Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kan Akışından Elektrik Üretilebilir mi?

0 390

Kan Akışından Elektrik Üretilebilir mi?Kan Akışından Elektrik Üretilebilir mi?

21.yy’da şüphesiz ki bu sorunun cevabı evet. Yıllar öncesinde insanların hayal bile edemediği projeler bir bir hayata geçmekte. Bu projelerin ve teknolojinin bu kadar ilerlemesinde, elektriğin icat edilmesi ve insan hayatına girmesinin payı oldukça yüksek. İnsanoğlu elektrik üretimi için yıllarca akan suyun hareket enerjisinden faydalandı. Elektrik enerjisi elde etmenin tek yolu Hidroelektrik santraller değildir. Rüzgâr enerjiden faydalanarak, güneş enerjisinden faydalanarak, nükleer enerjiden faydalanarak, jeotermal enerjiden faydalanarak elektrik enerjisi elde etmek mümkün. Bu üretim yollarının kendilerine göre avantaj ve dezavantajları mevcut. Örneğin; rüzgâr tribünlerinden elektrik enerjisi elde edebilmek için sürekli rüzgâr olan bir noktaya, rüzgâr tribünlerinin kurulması gerekmekte. Ancak, çok gürültü çıkarması, kuş ölümlerine neden olması ve rüzgâr tribünlerinin çok pahalı olması olumsuz taraflarındandır.

Çinli Araştırmacılardan Benzer Bir Sistem

Çinli araştırmacılardan oluşan bir ekip, hidroelektrik santrallerle benzer prensipte çalışan bir buluşa imza attılar. Kurbağalar üzerinde yapılan çalışma başarılı oldu. Çalışma ekipleri kısa ir süre sonra, cihazı insanlara entegre etmeyi planlıyor. Böylece damarlarımızdaki kanın akışından elektrik enerjisi elde edilebilecek. Teknoloji artık küçülerek damarlarımıza kadar girmeyi başarmıştı. Bu çalışma ile buna bir kere daha tanık olacağız. Fudan Üniversitesi’nden oluşan çalışma ekibi, polimerik çekirdeğin etrafına sarılmış düzenli bir karbon nanotüp dizisine dayanan yeni bir tür elektrik üreten cihaz geliştirdi.

Kan Akışından Elektrik Üretilebilir mi?Elyaf şekilli akışkan nanogneratör (FFNG) olarak isimlendirilmekte ve kan akışından elektrik enerjisi üretmekte. Cihaz tarafından ne kadar güç üretildiğine dair kesin bir bilgi verilmedi. Ancak, minyatür enerji toplama cihazlarına göre oldukça verimli olduğuna vurgu yapıldı. %20’nin üzerinde bir güç dönüşümü olduğunu belirten araştırmacılar bu rakamın kayda değer bir rakam olduğunu belirterek, kurbağalar üzerindeki yaptıkları ve başarı sağladıkları çalışmayı çok yakın bir zamanda insan vücuduna uyarlamayı planlıyor.

Kaynakça:
http://slideplayer.biz.tr/slide/3648447/<br />
https://shiftdelete.net/kan-akisindan-elektrik-uretildi-84997

Yazar:Serpil Baç

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku