Ayva ve Faydaları

Ayva bir çok insanın sevdiği ve bazı anlarda özelikle yemek istediği ender meyveler arasındadır. Kekremsi ve hafif ekşi tadı, dışındaki yumuşacık ipeksi tüyleri onu özelleştiren bir meyvedir. Görüntüsü oldukça hoş olan ayvanın kendine özgü muhteşem de bir kokusu vardır. Görüntü, tat ve koku bakımından güzel olan bu meyvenin elbetteki diğer meyveler gibi kendine özgü bir çok şifa faydası bulunmaktadır.

Antioksidan içerikli bu meyve tam bir şifa kaynağıdır. antioksidan yapısı ile detoksu yapılabilir bir meyvedir. Ayrıca bu hoş kokulu şifalı meyve tam bir C vitamin deposudur. Ortalama büyüklükteki yarım ayva bir insanın günlük C vitamini gereksinimini karşılamak için gayet yeterli bir miktardır. Aynı zamanda ayva, özellikle kokusu ve tadı ile hassas dönem geçiren ve mide sorunu yaşayan (kusma, bulantı gibi) gebelerin vazgeçilmez bir meyvesi haline gelmiştir. Hemen hemen her kadının hamilelik döneminde canının çektiği belirili meyve olarak da nam salıp, etiket yapmış bir meyvedir. Ayrıca bir rivayete göre ayva yiyen kadınların bebeklerinin güzel ve gamzeli olduğuna da inanılmaktadır. Tabi ki bu bir rivayettir. fakat ayvanın ciddi oranda bir vitamin, mineral ve lif kaynağı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Sapından tutunda, çekirdek, kabuk , yaprak yani her yerinin şifa saçtığı bu meyve bir çok şekilde tüketilir. Özelikle de kış aylarında bir çok hastalığından şifasını barındırır. En çok ise solunum yolları rahatsızlığı ve sindirim sistemi üzerinde etkili olan ayva tıp dünyasının da vazgeçilmez bitkileri arasındadır. Bir çok ilacın yapımında ham madde olarak kullanılmaktadır ve bitkisel olarak bir çok derdin de devası olarak bilinmektedir. Bunlar şu şekildedir.

Ayvanın tüketim şekli ve faydaları:
– Tam olgunlaşmamış ayva tüm halde haşlanarak tüketilirse bağışıklığı olumlu etkiler ve gribe karşı korur.
– İki dilim ayva ve bir kaç yaprağından demlenerek yapılan çay ise üst solunum yollarında oluşmuş enfeksiyona karşı oldukça etkili ve tam bir öksürük kesicidir.
– Direk olarak tüketilen ayva midedeki acı su ve yanma olayını engeller ve mide yanması, hazımsızlık ve mide ağrısı gibi sorunları giderir.
– Aşırı ishal olma durumunda tüketilen ayva bağırsak hareketlerini düzenler. yine bilinenin aksine ayva kabız yapmaz, sadece bağırsak düzenler yani ishale engel olduğu gibi tüketimi ile kabızlığı da önler.
– Ayva çayı, ayva hoşafı uykusuzluk gibi sorunlara iyi gelir
– Ayvanın kokusunun baş ağrısına da iyi geldiği bilinmektedir.
– Düşük kalorili olduğu için diyette kullanılır.
– Üç dört adet ayva çekirdeği bağırsak parazitlerini öldürmeye yardımcı olur.
– Düzenli tüketilen ayvanın cilde parlaklık ve nem verdiği gözlemlenir bu ise antioksidan olması ile ilgilidir.

Tadı, kokusu ve faydaları açısından oldukça zengin ve güzel olan bu meyve ülkemizde bir çok iklim ve şehirde yetişmekte ve oldukça kolay ulaşılabilir bir meyvedir. Kış meyvesi olan ayva soğuk hava depoları gibi saklama alanlarından oldukça uzun süre dayanıklılığını koruyabilmektedir. Yani hemen hemen her mevsim ayva gibi şifalı bir meyveye ulaşmak mümkündür. Kozmik alanda ve sağlık açısından bu kadar faydalı olan bu meyveyi mutfaklarımızdan eksik etmemekte fayda vardır.

Yazar: Feride Akdoğan

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar