Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Brezilya’ya Ulaşım: Rio Galeao Havalimanı

0 335

Brezilya'ya Ulaşım: Rio Galeao HavalimanıRio ya da uzun haliyle Rio de Janeiro, Güney Amerika kıtasında yer alan Brezilya‘nın en önde gelen şehirlerinden biridir. Söz konusu bu şehir, ülkenin en gözde mekanlarından ve de aynı zamanda başkentidir. Ülkenin başkenti olması sebebiyle birçok ulusal ve de uluslararası önde gelen kurum burada merkezini bulundurur. Bu anlamda doğal olarak ülkenin iktisadi merkezi olma özelliğini de haiz olan Rio de Janeiro, aynı zamanda kültürel ve de akademik alanda sıra dışı bir yerdir. Brezilya ile özdeşleşen bu şehir, diğer bütün Brezilya şehirlerinin oldukça sıra dışı bir şekilde önünde yer alır. Gerek yerli gerekse de yabancı ziyaretçiler, öncelikle bu şehre gelir. Şehir, sahip olduğu egzotik coğrafya ve de iklimi ile yılın hemen her mevsiminde son derece elverişlidir. Başka bir ifadeyle burada ne zaman gelirseniz gelin tropik güzel bir iklim sizleri bekleyecektir. Özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa kıtasından çok sayıda ziyaretçiyi kendisine çekmeyi başaran bu şehir, bu anlamda Güney Amerika şehirleri arasında en yoğun turist trafiğine sahip şehir olarak da dikkatleri çeker. Bu da ülkenin ve de şehrin, çok önemli bir altyapıya sahip olmasını da doğal olarak zorunlu kılmıştır. Rio de Janeiro şehrinin ulusal ve de uluslararası hava taşımacılığında kullanılan birden çok hava meydanı vardır. Bunların içinde en popüler olanı hiç şüphe yok ki, resmi adıyla Rio de Janeiro Antonio Carlos Jobim Uluslararası Havalimanı’dır.

Brezilya'ya Ulaşım: Rio Galeao HavalimanıHer ne kadar resmi olarak bu kadar uzun bir isme sahip olsa da halk arasında çok ama çok daha kısa bir isimle anılır; ”Galeao Havalimanı”. Söz konusu bu hava meydanı gerek Brezilya gerekse de başkent Rio de Janeiro için son derece önemlidir. Şehrin en yoğun yolcu trafiğine sahip olan hava meydanı olma özelliğini haiz bu tesis, ülkenin bütünü nazara alındığında ise, kendisine ikinci sırada yer bulur. Adını dünyaca ünlü Brezilyalı müzik sanatçısı Antonio Carlos Jobim’den alan bu hava meydanı, 5 Ocak 1999 tarihinden beri bu isimle anılmaktadır. Dünyanın en eski hava meydanları arasında yer alan Galeao Havalimanı, 400 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir.

Brezilya'ya Ulaşım: Rio Galeao HavalimanıYüzölçümü ve de tesis kapasitesi ele alındığında Galeao Havalimanı, ülkenin en büyüğü konumundadır. Bu da doğal olarak çok ciddi bir sosyo-ekonomik bir girdi sağlar. Hem sivil hem de askeri havacılığa hizmet veren bu tesis, bir kamu malıdır. İşletmesi bu anlamda kamu güvencesi ile olur. Son yıllarda ekonomik anlamda bir dar boğaza giren Brezilya ekonomisi, havacılık anlamında da zor günler geçirir. 16 milyon seviyelerinde bir yolcu trafiği bulunan Galeao Havalimanı, geçtiğimiz yıla nazara yüzde 5’lik bir trafik kaybı yaşamıştır.

İstanbul’dan Brezilya‘ya olan seferlerinizde eğer Rio de Janeiro şehrine uçuyorsanız bu durumda Galeao Havalimanı’na ineceksinizdir. Ortalama uçuş süresi, 10 saat kadardır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku