Cilt Kanserinin Oluşumu ve Engellemenmesi

Çok sık bir görülen kanser türlerinden biri olan cilt kanseri ilk olarak baş ve boyun bölgesinde meydana gelmektedir. Bunun yanında vücudun farklı bölgelerinde de meydana gelebilir. Genel olarak derinin güneş alan kısımlarında daha çok ortaya çıktığı bilinir. Bu nedenle güneşin zararlı etkilerinden mümkün olduğunca kaçınmak cilt kanserinden korunmak için oldukça önemlidir.

Cilt Kanseri Oluşumunu Engelleme

Cilt kanserini engellemek için bazı hususlara dikkat edilmesi şarttır. Zira bazı insanların bu tehlikeli kanser türüne yakalanma ihtimali diğerlerine göre daha fazladır. Özellikle yaz aylarında güneş altında uzun bir zaman geçiren ve yeterli korunma önlemi almayan kişiler daha fazla tehlike altındadır. Ayrıca vücut yapısı doğuştan çilli ve benli bir yapıya sahip olan kişilerde cilt kanseri oluşumu daha yaygın olacaktır.

Öte yandan kimyasal ürünlerin kullanımının azaltılması ve yaz aylarında özellikle sıcak havalarda daha dikkatli bir şekilde davranılması cilt kanserini önleme yolları arasında olarak bilinir.

Cilt Kanseri Belirtileri

Cilt kanseri belirtileri arasında pek çok durumun olduğu bilinen şeyler arasındadır. Bu belirtilerin dikkate alınması ve daha hızlı bir şekilde konuya müdahale edilmesi hastalığın seyrini değiştirmesi açısından önemli bir konudur. Cilt kanserinin ilk, orta ve ileriki evrelerde ortaya çıkan tüm belirtileri ise şu şekilde sıralanır:
• İyileşmeyen yaralar
• Ciltte kırmızı şişlikler
• Benin yapısının değişmesi
• Ciltte hassasiyet, kaşıntı ve ağrılar
• Pigmentlerin deri dışına taşması ve yayılım göstermesi
Erken teşhis, tedavi sürecinin başlanmasına olanak tanır. Özellikle benlerin yapılarına dikkat edilmesi ve herhangi bir değişikliğin var olup olmadığının kontrolünü, cilt kanserinden şüphelenenlerin dikkat etmesi gereken durumlar arasındadır.

Yazar: Cansu Kutlu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar