Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Katil Gözlü Bitki Nerede Yetişir? Bilinmeyen Zararları Nelerdir?

0 785

Katil Gözlü Bitki Nerede Yetişir? Bilinmeyen Zararları Nelerdir?Dünyanın birçok yerinde zehirli bitkiler bulunmaktadır. Kimisi az zehirli kimisi ise çok zehirlidir. Aslında bitkiler kendini korumak için toksinler oluşturur. Bu toksinlerde insanlara ve hayvanlara zarar verir. Zehir bu bitkilerin yapraklarında, dallarında, meyvelerinde olabilir. İşte katil gözlü bitki de dünyanın en zehirli bitkilerinden biridir. Bu bitki 1 cm çapında olup Doğu ve Kuzey Amerika’da yaygın olarak yetişir. Bu bitkinin her yeri zehirlidir. Ama en zehirli yeri meyveleridir. Bu bitkinin katil gözlü bitki olarak adlandırılmasının sebebi meyvesinin üzerindeki siyah noktadır. Bu nokta göz şeklindedir. Bu bitkinin meyveleri lezzetlidir. Özellikle çocuklar bu meyveyi yemekten hoşlanabilir. Bu yüzden çocukları kesinlikle uzak tutmak gerekir. Çünkü bu bitkinin meyvesi yendiği zaman hafif bir zehirlenme ile olay atlatılamayabilir. Bu durum ölümle bile sonuçlanabilir. Kalp kaslarını etkiler ve hızlı bir ölüme sebep olur.
Bitkilerdeki zehirler bitki kuruduktan sonra bile zehir etkisi devam edebilmektedir. Bazı bitkilerde azalırken bazı bitkilerde hiçbir değişme olmaz.

Katil Gözlü Bitki Nerede Yetişir? Bilinmeyen Zararları Nelerdir?Zehirli bitkiler şekil ve görünüm olarak çok hoştur. İnsanları kendine çeker. Görüntüye kanmamak gerekir. Çok şekilsiz bir bitki çok yararlı olabilirken çok şekilli bir bitki çok zararlı olabilir. Bu duruma herkesin bildiği bir örnek olarak mantarlar verilebilir. Güzel görünümlü bazı mantarlar zehirleyicidir.
Özetle bilinmeyen tüm bitkilere karşı temkinli olmakta yarar vardır. Özellikle güzelliğinden etkilenip evin ya da bahçenin bir köşesine konan çiçekler ya da bitkiler çocuklara ve ev halkına büyük zararlar verebilir.
Bitkiler tarih boyunca şifa kaynağı olduğu için insanlar birçok bitkiden yararlanmıştır. Zaten birçok ilaçta da bitkilerden yararlanılır. Çeşitli hastalıklar karşısında çaresiz kalan insanlar bitkilerden gelecek şifanın beklentisi içine girebilir. Ama artık gelişen çağın bir getirisi olarak yararlı ve zararlı bitkiler bilinmektedir. Bu bitkiler öğrenilmeli, çocuklar bilinçlendirilmelidir. Çünkü zehirli bitkilerden çocuklar yetişkinlere göre çok daha çabuk etkilenip zehirlenir. Zehirli bitkiler sadece dağlık alanlarda ya da ormanlık alanlarda değil her yerde rastlanır. Evlerin içinde bile zararı bilinmeden birçok bitki yetiştirilmektedir. Piknik alanlarında, parklarda, yeşil alanlardaki bitkilere karşı dikkatli olmakta yarar vardır.

Kaynakça:
https://www.forumonem.org

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku