Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çevre Kirliliği Sorununu Çözme İcatları ve Fikirleri

0 505

Çevre Kirliliği Sorununu Çözme İcatları ve FikirleriÇevremizin içinde bulunduğu devletin gittikçe daha fazla farkına vardıkça, mucitler kirliliği çözmek ve daha yeşil bir Dünya’ya doğru yol almanın yollarını arıyorlar. Yenilikçi buluşları, kirliliğin azaltılmasına yardımcı oluyor, ekosistemimizdeki değişimlerle başa çıkmamızı ve hava ve su kalitesini iyileştirmemize yardımcı oluyor. Bazı yeni icatlar, atmosfere salınan kirleticilerin ortadan kaldırılması ya da halihazırda ortaya koyduğumuz şeylerin temizlenmesi için büyük umut vaad ediyor.

Sıfır Kirlilik Motoru
Motor Development International (MDI), havada çalışan sıfır kirlilik yaratan bir motor yarattı. Mono Energy Engines, aracın deposunda sıkıştırılmış ortam havasını kullanır ve bu sayede çevre dostu olur ve kirlilik yaratmaz. Sıfır kirlilik motorları aslında benzer güce sahip bir termik motordan üç kat daha az karbondioksit üretirler.

Xeros Çamaşır Makinesi
Leeds Üniversitesi’ndeki araştırmacılar neredeyse hiç su kullanmayan bir çamaşır makinesi icat ettiler. Giysiler temiz ve neredeyse kuru, bir kurutucu ihtiyacını azaltır. Xeros çamaşır makineleri, yıkama döngüsü başına sadece bir fincan su kullanır ve temizlik işleminde küçük boncuklar kullanır. Xeros Ltd, neredeyse susuz bir makineye dönüştürmenin, şu anda geleneksel makinelerde kullanılan tatlı suyun% 90’ını koruyacağını söylüyor. ABD’de bu, her yıl 1,2 milyar ton su tasarrufu anlamına geliyor. Xeros çamaşır makineleri, çamaşırlarınızı kurutmak için gereken süreyi azalttığınızda, karbon ayak izinizi de% 40’a kadar azaltır, çünkü geleneksel çamaşır makinelerinde olduğundan daha az elektrik ve çamaşır deterjanı kullanırsınız. Xeros Ltd, ABD’deki tüm evlerin Xeros çamaşır makinelerini kullanması durumunda, Amerika’nın karbon ayak izindeki azalmanın yoldan 5 milyon araba alacağı anlamına geldiğini söylüyor.

Hydrogasifier
Filipinli bir mucit olan Roberto V. Celis, Hydrogasifier adını verdiği bir buluşu yaratmıştır. Bu buluş, çoğu motor türü için (benzin, doğal gaz, dizel, biyoyakıt ve hibritler), ek atmosfere salınan kirleticileri azaltan takviye yakıt olarak kullanır. Hidrogazlaştırıcı, tanktaki yakıtı yakmak için yanma odasına giren suyu hidrojen ve oksijene ayırmak için motordaki egzoz gazlarını kullanır. Celis, hidrogazlaştırıcıyı kullanan araçların ağaç gibi çalışacağını ve havadaki karbon emisyonlarını azaltacağını iddia ediyor.

Çevre Kirliliği Sorununu Çözme İcatları ve FikirleriCleanair Sistemi
Hava sıcaklığımızı ısıtma, soğutma ve nem alma yoluyla düzenlemek, şu anda dünyada kullanılan tüm enerjinin yaklaşık altıda birini tüketmektedir. Kopenhag Üniversitesi’nden Profesör Matthew Johnson, bu enerji kullanımını yüzde 25’e kadar azaltan bir cihaz icat etti. Laboratuvar testleri, Johnson’un cihazının virüsleri, bakterileri, organik çözücüleri, hidrokarbonları ve parçacıkları havadan temizlediğini gösterdi. Sigara dumanı buluşu ile nötralize edilir. PhysOrg’a göre, son testte cihaz, cihazı açtıktan kısa bir süre sonra yeni bir ofis binasından 40 farklı bileşimi kaldırdı. Cleanair buluşu, endüstriyel bacalardan VOC (uçucu organik bileşikler) çıkarabildiğini görmek için test edilmektedir. Varsa fabrikalardan çıkan kirleticilerde büyük değişiklikler yapabilir.

Smog içermeyen kuleler
Hollandalı sanatçı Daan Roosegaarde, hava kirliliğinin üstesinden gelmek için yenilikçi bir plan önerdi. Duman, ilk önce, kirli havayı nano seviyesinde temizleyen 7 metre uzunluğundaki bir kule tarafından emilir. Temiz hava parklar gibi açık alanlara bırakılırken, toplanan karbon 30 dakika boyunca baskı altına alınır ve elmas haline dönüştürülür. Bu elmasları satarak yükselen para, daha sonra bu türden daha fazla kule oluşturmak için kullanılabilir.

Dev Sprinkler
Çinli bilim adamı Yu Shaocai, havayı temizlemek için dev sprinkler kurma fikrini ortaya attı. Yeni önerilen fikir, havanın toksisitesini temizlemeye yardımcı olabilecek radikal yeni bir çözüm olabilir. Dev yağmurlama sistemleri, yoğun kirli şehirlerin atmosferine su püskürtecektir.

Bu fikir Bangkok merkezli LightfoFotosentez Bisikletig Creative & Design Company tarafından geliştirilmiştir. Bu aslında kirli havayı şehir etrafında bir pedal olarak temizleyebilir. Bu bisikletin alüminyum çerçevesi, “fotosentez sistemi” aracılığıyla oksijen üretecek şekilde tasarlanmıştır. Serbest kalan oksijen daha sonra bir lityum-iyon bataryadan su ve elektrik gücü arasında bir reaksiyon başlatır. Gidonlar arasına yerleştirilen bir filtre, partikül maddeyi havadan çıkarır ve temiz havayı sürücüye doğru serbest bırakır.

Çevre Kirliliği Sorununu Çözme İcatları ve FikirleriHava Temizleme Panosu
Peru Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi (UTEC) tarafından geliştirilen bu billboard, gökyüzünden gelen kirliliği bertaraf ediyor ve çevreye arındırılmış hava getiriyor. UTEC, billboard’un inşaat alanlarının etrafındaki hava boşluklarını kirleten toz, metal ve taş parçacıklarının giderilmesinde çok etkili olduğunu iddia ediyor.

Temiz hava kabarcığı
Orproject adı verilen Çinli bir şirket tarafından geliştirilen bu hava kabarcığı, bol miktarda temiz hava içeren çok büyük bir kapalı kanopiden oluşmaktadır. Balon, metropol içindeki bazı parkları veya diğer kamu alanlarını kapsayacak ve içinde rahat bir sıcaklık ve nem olmasını sağlayacaktır.

Kaynakça:
https://sciencing.com/inventions-resolve-pollution-7295567.html
https://timesofindia.indiatimes.com/5-interesting-inventions-to-curb-air-pollution/listshow/55261039.cms

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.