Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çevrimiçi Kimlik Yönetimi Nedir?

0 301

Çevrimiçi kimlik yönetimi, bir kişi veya şirketin internette tasvir edilme şeklini oluşturmak, tanıtmak ve korumak için kullanılan tekniklerin bütünüdür. Çevrimiçi kimlik yönetimi (OIM) , çevrimiçi kimliği oluşturan bilgilerin kalitesini ve doğruluğunu artırmak için genellikle bir marka veya itibar yönetimi kampanyasının bir parçası olarak işlev görmektedir. Çevrimiçi kimlik, çevrimiçi etkinliklere katılarak oluşturulan farklı bir kimliktir. Ve bu kimlik şunları içerir:
• Bir web sitesi oluşturmak
• Blog oluşturmak
• Sosyal medyada etkileşimi
• Yorum veya inceleme yayınlama
Bir sosyal medya hesabına gönderi yapıldığında, bir blogda veya web sitesinde yeni bir sayfa oluşturduğunda, bir inceleme sitesinde veya forumda yorum yapıldığında, hatta çevrimiçi oyunlar oynandığında, çevrimiçi kimlik yönetim üzerinde çalışmalar yapılmış olunur.
Çevrimiçi Kimlik Yönetimi Nedir?Çevrimiçi kimlik yönetimi stratejisine odaklanarak, çevrimiçi olarak nasıl tasvir edilmek istendiğini ifade eden çevrimiçi bir kimlik yaratma olasılığı artar. Bu, kişisel kimlik açığını maskelemek amacıyla farklı çevrimiçi etkinlikler için farklı kişileri kullanmayı içerir. Ayrıca, gerçek kişiliğin çevrimiçi olarak ayırt edici bir varlığını oluşturmak için de kullanılabilir, bu da bir takipçiyi artırabilir ve arama motoru sonuçlarında yükselebilir. Bu blogun şunları kapsamaktadır:
• Çevrimiçi kimlik yönetiminin faydaları
• Çevrimiçi kişiliği tanıtmak için çevrimiçi kimlik yönetimini kullanma
• Çevrimiçi kimliğini arama motorlarından koruma
• Çevrimiçi kimliğine yönelik tehditler

Çevrimiçi Kimlik Yönetiminin Faydaları

İzlenmeden bırakıldığında, çevrimiçi kimlikler kolayca zarar görebilirler.. Negatif sosyal medya gönderilerinden, kötü niyetli Wikipedia editörlerinden , kötü eleştirilerden, olumsuz basından ve hatta bilgisayar korsanlarından gelen kontrol dışında görünen güçler, çevrimiçi kimliği paramparça etmeye çalışabilir. Ancak çevrimiçi kimliği yönetmek için aktif bir çalışma yapılırsa, hedef kitlelerin kişi veya marka hakkında çevrimiçi olarak bulduğu bilgiler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilir ve bu süreçteki genel itibar artırılabilir. Hedeflere bağlı olarak, çevrimiçi kimlik yönetimi gerçek kimliği tanıtmak veya korumak için kullanılabilir.

Çevrimiçi Kimlik Yönetimini Kullanma

Çevrimiçi itibarı dikkatlice seçmek zorlu bir iştir, ancak markanın çevrimiçi olarak gösterilme şeklini iyileştirmek için zaman ve çaba harcamaya değerdir. Çevrimiçi kimlik bir iş görüşmesi, ipotek veya kredi başvurusu için belirleyici bir faktör olabileceğinden ve dikkatlice yönetilmelidir.

Çevrimiçi Kimlik Nasıl Yönetilir?

Haftada sadece birkaç saat ayırarak çevrimiçi kimliğin yönetimine başlanabilir. Fakat bilinmelidir ki olumsuz eleştiriler veya başka bir krizle karşı karşıya kalınırsa, daha fazla zaman ayrılması gerekir. Bir markanın kimliği iyi durumda iken çevrimiçi kimliği geliştirmek için çalışmaya başlamak her zaman en iyisidir. Çevrimiçi kimliği yönetmek için bazı ipuçları:
• Olumlu içerik oluşturmak: Çevrimiçi kimlik yönetiminin birçok yönü kişinin veya firmanın kontrolü dışında kaldığından, kontrol edilebilir faktörlere odaklanmak iyi bir fikirdir. Bu, blog gönderileri, web sayfaları, sosyal medya gönderileri, nişdeki diğer yerleşik web sitelerine konuk katkıları veya videolar oluşturma gibi çok sayıda olumlu içerik oluşturmak anlamına gelir. Marka ile ilgili kaliteli içerik oluşturur ve alım yapılmasına teşvik edilirse, bunun arama sonuçlarında yükselmesine ve Google’ın veri tabanlarında gizlenmiş olabilecek herhangi bir olumsuz içeriği etkili bir şekilde aşağı itmesine neden olunabilir.
• Yorumlar üzerinde kontrol sahibi olmak: Olumsuz yorumlar alınsa bile, olumluya döndürmek için atılabilecek adımlar vardır. Hizmeti ve ürünleri dürüstçe değerlendirerek başlanmalı ve genel müşteri deneyimi iyileştirilmelidir. Ardından, bireysel durumları düzeltmek için inceleme sitelerine girilmelidir. Olumsuz yorumlara düz bir başlıkla yanıt verilmeli ve her olumsuz deneyimi olumlu bir deneyime dönüştürmeye çalışılmalıdır. Çoğu müşteri yorumlarını gözden geçirir ve sorunlarının çözüldüğünü düşünürlerse incelemelerini değiştirmeye isteklidirler.
• Sosyal medyayı izlemek: Sosyal medya o kadar hızlı ilerler ki, sadece bir negatif tweet hızla ilgi çekebilir ve binlerce kişiye ulaşabilir. Bu nedenle, daha fazla kişiye ulaşma şansı yakalamak için çevrimiçi kimliğe yönelik tehditleri belirlemek gerekir ve bunun içinde sosyal medya izlemeye yatırım yapmak önemlidir.

Çevrimiçi Kimliği Arama Motorlarından Koruma

Yukarıdaki ipuçlarının tümü, çevrimiçi kimlik yönetimi için mükemmel başlangıç noktalarıdır. Peki ya amaç çevrimiçi ortamda gerçek kimliği gizlemekse ? Bir kişinin kişisel kimliğini maskelemek istemesinin pek çok nedeni vardır, bunlara hararetli konular hakkında popüler olmayan görüşlerini ifade etmeleri veya çıkarları çatışan çeşitli gruplara hitap etmeleri dahildir. Çevrimiçi kimliği maskelemenin en etkili yollarından biri, çeşitli çevrimiçi etkileşimler için farklı kişiler oluşturmaktır. Herkesin kendi fikirlerine hakkı vardır, ancak sizinki itibarınız için bir tehdit oluşturuyorsa, bunun için alternatif bir karakter (veya takma ad) oluşturabilir. Takma adlar, itibar için oluşturabilecekleri risk konusunda endişelenmeden tartışmalı fikirleri paylaşmamayı sağlamaktadır.

Çevrimiçi Kimliğe Yönelik Tehditler

Çevrimiçi Kimlik Yönetimi Nedir?Çevrimiçi kimlik aktif bir şekilde yönetiliyor olsa bile, itibarı zedeleyebilecek tehditler vardır. Çevrimiçi kimliği yönetmede aktif bir duruş sergilemek ve ona yönelik en yaygın tehditlerin farkında olmak, ortaya çıkmaları durumunda bu risklerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Çevrimiçi itibara yönelik en yaygın tehditlerden birkaçı şunlardır:
• Tuzaklar: Tuzaklar, bir kişinin hedefini tehlikeye atılmış bir konuma yerleştirmek için baştan çıkaracağı, genellikle daha sonra çevrimiçi olarak yayınlayacakları fotoğraf veya video kanıtlarıyla bir araştırma uygulamasıdır.
• Yanlış içerik: Yanlış veya yanıltıcı blog gönderileri, sosyal medya gönderileri ve incelemelerin tümü çevrimiçi kimliğe zarar verebilir.
• Sosyal medya ve e-posta manipülasyonu: Bilgisayar korsanları, saldırgan veya aşağılayıcı yorumlar, resimler veya videolar yayınlamaya başlamak için şifreleri ve diğer kişisel bilgileri çalabilirler.
• İzinsiz sızıntılar: Marka hakkınızdaki yanlış bilgiler yanlış kişilerin eline geçerse, haber yayınları, rakipler ve çevrimiçi kimliğe zarar vermekten yararlanabilecek diğer kişilerle olan çekişmeleri körükleyebilir.
• Sürekli negatif içerik kampanyalar: Bu tehditlerin herhangi bir kombinasyonu, çevrimiçi kimlik üzerinde büyük ölçekli bir etki yaratabilir. Antagonistler, arama sonuçlarını etkilemek için Yelp, RipOffReport, sosyal medya ve bağımsız web siteleri gibi siteleri alt etmek için vekilleri, gizleme tekniklerini, sahte isimleri ve kimlikleri kullanabilir.
Bir kaynağa erişimin doğrulanması (verilmesi) kavramı, en eski uygarlıklardan beri var olmuştur. Bilgileri veya kaynakları korumak yeni bir şey değildir. Kimlik yönetimi , çok uzun zamandır var olan bir BT operasyonları kategorisidir. Tabii ki, elektronik veya dijital varlıklar söz konusu olduğunda, bu süreç fiziksel dünyada görülenden farklıdır. Dünya gittikçe çevrimiçi olmaya doğru ilerlerken, çevrimiçi kimlik yönetimi kavramı izlenmesi gereken önemli bir kavramdır. Kimlik ve erişim yönetimi dünyasında devam eden çeşitli farklı çabalar vardır. Bunlardan bazıları tüketicilere odaklanırken bazıları ticari kimliklere odaklanır.
Çevrimiçi kimlik manipülasyonunun hedefi olunsa da olunmasa da, çevrimiçi kimlik yönetimi teknikleri bir marka kimliğinin en iyi halini çevrimiçi olarak ortaya koymaya yardımcı olabilir. Basit bir Google aramasının hedeflere ulaşmada belirleyici faktör haline geldiği bir çağda, çevrimiçi kimlik en iyi şekilde tasvir edilmesi önemli bir durumdur.

Kaynakça:
https://blog.reputationx.com/identity-management
https://jumpcloud.com/blog/online-identity-management

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.