Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Birleşik Arap Emirlikleri’ne Ulaşım: Dubai Uluslararası Havalimanı

0 360

Birleşik Arap Emirlikleri'ne Ulaşım: Dubai Uluslararası HavalimanıDubai, Güneybatı Asya ya da Arap Yarımadası olarak adlandırılan ya da çok kullanılan şekli ile Ortadoğu coğrafyasında bulunan bir yerleşim yeridir. Söz konusu bu yer, hukuki olarak bu bölgede yer alan en zengin ülkelerden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri’nin sınırları içersinde bulunur. Başka bir ifadeyle neredeyse Birleşik Arap Emirlikleri isminin de önüne geçmiş olan Dubai, ülkenin sahip olduğu petrol rezervlerinden istifade etmeye başlamasıyla beraber, çok sıradışı bir üne kavuşmuştur. Arap Yarımadası’nın en gözde şehri olarak kabul edilen Dubai, bu anlamda gerek bölge şehirleri ve ülkelerine gerekse de dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası ziyaretçilere ev sahipliği yapar. Sahip olduğu devasa gökdelenleri ve de çölleriyle çok farklı bir atmosfere sahip olan şehir, bu anlamda hem doğu hem de batıya dönük coğrafi yapısı ile kendisini ziyarete gelenleri son derece büyüler. Dubai, adeta çölde var olan bir vaha haline gelmiştir. Bu anlamda uluslararası havacılığa da merak salan Araplar, ülkenin ulusal havayolu şirketi olan Emirates’in merkezini Dubai şehrine kurmuşlardır. Şehirde var olan aktif trafik bizzat Dubai Uluslararası Havalimanı tarafından idare edilir. Bu hava meydanı ağırlıklı bir şekilde, uluslararası uçuşlara açıktır ve de Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Asya ve de Okyanusya gibi son derece önemli coğrafya ve de kıtalardan gelen havayolu şirketlerinin çok uğrak bir destinasyon ve de transit merkezidir.

Birleşik Arap Emirlikleri'ne Ulaşım: Dubai Uluslararası HavalimanıBölgede yaşanan havayolu trafiği zaten zengin bir ülke olan Birleşik Arap Emirlikleri’ne de hem reklam hem de ciddi bir ekonomik girdi sağlar. Özellikle de Avrupa kıtası bulunduğu yer sebebiyle Asya’nın en doğusu olarak bilinen Uzakdoğu ve de Okyanusya coğrafyalarında yer alan ülkelere tarifeli seferler düzenlerken çoğu zaman Dubai Uluslararası Havalimanı’nı bir aktarma merkezi olarak kullanır ve de yakıt ikmalini buradan yaparak yoluna devam eder. Bu da haliyle havalimanı trafiğine son derece olumlu bir katkı yapar. Dünyanın en önemli hava meydanları listesine de giren bu yer, oldukça modern yapısı ile dikkat çeker. Dünya üzerinde var olan havalimanları ele alınırsa ve de uluslararası yolcu kavramı da hesaba katılırsa, bu yer, dünyanın en yoğun yolcu trafiğine sahip havalimanı olur. Bunun yanı sıra, totalde elde edilen veriler de göstermektedir ki, Dubai Uluslararası Havalimanı dünyanın en işlek 3 havalimanı arasındadır. Kargo trafiği de nazara alınırsa, bu yer yine etkileyici bir grafik çizer ve de ilk 6 içinde kendisine yer bulur. Yapılan bir başka istatistik de Dubai Uluslararası Havalimanı’nın dünya üzerinde var olan havalimanları arasında Airbus A380 ve Boeing 777 serileri nazara alındığında en yoğun trafiğe sahip havalimanı olduğunu ortaya koyar. Görüldüğü gibi birçok alanda adeta bir marka olan bu yer, Birleşik Arap Emirlikleri’nin havacılıkta geldiği noktayı da açıkça gösterir.

Birleşik Arap Emirlikleri'ne Ulaşım: Dubai Uluslararası HavalimanıDubai Uluslararası Havalimanı, her yıl 84 milyona yakın yolcunun kullandığı bir tesistir. Bu yer, 454 bin uçağın her sene teker koyduğu pistleriyle ülke imajına ve de ekonomisine sıradışı bir katkı yapar. Sosyal etkisi ve de ekonomik değerler nazara alındığında hava meydanı sahip olduğu istihdam ve de 27 milyar Amerikan doları tutarındaki iktisadi hacmiyle küresel bir kurum haline gelmiştir. Türk Hava Yolları da, bölgeye tarifeli seferler düzenler. Ayrıca bunun yanı sıra, Pegasus gibi düşük maliyetli havayolu şirketlerini kullanarak da Dubai Uluslararası Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Türkiye’den İstanbul merkezli gerçekleştirilen tarifeli seferlerin süresi ortalama olarak 4 saat 30 dakika civarındadır. Ayrıca dilemeniz durumunda ülkenin bir dünya markası olarak bilinen Emirates havayolu ile de seyahat ederek Dubai’ye ulaşabilirsiniz .

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku