Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Chapecoense Uçak Kazası

0 382

Chapecoense Uçak KazasıChapecoense, 28 Kasım 2016 tarihine kadar belki de sadece Güney Amerika’da ki, orada dahi sporla ya da futbolla ilgilenmeyenler tarafından bilinilirliği tartışılan bir kulüp olup, yaşanan trajik bir uçak kazası sonrasında neredeyse tüm dünyaya tanınan bir takim haline gelmiştir. Aslında bu yaşanan uçak kazaları ne ilk ne de sondur. Çünkü tarih boyunca birçok uçak farklı nedenlerden dolayı kaza yapmıştır ve içinde taşıdığı yolcularla beraber geride dramatik bir hatıra bırakmıştır. Chapecoense’den çok öncesinde İngilizlerin dünyaca ünlü futbol kulübü olan Manchester United ve de Uruguay milli takımı da tıpkı Chapecoense’nın başına gelenleri yaşamıştır. Bu üç kaza da aslında birbirine benzerdir. Bu benzerlik aslında hayatta kalanlar ile yaşamlarını yitirenlerden kaynaklıdır. Başka bir ifadeyle her üç kazada da yaşamlarını yitiren olduğu gibi çok enteresan şekillerle hayatta kalmayı başaranlar da olmuştur. Chapecoense ele alınırsa, 28 Kasım 2016 tarihinde Güney Amerika’nın ”Süd Americana” kupasında kupaya uzanmak için kalınan finalde oynamaya giden kulüp futbolcuları ve de görevlileri, gazeteciler, özel misafirler LaMia 2933 uçuş kodlu uçakla Bolivya’dan havalanmış ve de Kolombiya’da uçağın düşmesi sonucunda ya feci şekilde olmuş ya da sakat kalmıştırlar. İçlerinden çok azı geçirdiği tedavi sonrasında eski haline geri dönebilmiştir.

Chapecoense Uçak KazasıKazanın akşam yerel saatle 21:58’de gerçekleşmiş olması ve de bölgenin amazon ormanları içinde bulunan bir yer olması, kazada ölü sayısını artıran önemli etmenler arasında sayılmıştır. Uçakta mürettebat da dahil olmak üzere toplam 77 kişiden 71’i uçağın düşmesi sonrasında ya hemen ya da aldıkları darbeler sonrasında geçirdikleri iç kanamalar sonucunda yaşamlarını yitirmişlerdir. Kaza sonrasında Brezilya takımında yer alan neredeyse bütün oyuncular feci bir şekilde hayatlarını kaybetmişlerdir. Bu kaza ile beraber, kupada Chapecoense ile finale çıkacak olan bir Kolombiya ekibi Atletico National ise, finalin kazananının Chapecoense’nin yaşadığı bu elim kaza sonrasında tescillenmesi yönünde müracaatta bulunmuştur. Bu teklifi kabul eden federasyon kupayı Chapecoense adına tescillemiştir. Futbolcular arasında kurtulan sayısı sadece 3’tür. Avro RJ85 tipi yolcu uçağında kazaya neyin sebep olduğu ise, yapılan araştırmalar sonucunda gün ışına çıkmıştır. Elde edilen karakutu verileri çok ilginç bir şekilde pilotaj hatası yapıldığını ortaya koymuştur. Uçaklar henüz kalkış öncesinde sahip oldukları teknik özellikler de nazara alınarak, gerekli yakıtla doldurulurlar. Ancak bu yakıtın, ne çok fazla ne de çok az olması gerekir. Uçuşun emniyetli olarak seyredebileceği bir oranda olması en önemli kurallardandır. Söz konusu bu uçuşta, gerekli yakıt hesaplaması hatalı bir şekilde yapıldığından, uçağa yüklenen yakıt kat edilecek mesafeyi karşılamamıştır. Bu da havalanan uçağın ineceği hava meydanına varamadan yakıtının henüz havada iken bitmesine ve sonuç olarak uçağın Amazonlara çakılmasına sebebiyet vermiştir.

Chapecoense Uçak KazasıBurada ağır kusurlu olan pilotlardır. Çünkü pilotlar gerek kalkış öncesi gerekse de kalkış anında gerekli miktarda yakıtları olup olmadığını kontrol etmekle görevlilerdir. Burada göz ardı edilen bu prosedür, bir uçağın düşmesine ve de içinde taşıdığı 71 kişinin yaşamına mal olmuştur. Ayrıca pilotlar gerekli yakıtın olmadığını fark etmişler ve de derhal hava trafik kontrolörüne durumu bildirmişlerdir. Ancak burada trafik kontrolörü başka bir acil durum çağrısına öncelik vermiş ve de bir daha 2933 sefer sayılı uçakla irtibat kurulamamıştır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.