Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Google’da Reklam Nasıl Verilir?

0 348

Google’da Reklam Nasıl Verilir?Google hem dünyada hem de Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru durumunda bulunuyor. Goggle tarafından uygulanmakta olan Adwords isimli sistem ise burada arama yapan ya da farklı sitelere giriş yapan kişilerin reklamlarınızı görmesini sağlıyor. Google tarafından internet kullanıcılarının arama alışkanlıklarına, profillerine ve internette yaptıkları gezintilere göre belirlenen kullanıcı alışkanlıkları, reklamlarınızın doğru kişilere, hedef kitlenize ulaşmasını sağlıyor. Böylece bütçenizi de kendinizin belirlediği reklam stratejiniz ile en verimli sonuçlara ulaşmayı büyük ölçüde garantilemiş oluyorsunuz. Dolayısıyla Google tarafından sunulan reklam hizmeti, bütçeniz kısıtlı olsa bile diğer reklam yöntemlerine göre daha yüksek verim almanızı sağlayan bir hizmet olarak gösterilebilir. Ama bu verimi elde etmek için reklamlarınızı yayınlatmak için izleyeceğiniz yöntemi tam olarak belirlemelisiniz.

Google Adwords hesabını açtıktan sonra kampanyanız için en uygun stratejiyi belirleme olanağınız olacaktır. Yani reklamların gösterilmesini istediğiniz bölgeyi (lokasyonu), reklamların yayınlanma zamanını, uygun anahtar kelimeleri ve size de uygun olan reklam bütçesini belirleme şansınız olacaktır. Şimdi Google Adwords hesabınızı nasıl açacağınızı, kampanyanızı nasıl oluşturacağınızı, ödemeyi nasıl yapacağınızı anlatalım. Aşağıda anlatılan basamakları takip ederek verimli Google reklamlarından faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Google Adwords Hesabı Oluşturma

Google tarafından sunulan reklam hizmetlerinden faydalanabilmek için öncelikle Google Adwords sistemine kayıt olmanız gerekiyor. Google Adworrds hesabı oluşturmak için ilk aşama bir Gmail hesabı edinmektir. Gmail hesabınız varsa zaten yeni hesap açmanız gerekmez. Eğer Gmail hesabınız yoksa, Google ana sayfasında sağ üst köşede bulunan ‘oturum açın’ kısmını tıklayarak yeni hesap oluşturabilirsiniz.

Oturum açın linkine tıkladığınızda ulaştığınız sayfada ‘kayıt olun’ sekmesine tıklayarak gmail hesabınızı oluşturabilirsiniz. Burada vereceğiniz bilgilerin doğru bilgiler olması, cep telefonu gibi kişisel bilgileri doğru şekilde girmeniz tüm Google hesabınızı yani sadece gmail hesabınızı değil, Google Plus ya da Youtube gibi farklı Google ürünlerini en iyi şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle zorunlu olmasa da telefon numaranızın istenildiği kısmı doldurmanız faydalı olacaktır. Böylece hesabınızı kullanmayı kolaylaştırır ve güvenlik önlemlerinin maksimum seviyeye çıkmasını sağlarsınız. Gmail hesabınızı açtıktan sonra Google Adwords reklamlarınızı yayınlatmaya hazır olduğunuz söylenebilir. Bunun için almış olduğunuz gmail hesabınızı kullanarak Adwords sistemine kayıt olmalısınız. Bu işlemi gerçekleştirmek için de adwords.google.com.tr linkine tıklamanız gereklidir. Buraya gittikten sonra gmail hesabınız ile giriş yapmalısınız. Karşınıza gelen alan adını izledikten sonra ‘devam’ linkine tıklayarak devam edebilirsiniz. Şimdi ise ‘Adwords’te oturum açın’ ekranını görüyor olmalısınız. Buraya tıkladığınızda Adwords hesabınız oluşturulmuş olacaktır. Kampanya ve ödeme seçenekleri ile ilgili bilgileri girerek reklamlarınızı yayınlatmaya başlayabilirsiniz.

Google Reklam hesabınıza girdikten sonra hesap ayarlarınız yapmanız gerekecektir. Yani e-mail adresiniz ve çok önemli olan ülke, saat dilimi ve para birimi bilgilerinizi vermeniz istenecektir. Bu ayarları istediğiniz zaman değiştiremediğiniz için, doğru bir şekilde girmeniz çok önemlidir. Kampanya stratejinizi belirlerken ve uygularken bu bilgilerin temel alınacağını unutmamalısınız.

Google’da Reklam Nasıl Verilir?

Adwords hesabınızın ayarlarını tamamladıktan sonra ilk reklam kampanyanızın kriterlerini belirleyerek reklamlarınızı yayınlatmaya başlayabilirsiniz.

Kampanya Oluşturma

Adwords kaydınızı tamamladıktan sonra ‘ilk kampanyanızı oluşturun’ linkinin, uyarısının yer aldığı sayfaya ulaşacaksınız.

Google’da Reklam Nasıl Verilir?

Bu sayfada bütçenizi belirleme, reklamlarınızın yayınlanma şeklini seçme, reklamlarınızın gösterileceği hedef kitleyi belirlemek için anahtar kelimeleri seçme imknınız olacaktır. Ayrıca fatura bilgilerinizi girmeniz gerekecektir. Fatura bilgilerinizi girmeden reklamlarınız yayınlanmaya başlamaz. Dolayısıyla kampanyanızı oluşturduktan sonra mutlaka fatura bilgileri, faturalandırma bölümünü de tamamlamanız gerekecektir. Kampanyanızı oluşturacağınız sayfada sağ bölümde Adwords sistemi, anahtar kelimelerin belirlenmesi, bütçenin oluşturulması ve kullanılması gibi merak ettiğiniz tüm konulara yanıt bulabileceğiniz linkler, bölümler olduğunu göreceksiniz. Google Adwords sistemi hakkında bilgi almak ve reklam kampanyanızı doğru bir şekilde hazırlamak için bu linklerden faydalanabilirsiniz.

Kampanya Ayarları

Kampanya ayarlarınızı yaparken, ilk aşamada reklamlarınızın yayınlanmasını istediğiniz seçeneği belirlemelisiniz. Yani yalnızca arama ağı, yalnızca görüntülü reklam ağı, arama ağı ve görüntülü reklam ağı seçenekleri birlikte, alışveriş reklamları seçeneği, video (youtuba başta olmak üzere milyonlarca web sitesi), bu seçeneklerin birlikte kullanıldığı alternatf gibi seçeneklerden birini seçmelisiniz.

Google’da Reklam Nasıl Verilir?

Örneğin ‘yalnızca arama ağı’ seçeneğini belirlediğinizde, sadece Google arama ağında yer alan reklam seçeneğini belirlemiş oluyorsunuz. Stratejinize ve bütçenize uygun olarak görüntülü reklam ağı gibi seçeneklerden de faydalanabilirsiniz. Örneğimizde yalnızca arama ağı seçeneğini ve bunun için belirlenmiş olan standart özellikleri seçiyoruz. Siz bunları değiştiriebilir, sunulan özellikler hakkında bilgi edinmek için Adwords hesabınızdaki yardım seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Google’da Reklam Nasıl Verilir?

Reklam ağı, cihazlar ve yer: Kampanya türünü belirledikten sonra reklamlarınızın yayınlanacağı ağı seçeceksiniz. Burada Google arama ağının yanı sıra arama ağı iş ortaklarının da kampanyaya dahil edilmesi seçeneğini belirleyebilirsiniz. Arama ağı iş ortaklarını kampanyaya dahil ederseniz, site içinde arama motoru bulunan sayfalarda da reklamlarınız gösterilecektir.  Daha sonra reklamlarınızın hangi cihazlarda gösterileceğini belirlemelisiniz. Kampanyanızdaki reklamların hangi yerlerde, hangi bölgelerde gösterilebileceğini seçmek ise reklam stratejinizin ana hedeflerini belirlediğiniz anlamına gelecektir. Yer belirleme aşamasında büyük bir ihtimalle Türkiye’yi seçeceksiniz. Örneğin Türkiye genelinde yayın yapan, satış yapan bir e-ticaret sitesinin özel bir bölge belirlemesi gerekmez. Ama hizmet sektöründe ve belli bir bölgede hizmet veren işletmeler için reklamların sadece o bölgede yayınlanmasını sağlayacak olan seçenekleri belirlemek doğru olacaktır.

Google’da Reklam Nasıl Verilir?

Reklamlarınızın yayınlanmasını istediğiniz bölgeyi ayrıntılı olarak belirleyebilirsiniz.

Diller: Diller seçeneğinde ise reklamlarınızın hangi dillerde yayınlanmasını istediğinizi belirtmenişz gerekiyor. Burada da büyük bir ihtimalle ‘Türkçe’ seçeneğini tercih edeceksiniz. Ama ihracat yapıyorsanız ya da ürünlerinizi yurt dışına gönderme imkanınız varsa ve belli bir dilde konuşan kişilerin de ürünlerinizle ilileneceğini düşünüyorsanız, o dili de seçerek müşteri sayınızı artırma imkanını kullanabilirsiniz. Örneğin tatil turları ya da otel rezervasyonları satan bir sitede, Almanca gibi seçenekler belirlenerek, yurt dışındaki müşlterilere de satış yapabilirsiniz. Yine unutmamanız gereken reklamlara tıkanmasının maliyetleri artıracağı ve müşteri kazanmanızı sağlamayacak olan dil seçeneklerini seçmemek gerektiğidir.

Reklam metni ve anahtar kelimeler: Burada belirleyeceğiniz reklam metni, kullanıcıların ilk olarak göreceği ce sitenize gelmeye karar vermesini sağlayan metin olacaktır. Dolayısıyla üstünde çalışmalı, örneğin taksit seçenekleri veya ücretsiz kargo özelliği gibi verilen ekstra hizmetleri burada belirtmelisiniz. Tecrübeli kullanıcılar bu konuda ve anahtar kelime seçiminde zorlanmayacaktır. Ama yeni reklam verenler metin konusundaki örnekleri inceleyerek ve anahtar kelimeler konusunda Google tarafından otomatik olarak sunulan anahtar kelimeler arasından seçim yapmak uygun olacaktır. Burada belirleyeceğiniz anahtar kelimelerin 10 civarında olmasına, 15’i geçmemesine dikkat etmek uygun olacaktır.

Google’da Reklam Nasıl Verilir?

Bütçe: Reklamların ücreti tıklanma başına belirlendiği için bu hem maliyeti azaltacak hem de hedef müşteri kitlenize daha kolay şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu bölümden sonra reklama devam et seçeneğini, kampanyayı inceleyin seçeneğini kullanarak reklamlarınızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca tüm kampanyalar sayfasında ayarlar sekmesine girerek ‘REKLAM ZAMAN PLANLAMASI’ seçeneği ile reklamınızın hangi günlerde ya da saatlerde yayınlanacağını da belirleyebilirsiniz. Böylece etkili bir reklam kampanyası hazırladınız ve bütçenizi mümkün olduğu kadar doğru kullanmayı garantilediniz. Reklamı kaydettiğinizde, hazırladığınız reklamın özelliklerine göre Goggle tarafından otomatik olarak belirlenen minimum tıklanma başına maliyeti görebilirsiniz. Bunun birazüzerinde teklif vererek (Örneğin 25 kuruş olarak görünüyorsa 30 kuruş gibi) reklamlarınızın uygun bir maliyetle yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Son adımda faturalandırma adresinizi ve ödeme yönteminizi seçeceksiniz. Burada bütçenizi belirleyebilir, Bu miktar bittikçe Google tarafından kredi kartınızdan para çekilmesini isteyebilir ya da manuel ödeme seçeneğiyle bütçeniz sıfırlandığında reklamların durdurulmasını tercih edebilirsiniz. Gerekli olduğunuzu düşündüğünüzde tekrar ödeme yaparak reklamlarınızın yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Ödeme seçenekleri hakkında karar vermek size kalmıştır.

Google’da Reklam Nasıl Verilir?

Sonuç olarak ilk reklam kampanyanızı hazırlamış ve yayınlamaya başlamış oldunuz.

Bu içerik Profesyonel Google Reklam Ajansı Eg Bilişim tarafından hazırlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.