Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Göbek Yağı Nedir? Göbek Yağının Zararları ve Nedenleri

0 528

Göbek Yağı Nedir? Göbek Yağının Zararları ve NedenleriGöbek Yağı Nedir?
Vücudumuzda trigliserit, deri altı ve viseral yağ olmak üzere üç tip yağ vardır. Trigliseritler kanımızda dolaşan yağlardır, deri altı yağımız deri yüzeyimizin hemen altındaki tabakadır ve en tehlikeli olanı ise karın bölgesinde bulunan visseral yağdır.
Her ne kadar boyumuza göre değişkenlik gösterse de kadınlarda karın bölgesi 90 santimetre ve erkeklerde 101 – 102 santimetreden fazla ise vücudumuzun yağları yakmasının zamanı gelmiştir.

Göbek Yağı Neden Oluşur?

1) Yaş Faktörü: Erkekler ve kadınlar yaşlandıkça, vücutları büyük bir değişim geçirir. Bu kırışık cilt veya vücuttaki yağ olarak dışarıdan görülebilir. Metabolizma hızları azalır ve alınan kaloriler göbek bölgesinde birikebilir. Özellikle kadınlarda, vücutları menopozla karşı karşıyadır. Menopoz sırasında kilo almaları durumunda, bunların göbek bölgesinde ortaya çıkması daha olasıdır.
2) Yanlış Egzersiz: Egzersizi rutin hale getirmek aslında oldukça iyidir. Ancak koşu veya yüzme gibi tüm vücudu çalıştıracak egzersizler yapmıyorsanız egzersizlerinizi oldukça iyi planlamalısınız. Örneğin sadece kol egzersizleri yapıyorsanız göbek yağınızın yok olmasını beklememelisiniz.
3) Stres Düzeyi: Yapılan çalışmalar insanların stres altında iken daha fazla yeme eğilimi gösterdiği yönündedir. Elbette bu genel olarak vücudunuzdaki yağ oranını arttıracaktır. Ancak stresin bir diğer zararlı yanı ise vücudumuzun daha çok orta bölgesinde yağ birikmesine neden olan kortizol hormonunun seviyesini arttırmasıdır.
4) Yanlış Beslenme: Ekmek, cips, şekerli içecekler, hazır gıdalar, paketlenmiş meyve suları gibi işlenmiş yiyecekleri tüketmek vücudumuzun yağ yakma kabiliyetini engelleyecek ve daha çok göbek bölgesinde yağ birikimine neden olacaktır. Bu tür gıdalar karın bölgesindeki yağları daha inatçı hale getirir. Bu nedenle daha fazla organik ve taze besinleri tüketmeniz gerekir.
5) PCOS: Polikistik Over Sendromu (PCOS), testosteron seviyesinin yüksek olduğu bir hastalıktır.PCOS vücudun kilo vermesini gerçekten zorlaştıran bir etmendir.

Göbek Yağı Nedir? Göbek Yağının Zararları ve NedenleriGöbek Yağının Zararları
Göbek bölgesinde biriken yağlar daha çok Viseral yağlardır. Bu yağlar sadece göbek bölgemizi işgal edip sakince durmuyor. Viseral yağlar aktif olarak çalışır ve vücudumuzdaki diğer organları zayıflatacak maddeler üretir.
Serbest bıraktığı yağ asitleri, vücudumuzda diyabet riskine neden olan insülinin parçalanmasını devre dışı bırakır. Ayrıca inme veya diğer kalp hastalıklarını kışkırtan birkaç madde salgılar.
Göbek yağı, karaciğer, akciğerler, kalp ve böbreklerimize yakın bir mesafede bulunur, üzerlerine baskı yapar ve onları zehirli maddelerle besleyerek kanser de dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açar.
Amerika menşeli National Center for Biotechnology Information biriminin yaptığı araştırmaya göre visseral yağ reseptörlerinin vücut içinde bulunması halinde, fibroblast büyüme faktörü-2 (FGB2) olarak adlandırılan bir protein salınımı yaparak kanserli hücrelerin büyümesine neden olur. Hatta bağırsak kanserine, karaciğere ve meme kanserine de yol açabilir.

Göbek Yağı Nedir? Göbek Yağının Zararları ve NedenleriEgzersiz Yaparak Göbek Yağı Nasıl Eritilir?

1) Kuvvet Antrenmanı: Direnç antrenmanı olarak da bilinen kuvvet antrenmanı, kaslarınızı güçlendirmeye ve yağ yakmanıza yardımcı olur. Profesyonel spor eğitmenleriyle çalışarak, daha düşük abs seviyenizi güçlendirmek, sırtınızı düzeltmek ve bel ebatlarını daraltmak için en iyi egzersizleri uygulayabilirsiniz.
2) Yokuş Yukarı Koşmak: Spor antrenörlerine göre yokuş yukarı koşmak düz zeminde koşmaktan %50 daha etkilidir. Yokuş yukarı koşmaya başlarken 5 – 10 dakika yürüyüş yapın ardından 5 dakika hızlı koşup 5 dakika yavaş koşarak yarım saat bu şekilde devam edin.
3) HIIT Antrenmanları Yapın: Yüksek yoğunluklu interval antrenman olarak bilinen HIIT antrenmanları özellikle karın bölgesindeki yağları azaltmak isteyenlerin yapması gereken antrenmanlardan biridir. Kalorileri çok yüksek hızda ve nispeten daha az sürede yakar. Diğer bir yararı da HIIT antrenmanlarından sonra bile vücudunuzun aktif kalması ve egzersiz sonrası fazla oksijen tüketimi (EPOC) denilen bir fenomenle kalori yakmanıza olanak sağlıyor.

Göbek Yağını Eritmekte Etkili Besin Grupları
1) Çözünür Lif: Çözünür lifler, suyu emdikleri için hacim olarak artar. Bu midenizin dolması ve daha çabuk doymanız anlamına gelir. Bu sayede hem yağ hem de gereksiz besin tüketimini azaltmış olursunuz. Çözünür lifli yiyecekler avokado, Brüksel lahanası, böğürtlen, keten tohumu gibi besinlerde bolca bulunur.
2) Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi yağını, bir gün içinde aldığınız diğer yağların yerine değiştirin. Hindistan cevizi yağı vücudumuzun ihtiyaç duyduğu iyi yağların en iyi kaynaklarından biridir. En iyi ve hızlı sonuçlar için günde iki yemek kaşığı hindistan cevizi yağı tüketilmesi önerilir.
3) Balık Yiyin: Somon balığı, ringa balığı, sardalye ve hamsi gibi balıklar yüksek kaliteli proteinler ve omega-3 yağları açısından zengindir . Omega-3, birçok hastalığın uzak tutulmasına yardımcı olur ve karın yağını azaltmak için iyi bir yağdır.
4) Elma Sirkesi: Elma sirkesinin içinde bulunan asetik asit karın bölgenizin incelmesine yardımcı olur. Günde 1-2 kaşık alındığında 12 hafta içinde 2,5 santimetreye kadar incelme sağlanabilir. Ayrıca kan şekeri seviyesinin dengelenmesine de yardımcı olur.
5) Probiyotik Gıdalar: Probiyotikler, bağırsak fonksiyonlarını iyileştirmek ve güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmak için önemlidir. Bunlar çeşitli gıdalarda ve / veya gıda takviyelerinde bulunan bakterilerdir.
7) Yeşil Çay: Belinizi inceltmek istiyorsanız, yeşil çayı en iyi arkadaşınız yapın. Antioksidanlar açısından yüksek olan yeşil çay metabolizma hızını arttırır ve karnınızdaki yağın eritilmesine yardımcı olur.
8) Koyu (Bitter) Çikolata: Koyu çikolatalar, normal çikolatalardan daha düşük şeker seviyesine ve daha yüksek çinko oranına sahiptir. Çinko, enerji seviyelerini ve iştahımızı kontrol eden leptin hormonunun dolaşımına yardımcı olur. Ancak az da olsa şeker içerdiğinden koyu çikolata tüketimini abartmamakta fayda vardır.

Göbek Yağı Nedir? Göbek Yağının Zararları ve Nedenleri9) Yoğurt: Proteinler ve Vitamin-D ile dolu olan yoğurt, kemikleri inşa etmek için vazgeçilmez bir beslenme ürünüdür. Tadı ve besin değerini aynı anda arttırmak için herhangi kuru yemiş ekleyebilirsiniz.
10) Yaban mersini : Antioksidanlarla dolu ve kalorisi düşük olan yaban mersini şekerin ihtiyacını yerine getirmek için çeşitli içeceklere eklenebilir. Antioksidanlar inatçı yağ hücrelerini eritmeye yardımcı olur.

Kaynakça:
http://www.health.com/health/gallery/0,,20659880,00.html#fibromyalgia-4
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/behindtheheadlines/news/2017-09-01-new-insight-into-how-excess-belly-fat-may-increase-cancer-risk/
https://www.healthline.com/nutrition/9-fixes-for-weight-hormones
http://www.health.com/health/gallery/0,,20807507,00.html#you-re-sick-0

Yazar: Yunus Yeşilmen

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.