Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bal ile Vücut Bakım Yöntemleri

0 381

Bal ile cilt bakımı yüzyıllardır kullanılan bir yöntemdir. Doğanın insanoğluna sunduğu bu mucizevi madde, sadece besin değeri açısından değil aynı zamanda cildi yenileyici özelliği ile de dikkat çekmektedir. Balın kalitesini bildiğiniz gibi arıların özleri topladığı çiçek cinsleri ve bulunduğu rakım belirlemektedir. Örneğin ülkemiz açısından düşünüldüğü zaman Anzer balı buna güzel bir örnek olacaktır.
Balın onarıcı gücünü kullanabilmek adına öncelikle kaliteli bir bala ulaşmamız gereklidir. Orta seviyeli kaliteli balın içeriğinde magnezyum, kalsiyum, potasyum, kükürt ve demir gibi pek çok yararlı bileşen olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca az oranda da olsa B ve C vitaminlerinin yanı sıra çinko, iyot ve bakır da bulunmaktadır. Yüm bunları içeren balı kullanarak sağlıklı bir vücut bakımı yapılabilir.

Bal ile Vücut Bakımı Nasıl Yapılır?

Özellikle yüz maskeleri yapmak için balı kullanabilirsiniz. Çünkü cilde birçok faydası vardır. En yaygın bilenen faydası cildi beslemesi ve yaşlanmayı geciktirici etkisinin olmasıdır.
Bal, cildin esnek ve pürüzsüz kalmasını sağlayan nemi korumaya yardımcı olur. Ayrıca balın nemlendirici özelliği cildin esnekliğini, yumuşaklığını ve pürüzsüzlüğünü korumasına yardımcı olur. Antioksidanlar, epidermisi serbest radikallerin zararlı etkisinden korur. Bal, vücut bakım ürünü olarak şu şekillerde kullanılmaktadır.

Bal ile Vücut Bakım YöntemleriGöz ve Çevresi İçin Kullanım Yöntemi

Özellikle göz çevresi sarkmasını önlemek için üç kaşık doğal kremi bir kaşık balla karıştırın. Doğal kremi eczaneden açık şekilde temin edebilirsiniz. Uygulama olarak gözlerinizi tamamen kapalı tutarak etrafına dikkatlice uygulayın. Bu karışımla 10 dakika bekletin. Daha sonra ıslak mendil veya pamuk yardımıyla temizleyin. Böylece sağlıklı bir göz çevresine zamanla kavuşabilirsiniz. Ortalama üç veya dört seans sonra etkisini görebilirsiniz. Bu yaşınıza veya cilt yapınıza göre değişiklik gösterebilir.

Cilt İçin Tonik Olarak Kullanımı

Yaklaşık bir çorba kaşığı balı ve kabuğu soyulmuş, çekirdekleri alınmış orta büyüklükteki elma ile kaynatın. Daha sonra haşlanan elmayı püre haline getirin ve cildinize yayın. Yaklaşık on beş dakika sonra cildinizi temizleyin. Seansları tekrar ettikçe değişimi farkedeceksiniz.

Yağlı Ciltler Maske Olarak Kullanımı

Özellikle cildiniz yağlı ise dilediğiniz malzemeyi kullanamazsınız. Etkili sonuç için ya yüksek fiyatlı ve kimyasal içeren ürünleri tercih edecek veya doğal yöntem olarak balı kullanacaksınız. Seçimizin doğal bal ile yapılan yüz maskesi olacağı şüphesiz.
Yüz maskesi yapmak için bir yemek kaşığı doğal bal, bir tatlı kaşığı sıvı sabun veya gliserin, bir yumurtanın akı ve aldığı kadar unu karıştırın. Macun kıvamına gelince un eklemeyi kesin. Yüz bölgenize veya boyun bölgenize hazırlamış olduğunuz karışımı yayın. Ortalama on dakika bekletin ve ılık suyla durulayın. Seanları tekrar ettikçe etkisini daha iyi görebileceksiniz.

Vücut Kremi Olarak Kullanımı

Özellikle erken yaşlanmayı öncelemek adına vücut kremlerini tercih ederiz. Elbette çoğu kimyasal içerik barındırsa da bal gibi doğal olarak üretilenleri de mevcut. Evimizde balı kullanarak vücut kremi yapmak için bir çay kaşığı bitkisel yağ, bir kaşık bal ve bir çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Vücudunuzu ıslatarak nemlendirin veya banyo sonrası uygulayın. Yaklaşık on beş dakika bekletin ve ardından ılık su yardımı ile temizleyin. Zamanla senası tekrar edin ve değişimi gözlemleyin.

Doğal bir vücut ve sağlıklı yaşam için doğanın bize sunduğu bal ve türevlerini günlük yaşamınıza adapte etmeyi unutmayın.

Kaynakça:
helloglow.co/beauty-uses-for-raw-honey
healthline.com/nutrition/10-benefits-of-honey
healthline.com/health/honey-for-face

Yazar: Ömer Fidan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.