Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Galler Prensesi; Lady Diana

1 80

Galler Prensesi; Lady DianaLady Diana

ya da nüfustaki bilgileriyle Diana Francis, dünyanın en tanınmış simaları arasında yer alan bir prensestir. Lady Diana’ya bu denli şöhreti getirense, yaptığı bir evlilik olmuştur. Bu evlilik, Birleşik Krallık’a mensup olan Kraliyet Ailesi’nin prensesi ve de varisinin annesi olması sonucunu doğurmuştur. Prens Charles’ın ilk karısı olması sebebiyle, bütün dünyanın tanıdığı bir isim haline gelen Lady Diana, aslında daha çok evliliği sonrasında yaşadığı aşkla dikkatleri çekmeyi başarmıştır. Lady Diana Francis Spencer, ki Spencer kızlık soyadıdır, son derece trajik bir kaza sonucunda henüz genç yaşta iken, hayata gözlerini yummuştur. 1961’in 1 Temmuz’unda dünyaya gelen Lady Diana, Birleşik Krallık’ın bir parçası olan İngiltere’nin Sandringham şehrine bağlı Park House ilçesinde doğmuştur. Henüz 36 yaşındayken hayata çok dramatik bir biçimde veda eden Lady Diana, ölümüyle beraber birçok soruya da cevap veremeden gidişi, spekülasyonlara sebebiyet vermiştir. 31 Ağustos 1997 tarihinde Fransa‘nın Paris şehrinden Londra’ya dönerken, geçirdiği trafik kazası sonrasında araçta bulunan Dodi El Fayet’le beraber yaşamını yitirmiştir. Aslında hastaneye ağır yaralı olarak kaldırılan Lady Diana, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştır. Prens Charles’la boşanma sonrasında Mısırlı işadamı Dodi El Fayet’le aşka yaşadığı iddia edilen ve de hamile olduğu sanılan Lady Diana, tüm sırlarıyla beraber aramızdan ayrılmıştır.

Galler Prensesi; Lady Diana1981 tarihinde son derece görkemli bir şekilde canlı yayınla Galler Prensi, Charles’a evlenen Lady Diana, bu evlilikten iki çocuk sahibi olmuştur. Şimdiki prens, William Lady Diana’nın büyük oğludur. Henüz 20 yaşındayken Prens Charles’la evlenen Lady Diana, bu evliliği 15 yıl süreyle sürdürse de sonrasında ayrılmak zorunda kalmıştır. Evliliğe kendi son veren prenses, sonrasında ise, Pakistanlı bir doktorla ve Dodi El Fayet’le aşk yaşadığı yönünde iddialarla karşı karşıya kalmıştır. Pakistanlı doktor Hasnat Khan ile aşk yaşadığı düşünülen prenses, bir anlamda aslında Dodi El Fayet’le hiçbir zaman aşk yaşamamış sadece arkadaş kalmıştır. Tabii bunların doğruluğu sadece ama sadece varsayım olmaktan öteye geçememiştir. Ancak Dodi El Fayet’le çekilen fotoğrafları biraz arkadaş olmaktan uzak olarak değerlendirilmiştir. Bu da ölümüne şüphe ile bakılmasına sebep olmuştur. Birçoklarına göre Lady Diana, suikasta maruz kalmıştır. Pont de I’Alma tünelinde yaşanan kaza sonrasında çok ciddi şekilde yaralanan Lady Diana, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştır. Bu kazada arkadaşı Dodi El Fayet de yaşamını yitirmiştir.

Galler Prensesi; Lady DianaCenaze törenini 33 milyona yakın Britanyalı canlı olarak televizyonlardan izlemiş ve de bu dünya tarihine geçmiştir. Lady Diana, ölümünün ardından 6 gün sonra 6 Eylül 1997’de Birleşik Krallık’ta toprağa verilmiştir. Defnin gerçekleştirildiği yer, İngiltere’nin Northamptonshire şehrinde bulunan Althorp ilçesidir. Lady Diana’yı konu alan bir de Hollywood yapımı bir film çekilmiştir. Filmde Lady Diana‘yı Birleşik Krallık’ın dünyaca ünlü sinema sanatçısı Naomi Watts canlandırmıştır. Film eleştirmenlerden düşük not alarak adeta hayal kırıklığı yaratmıştır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Oğuz diyor

    Althorp ve Park House evlerin isimleri ilçe değiller.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku