Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Cehennem Topuzu (Kohlrabi)Nedir?

0 3.887

Kıbrıs’ da bilinen ismiyle Cehennem Topuzu; turpun bir türüdür. Bitki türü olarak yer lahanası olarak da adlandırılmıştır. İlk olarak Almanya da yaklaşık 4000 yıl önce ekilmeye başlandığı bilinmektedir. Yurt dışında bilinen ismi Kohlrabi; Kohl(lahana) ve Rabi(şalgam) sözcüklerinin birleşiminden türeyen Almanca bir kelimedir. Ayrıca bitki yurt dışında Gulumbra ve Türkiye de Alabaş olarak da anılmaktadır.Cehennem Topuzu (Kohlrabi)Nedir?
Türkiye de Alabaş olarak yeni tanınmaya başlayan sebze, İzmir Ödemiş bölgesinde üretilmektedir. Mavi ve yeşil renk olarak, iki türü bulunmaktadır. Tadı turba benzemesinin yanında tadı ve kokusu turp gibi acımtırak ve keskin değildir. Brokoli sapının tadına benzer bir lezzeti vardır. Boyutu; kavun büyüklüğünde olabilen sebze, her ne kadar kök sebzeye benzese bile, bir kök bitkisi değildir. Ampul şeklinde olan bitkinin gövdesi, hemen toprağın üzerinde yer alır. Hem yaprağı, hem sebzesi yenebilen ender sebzelerden bir tanesidir.

Besin Değeri İncelemesi

Bol lifli bir yapıya sahip olan sebze; A, B1, B2, B3, B6 ve C vitaminleri yönünden oldukça zengin içeriği ve 12 ay yetiştirilebilir olmasının avantajı ile ilgi çekmektedir. Ayrıca; bol miktarda demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, selenyum ve potasyum içermektedir. Yüksek miktarda potasyum ve C vitamini ihtiva eder 1gr’ da bir portakal kadar C vitamini bulunmaktadır. Düşük miktarda kalori ve sodyum içermektedir.
Faydaları
• Oldukça zengin lif yapısı tok tutar. Diyet ve formunu korumak isteyen için ideal bir besindir.
• Antioksidan bir besin olması, kanser gibi hastalıklara koruyucu etki sağlar. Suyu akciğer kanserinin önlenmesinde etkilidir.Cehennem Topuzu (Kohlrabi)Nedir?
• Sinir sistemi hastalıklarında etkili bir alternatif besindir
• Nefes darlığı, bronşit, öksürük tedavisine iyi gelir
• İçeriğindeki potasyum tansiyonu dengeler
• Böbrek taşı rahatsızlığında böbrek taşının düşürülmesinde yardımcı besindir
• Kalp hastalıkları, felç ve katarak hastalıklarına yakalanma riskini minimize eder.
• Emziren anneler için süt yapıcı özelliği vardır

Fazla tüketildiğinde vücuttaki iyot oranını düşüren bu sebzenin, makul orandaki tuz ile tüketilmesi tavsiye edilir.Cehennem Topuzu (Kohlrabi)Nedir?

Ülkemizde İzmir Ödemiş ilçesinde yetiştiriciliğine, yeni başlanan Cehennem Topuzu, dünya da yetiştirildiği bölgenin yemek kültürüne göre çok farklı şekillerde kullanılmaktadır. Kıbrıs’ da dilimlenerek üzerine limon sıkıp meze olarak tüketilen bu sebze, Almanya da çorba, yemek, sarma ve çiğ olarak salatalarda kullanılmaktadır.

Kaynakça:
https://www.vegetables.co.nz
www.milliyet.com.tr

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku