Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çello Yapımı ve Türleri

0 1.444

Viyolonsel, yalnızca 20. yüzyılda popüler olarak çello olarak kısaltılmış olan İtalyanca viyolonsel kelimesinden gelmektedir. Keman ailesinin bir parçasıdır fakat birkaç farklılığı vardır. Kavisli bir geri yerine düz bir sırt, f yerine bir ac deliği ve sadece birkaç isim vermek üzere dört tel yerine altı teli vardır. Çello sadece 18. yüzyılda öne çıkmıştır. 20. yüzyılın viyolonsel virtüözü Mstislav Rostropovich, çello için 100’den fazla eseri devreye aldığında ve prömiyer yaptığında daha da popüler hale getirmiştir. Yaylı çalgı operada bir fikstür haline gelmiştir. En popüler çağdaş çellistlerin bazıları Yo-Yo Ma ve Jacqueline de Pru’dur. Çello türleri şunlardır:

Akustik Çello

Akustik çellolar yalnızca elektriksel olmayan ve bir elektrik prizine takılmadan çalınan çelloları tanımlamaktadır. Sık sık değil, bu bir orkestrayı dinlerken bulunan çello türüdür.

Karbon Fiber Çelloları

Çoğu karbon fiber çello, Luis & Clark adlı bir şirket tarafından üretilmektedir. Bunlar, tam boy viyolonsel ile aynı boyuttadır, temel fark kornişleri olmamasıdır. Korniş, çello kenarlarında bulunan ve destek için kullanılan bir çentiktir. Karbon fiber çok güçlü ve sağlam bir malzeme olduğundan, bu tür çellolarda kornişler gerekli değildir. Karbon fiber çelloları, diğer malzemelerden yapılmış çellolardan daha zengin, daha dolgun bir sese sahiptir, bu yüzden bu çello tipi bu kadar popülerdir.

Elektrikli Çello

Elektrikli çelloları elektriklidir ve genellikle daha dolgun, daha yüksek bir ses çıkarır. Uzmanların çoğu, eğer bir elektrikli viyolonsel çalmak isteniyorsa, önce düzenli bir akustik viyolonsel öğrenmesi gerektiğini kabul etmektedirler. Çalma tekniği aynıdır; ancak, çalmak isteyen kişi eğer bir acemi ise, elektrikli çello öğrenmek genellikle çok zordur.

Tam Boy Çello

4/4 viyolonsel olarak da adlandırılan tam boy viyolonsel C, G, D ve A olmak üzere dört dizelidir, Genellikle otuz ila kırk sekiz inç yüksekliğindedir ve en yaygın ve en sevilen çeşittir. Çello bugün özellikle profesyonel müzisyenler için kullanılır. Çoğu zaman, sırtlar ve yanlar çellonun diğer bölümlerinden farklı bir malzemeden yapılır ve genellikle cila ile kaplanırlar.

Çeşitli Çellolar

Bunlar mutlaka başka bir çello türünü oluşturmaz, ancak her ülke kendi çello sürümünü yapabilir. Hepsi aynı şekilde oynanır, ancak nerede yapıldıklarına bağlı olarak tasarım ve stilde küçük farklılıklar olabilir. Bu kategoride, diğerlerinin yanı sıra Çin çelloları, İtalyan çelloları, Belçika çelloları, Fransız çelloları ve Viyana çelloları vardır.

Küçük Ölçekli Çello

Çello Yapımı ve TürleriTam boyutlu bir çelloya ek olarak, sayısız küçük ölçekli çello vardır ve bunlar 7/8, ¾, ½, ¼, 1/8 ve 1/10. Bazı kişiler daha küçük çelloların farklı bir sese veya başka özelliklere sahip olduğunu varsaysa da, bu doğru değildir. Aslında, daha küçük çellolarda tek fark onların büyüklüğüdür ve küçük olmalarının nedeni daha küçük oyuncuları ağırlamaktır. Çello çalmayı öğrenmek isteyen çocuklarda bu küçük ölçekli çellolar uygundur. Çello yapmak için kullanılan malzemeler şunlardır:

Ihlamur Ağacı

Ihlamur ağacı hafif, oldukça yumuşak bir yapıdadır ve çok iyi sonuç verir. Çello gibi hoş müzik aletleri, sıcak bir ton verir, genellikle hafif renklidir ve neredeyse hiç tane desenine sahip değildir. Odun, yaklaşık 30 farklı ağaç türünden oluşan Linden ailesindeki ağaçlarda bulunur. Aynı zamanda çeşitli paspas ve sepet yapımında da kullanılır.

Abanoz

Abanoz, siyah renkte, ince bir dokuya ve özellikle cilalandığında çok pürüzsüz bir yüzeye sahip olan çok kalın bir ağaç türüdür. Bu tür ahşaptan birçok farklı tür vardır ve bazı türler katı siyahtan ziyade çok renklidir. Gücü ve diğer özellikleri nedeniyle, abanoz çello gibi müzik aletleri de dâhil olmak üzere süs veya dekoratif ürünler için kullanılır.

Akçaağaç

120’den fazla akçaağaç türü vardır ve ağaçlar Asya, Kuzey Afrika, Avrupa ve Kuzey Amerika’da görülür. Genellikle şeker akçaağaç veya kaya akçaağaç denilen bu tür ahşap, beyazımsı kırmızımsı kahverengi rengine kadar değişen renklerde gelebilir. Tahıl desenleri genellikle kapitone veya kıvrık tane desenleridir. Genellikle düz veya hafif dalgalı bir tanenin yanı sıra ince, düzgün bir dokuya sahiptir.

Kavak

Kavak ağacı genellikle sarımsı kahverengi renkte açık kremdir, ancak gri veya yeşil çizgilerden de oluşabilir. Çeşitli parlak veya koyu renklerden oluşan gökkuşağı kavak adı verilen bir tür bile vardır, ancak bu tür genellikle çello yapmak için kullanılmaz. Genellikle çok düşük bir doğal parlaklık ile, kavak orta bir doku ve düz ve hatta bir tane vardır.

Ladin

Ladin genellikle iki ana türe ayrılır: Norveç ladin ve kara ladin, ancak başka birçok ladin de vardır. Ladin ağacı, çok iyi bir ağırlık oranına sahip yumuşak bir ağaç türüdür. Ladin yalnızca müzik aletlerinde kullanılan yaygın bir ahşap türüdür, aynı zamanda çeşitli uçak tiplerinin yapımında da kullanılır. Ayrıca ladin benzeri çam türleri de vardır, ancak bunlar genellikle çello yapımında kullanılmaz. Ladin çok çeşitli renk ve tonlarda gelir.

Söğüt

Yaklaşık dört yüz farklı söğüt ağacı türü vardır ve çello gibi müzik aletlerinin imalatına ek olarak söğüt, kömür gibi sanat malzemeleri, çeşitli peyzaj ihtiyaçları ve bebek, alet gibi ürünler gibi malzemeleri yapmak için de kullanılır. Söğüt sert ağaç olarak sınıflandırılır, ancak diğer ağaç türlerinden çok daha yumuşaktır ve nem içeriği yüksektir.

Çello Nasıl Yapılır?

• Çellolarda genellikle ladin ve sırt, üst kısımlar ve akçaağaçtan yapılmış boyun kısımları bulunur.
• Söğüt ve kavak, sırt ve yanlar için de kullanılabilir
• Bazı çellolar lamine ahşaptan yapılmıştır, bu da daha ucuz ve bu nedenle yeni başlayan müzisyenler için uygun oldukları anlamına gelir.
• Lamine çellolar da daha dayanıklıdır, bu nedenle bir kişi düşürürse, muhtemelen kırılmaz
• Çello yapımcıları genellikle aletin üst ve arka tarafını el ile yaparlar, ancak daha düşük fiyatlı cihazlar makineler tarafından üretilebilirler.
• Çello tepesinin üstündeki ve arkasındaki bordürde, ahşabın çatlamasını önleyen, mırıltı adı verilen dekoratif bir kenar yerleşimi bulunur. Çello yay çeşitleri şunlardır:

Malzemeler

Çello Yapımı ve TürleriÇello yayları genellikle üç farklı malzemeden birinden yapılır: Brezilya’dan çeşitli sert ağaç türlerini içeren Brezilya ağacı, Brezilya’dan gelen çok yüksek dereceli bir ağaç ve genellikle bu malzemeden yapılan çellolarla seçilen karbon fiber. Elbette, daha az pahalı bir malzeme olan fiberglas ve en iyi ve en pahalı yay tipleri olarak kabul edilen Pernambuco ağacından yapılanlar da dahil olmak üzere, yay yapımında kullanılan başka malzemeler de vardır.
Ek olarak, yay üzerindeki çeşitli parçalar yayın geri kalanından farklı bir malzemeden yapılabilir. Yayın at kılını tutan ve yay gerginliğini ayarlamak için kullanılan kısmı olan kurbağa genellikle kaplumbağa kabuğu ve fildişi süslemelerle abanozdan yapılır ve kavrama deri ile ipek veya balina kemiğinden yapılabilir. Veya başparmak yastığı için yılan derisinden de yapılabilir. Uç da dahil olmak üzere yayın diğer kısımları kemik, fildişi gibi malzemelerin yanı sıra gümüş, altın ve hatta nikel gibi metallerden yapılabilir.
Çeşitli malzemelere ek olarak, çello yayları da iki ana şekilde incelenir. Yayların en yaygın türü yuvarlak şeklindedir, ancak bunları daha yuvarlak bir şekilde daha sert olma eğiliminde olan ve biraz daha farklı bir ses üreten ve bunları profesyoneller arasında daha çok tercih edilen bir seçenek haline getiren daha yatay bir şekilde de bulunabilir. Bazı durumlarda, rock müzisyenleri elektro gitarlarını çalmak için viyolonsel yayları kullanmışlar ve düz tasarım yerine kıvrımlı yaylar da bulunmaktadır.

Çello Tellerinin Çeşitleri ve Özellikleri

Çekirdek dizeleri: Çekirdek telleri, çoğu sentetik bir malzemeden yapılmasına rağmen, genellikle koyun bağırsağından yapılır. Çoğunlukla, metal çekirdek üzerine sarılır ve bu teller çalındığında çok zengin bir tonda olma eğilimindedir.
Metal dizeleri: Tamamen metal tip çello telleri yüksek, parlak bir sese sahiptir ve % 100 metalden yapılmıştır.
Genişlik: Çello dizeleri, bazen ölçü birimi olarak adlandırılan çeşitli genişliklerde gelir. Çello Çello Yapımı ve Türleriçalarken üretilen ses, telin göstergesinden büyük ölçüde etkilenir. Bu sesler söz konusu olduğunda doğru veya yanlış yoktur, böylece hangi göstergenin tercih edileceği denenebilir ve belirlenebilir. Genel bir kural olarak, daha kalın dizgiler daha fazla gerginliğe ihtiyaç duyar, ancak yanıt süreleri genellikle biraz daha yavaş olsa da, daha dolgun bir sese sahiptir.
Öte yandan, daha küçük, daha ince ölçülü olan teller daha hızlı tepki verir ve daha odaklı bir sese sahiptir. Ancak, daha ince olan dizgiler, kalın olanlarla aynı delgiye sahip değildir. Hangi tür dizeler seçileceğinden emin olunmadığında, çoğu standart dize kümesinde bulunan orta ölçekli dizeler vardır. Bunların da öğrenilmesi daha kolaydır, bu nedenle başlangıç seviyesinde çalanlar için mükemmel seçimdir.

Kaynakça:
animato.com.au
britannica.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku