin
• Amino asit (transaminazlar) yapan enzimlerin daha yüksek aktivitesi
Caralluma fimbriata ayrıca karaciğeri aşağıdaki şartlarda korumuştur:
• Amino asitleri (transaminazlar) yapan daha yüksek kan enzim seviyeleri
• Daha yüksek yağ birikmesi
• Büyüme
• Cilt solgunluğu renk
• Anormal hücre görünümü
• Hücre ölümü
• Kanama

Arter Sertleşmesinin Önlenmesi

Yüksek kalorili diyetler arterlerde yağ birikmesine ve sonuç olarak sertleşmelerine neden olur. Sıçanlarda, Caralluma fimbriata özü yağ birikimini azaltmış ve normal kan damarı işlevlerini düzeltmiştir.

Kas Geliştirme

ATP’nin kullanılabilirliğini arttırdığı için, Caralluma fimbriata özü, egzersiz yaparak yağsız kas ağırlığı kazanmaya yardımcı olabilir. Yüksek kalorili bir diyetle beslenen sıçanlarda, Caralluma fimbriata özütü alımı, yaralanma ve yağ birikimi olmadığında normal kas görünümünü geri getirmiştir.

Beyin Fonksiyon Desteği ve Anksiyete Azaltma

Farelerde yapılan bir çalışmada, Caralluma fimbriata’nın ekstresi nesne tanımayı ve mekansal belleği iyileştirmiştir. Aynı zamanda kaygıyı azaltmıştır (yüksek labirent testi)

Antimikrobiyal ve Antiparaziter Aktivite

Caralluma fimbriata ekstresi bakteri öldüren Escherichia coli, Bacillus subtilis, ve Staphylococcus aureus, mantar Aspergillus niger, Candida albicans ve Pheretima Posthuma plakası çalışmalarında denenmiştir. Mantarlara ve solucanlara karşı etkinliği sırasıyla sırasıyla standart ilaçlar olan mikonazol nitrat ve piperazin sitrat ile karşılaştırılabilir. Bununla birlikte, bunların henüz insanlarda ve hatta hayvanlarda çok olan çalışmaların sadece ön çalışması olduğunu not etmek önemlidir. Daha fazla araştırma, Caralluma fimbriata’nın bu organizmaların neden olduğu enfeksiyonlara karşı etkili olup olmadığını belirlemelidir.

Kolon Kanseri Hücreleri

Caralluma fimbriata özü, bir çalışmada kanseri tedavi ettiği veya önlediği ve sadece kolon kanseri hücrelerini öldürdüğü kanıtlanmamıştır. Bununla birlikte, çamaşır suyu gibi düpedüz toksik kimyasallar dahil birçok maddenin hücrelerde anti-kanser etkisi vardır. Bu onların tıbbi değeri olduğu anlamına gelmez.

Kaynakça:
paleoleap.com
nature.com
ncbi.nlm.nih.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.