Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çift Taraflı Bant Nasıl Yapılır?

1 1.119

Çift Taraflı Bant Nasıl Yapılır?Bant olarak isimlendirilen malzeme, 1925 yılında icat edilmiş olan bir materyaldir. Bir boyacı, işlerinde maskeleme yapma amacıyla ürettiği maskeleme bandını tanıtmış ve daha sonra farklı özelliklere sahip olan, hayatın hemen her alanında kullanılmakta olan bant türleri imal edilmeye başlanmıştır. İlk olarak üretilen maskeleme bandı, zaman içinde ağırlıklı olarak gıda endüstrisinde kullanılan şeffaf banda dönüşmüştür. Sonrasında ise hem farklı alanlarda kullanılan bir malzeme olarak farklı türleri üretilmiştir hem de şeffaf bant başta olmak üzere pek çok çeşidi ev işlerinde kullanılan bir gereç olarak sunulmuştur. Günümüzde ise her evde bulunan, ilk yardım ya da acil durum çantalarında vazgeçilmez malzeme olarak kabul edilen, birçok endüstri dalında ve üretimde kullanılan bir materyale dönüşmüştür.

Bant Nasıl Üretilir?

Bandın üretiminde farklı hammaddeler kullanılabilir. Ama şeffaf bandı, günlük hayatta sıkça kullanılan bant çeşitlerin üretirken plastik film ruloları kullanılır. Bu rulolar ‘sarıcı’ olarak isimlendirilen makineye monte edilir, bağlanır. Bu işle görevli olan personel yapışkan birleştirici bandı her rulonun sonuna yerleştirirler. Bu birleştirici bandın görevi ise bir rubuyu diğerine bağlamaktır. Böylece üretim hattında yapılan çalışmanın kesintisiz olarak devam etmesi sağlanır.

bant3Otomatik gerilim ayarlayıcısı, plastik film rulosunun yırtılmasını engellemek için sıkıca çekilmesini sağlar. Aynı zamanda uyguladığı özel bir çözelti ile filmin açılırken birbirlerine yapışmasını önler. Bu süreçte eklenen antioksidan madde ise malzemenin yaşlanmasını önlemeye çalışır ve yavaş bir şekilde bronzlaşmaya başlar. Bu arada bandın türüne uygun olarak hazırlanmış olan yapıştırıcı, ruloya sürtülmektedir ve böylece rulo yapışkanlık özeliği kazanır. Geri-sarıcı ismi verilen malzeme ise bu işlemlerden geçen filmin tekrar sarılmasını sağlar. Bittiğinde de kendini otomatik olarak diğer bir makaraya bağlar.

Bu makaralar kalitelerinin kontrol edilmesi için tek tek elden geçirilir. Makaralardan örnek alınır. Daha sonra ise eğik bir yüzeyden bırakılan top, ne kadar yakına ya da uzağa yapıştığına bakılmak üzere kullanılır. Bu şekilde tutulan istatistikler bandın kalitesi hakkında, yapışkanlık özelliği ve dayanıklılığı hakkında güvenilir bilgilere ulaşılmasını, uygun alanlarda kullanılmak üzere özellikleri belirtilerek piyasaya sunulmasını sağlar. Hazırlanan makaraların her birisi kilometrelerce uzunluktadır. Üretici firmanın belirlediği ebatlara ya da müşterinin talep ettiği ebatlara uygun olarak şerit halinde kesilir. Böylece bildiğimiz bant formuna gelmiş olur yani kullanıma hazır hale gelmiştir.

Çift Taraflı Bant Nasıl Üretilir? 

bant1Çift taraflı bantlar önemli özellikleri sayesinde birçok kullanım alanı olan ve özellikle montaj işlerini önemli ölçüde kolaylaştıran bantlardır. Örneğin bir resmi duvara asmak istediğinizde, çift taraflı bandın özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Çivi veya benzeri malzemeler kullanmayı tercih etmediğinizde ya da kullandığınız montaj malzemesinin görülmemesini istediğinizde çift taraflı bantlardan faydalanabilirsiniz. Çift taraflı bandın bir yüzeyi monte etmek istediğiniz resme, diğer yüzeyi ise bu resmi monte etmek istediğiniz yüzeye yapıştırılır. Böylece dışarıdan görülmeyecek biçimde ve monte ettiğiniz yüzeye zarar vermeden montaj işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Çift taraflı bantlar farklı dayanıklılık seviyelerinde malzemeler kullanılarak üretilen materyallerdir. Üretimlerinde kullanılan yapışkan da yine farklı kuvvet derecelerine sahip olan yapışkanlardır. Monte etmek istediğiniz farklı eşyaların özelliklerine ve ağırlığına dikkat ederek, uygun çift taraflı bant kullanmak şartıyla, anlatılan şekilde dışarıdan görülmeyecek ve yüzeye zarar vermeyecek şekilde montaj işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu bantlar dayanıklılıklarına rağmen montaj işleminde kullanılan yüzeyden ve monte edilen parçadan (istenildiğinde) kolay bir şekilde ve iz bırakmadan sökülebilir. Dolayısıyla kalıcı montaj işlemleri için de geçici süreyle gerçekleştirilen montaj işlemleri için de kullanılabilir.

Çift taraflı bantların üretimi ise yukarıda anlatılan standart şeffaf bant üretiminden farklı değildir. Sadece ana malzeme olarak farklı malzemeler kullanılması ve bandın her iki tarafına da yapışkan uygulanması söz konusudur. Özellikle montaj işlemlerinde kullanıldığı için yapışkanın kuvvetli olması ve bu yapışkanın uygulandığı yüzeyin dayanıklı olması çok önemlidir. Bunun için de profesyonel ve işinin uzmanı tarafından üretilen çift taraflı bantların kullanılması tercih edilmelidir. Örnek vermek gerekirse deneyimli kadrosu ve bu işe uygun olarak hazırlanmış olan tesisleri ile bant üretimi yapan Ulus Bant şirketi, piyasada bulmak isteyebileceğiniz her türlü bant gibi çift taraflı bantları da üst kalitede imal eden ve satışa sunan bir firmadır.

http://www.ulusbant.com.tr

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Naz diyor

    Güzel

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku