Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çocuklarda Döküntüye Neden Olan Maddeler

0 110

Cilt bakterilere, virüslere, yiyeceklere, metallere ve diğer faktörlere karşı alerjik reaksiyonlarla tahriş olduğunda döküntüler gelişir. Döküntü, küçük çocukların ebeveynlerinin doktora başvurmasının en yaygın nedenlerinden biridir. Çoğu durumda döküntüler tehlikeli bir durumu göstermese de bazı durumlarda tehlikeli bir hal alabilir. Bir çocuğun genel sağlık durumu iyiyse ve başka belirtileri yoksa genelde döküntü birkaç gün sonra etkisini kaybeder ve birçok döküntü tipi tedavi edilmeden kaybolur. Kızarıklığa yüksek ateş, solunum zorluğu, kusma veya genel sağlık durumunun azalması eşlik ediyorsa (çocuk normal davranmıyorsa), doktora götürülmeli, çünkü döküntü sebeplerini ve önemini her zaman tanımlamak kolay olmayabilir.
Bir kızarıklığın farklı nedenleri olabilir, bu nedenle doktorun doğru teşhisi koyabilmesi için kızarıklığın neye benzediğini, ne kadar yaygın olduğu, izlerin ne kadar sürdüğü, ne kadar büyük olduğu ve kaşıntılı olup olmadığı gibi koşullar not edilmelidir. Bu belirtilerin bazı maddelerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit etmek içinde bu maddeler esnasında belirtiler artıyor mu gözlemlemek gerekir. Aşağıda çocuklarda deri döküntülerine sebep olan maddeler ile ilgili bilgiler bulunmaktadır:

Güneş Koruyucu Tahrişi

Güneş kremi yüksek oranda koruma sağlar, ancak çocuğun hassas cildi varsa, bazı formülasyonlar sorunlara neden olabilir. Tahriş edici olabilecek bir bileşen olan para aminobenzoik asit (PABA) içermeyen güneş kremleri tercih edilmelidir.6 aydan büyük çocuklar için, SPF 30 veya daha yüksek UVA ve UVB ışınlarını bloke eden geniş spektrumlu güneş koruyucu uygulanmalı ve çinko oksit içeren güneşten koruyucu kullanmayı tercih edilmelidir. 6 ayın altındaki bebekler için doktora başvurulması gerekir.

Antibakteriyel Sabun Güvenliği

Teoride iyi gibi görünen bazı antibakteriyel sıvı sabunlar bazı riskler oluşturabilir. Ortak bileşen triklosan, hassas cildi olan çocuklar için tahriş edici olabilir. FDA ayrıca büyüme ve Çocuklarda Döküntüye Neden Olan Maddelergelişmeyi etkileyebileceğini gösteren çalışmalar nedeniyle incelenen kimyasallara da sahiptir. Mikroplardan kurtulmak için düzenli olarak sabun kullanmak cildi tahriş ederek cilt döküntüsüne neden olabilir.

Losyon Egzama Sorunları

Bebeğin cildini losyon ile yumuşak tutmak cazip gelebilir, ancak nemlendiriciler, özellikle egzaması olan çocuklarda, hassas cildi tahriş edebilecek kokular içerebilir. Parabenler ve ftalatlar gibi bazı bileşenlerin hormonal sorunlara yol açıp açmayacağına dair sorular da vardır. Kuru ciltler için yumuşak sabun kullanılmalı, banyodan sonra cildi sürtmeden kurulanmalı ve çocuk doktorundan losyon önerileri Çocuklarda Döküntüye Neden Olan Maddeleristenmelidir.

Islak Bebek Mendili

Tek kullanımlık bebek mendilleri bebek bakımında çok etkili ve yoğun kullanılan ürünlerdir. Bu mendillerin alkol ve cilt tahrişine neden olacak bir oranda koku içerebilir. Bazı mendillerde alerjik temas dermatitini tetikleyebilen koruyucuları da vardır. Bu koruyucular döküntü veya kurdeşen alerjiye neden olan bir maddeyle temas etmekten kaçınılmalıdır. Bunun yerine, ıslak bez kullanılmalı ve starilize edilmelidir.

Çamaşır Deterjanı Döküntüleri

Bazı çamaşır deterjanlarındaki kimyasallar tahriş edici temas dermatitini tetikleyebilir. Cildi tahriş eden bir maddenin temasından kaynaklanan döküntüler oluşabilir. Bu durum egzama olan çocuklarda daha sık görülür. Önlemesine yardımcı olmak için parfüm ve boya içermeyen yumuşak bir deterjan kullanılmalı ve ek olarak, deterjan kalıntısını gidermek için çocuğun tüm kıyafetleri, yatak takımları ve havlularını en az iki kez durulanmalıdır.

Şampuan Hassasiyeti

Çocuklarda Döküntüye Neden Olan MaddelerÇocuğun saçını şampuanlanmadan önce içerik etiketi kontrol edilmelidir. Şampuan ve saç kremlerindeki bazı koku ve kimyasal maddeler hassas saç derisine zarar verebilir. Araştırmalar ayrıca, ftalatlar, formaldehit ve 1,4 dioksan gibi bazı maddeleri olası sağlık kaygıları olarak tanımlamıştır. Güvende olmak için, en az eklenen koku, kimyasal madde ve genel içerik maddelerine sahip doğal ürünler tercih edilmelidir.

Yumuşatıcı Kullanımı

Çocuk hassas bir cilde sahipse sıvı yumuşatıcılardan ve kurutma kağıtları kullanımından kaçınmak gerekebilir. Bu ürünler, cildi, gözleri, burnu ve boğazı tahriş edebilecek limonen ve benzil asetat gibi kimyasallar ve kokuları içerebilir. Bunun yerine çamaşırları durulamak için 1/2 fincan kabartma tozu veya 1/2 fincan sirke eklemek bu tarrişi önleyebilir.

Ev Temizlik Ürünleri

Toksik olmayan terimi düzenlenmemiştir, bu nedenle ev temizleyicileri üzerindeki içerik etiketlerini okumak gerekir. Örneğin, bazı deterjanlarda ve dezenfektanlarda bulunan alkilfenol etoksilatlar (APE’ler) hormon sorunlarına neden olabilir. Amonyak akciğerleri tahriş edebilir, cildi yakabilir ve yutulduğunda zehirlidir. Daha az kimyasal madde içeren ürünleri tercih edilmeli veya su ve kabartma tozu veya sirke ile temizlik yapılmalıdır. Çocuklarda Döküntüye Neden Olan Maddeler

Sabundaki Koruyucular

Bazı sabunlar hatta bebekler için etiketlenmiş ürünler bile cilt, göz ve akciğer tahrişine neden olabilecek bir koruyucu formaldehit içerebilir. Sabun aynı zamanda egzama ile iltihaplı ve tahriş olmuş cildi tetikleyebilir. Egzama en çok bebeklerde ve küçük çocuklarda yaygındır, özellikle alerjileri veya astımları varsa koku ve kimyasal içermeyen ürünleri tercih edilmelidir.

Böcek Kovucular ve Güneş Koruyucular

DEET böcek ilacı ve güneş kremi kombinasyonundan kaçınılmalıdır. Araştırmalar, kimyasalın güneşten koruyucu ile birleştirildiğinde cildin içine daha kolay emilebileceğini ve DEET’in güneşten koruyucuyu daha az etkili hale getirebileceğini göstermektedir. Amerikan Pediatri Akademisi, çocuklar için% 30’dan fazla DEET içermeyen kovucular kullanılmasını önerir. Böcek kovucular 2 aydan küçük bebekler için önerilmez.

Kapalı Alanda Bulunan Pestisitler

Bebekler ve küçük çocuklar yerde çok zaman harcadıkları için, zeminde bulunan kirletici maddeler halılar, kilimlerden çocuğun ağzına girebilir. Böcek ilaçları ve diğer toksinler gibi zehirli kalıntılar halı kilim gibi ev ürünlerinde bulunan ev tozunda tespit edilmiştir. Çocuklar bu eşyalara dokunurlar ve ellerini ağızlarına koyduklarında bu maddeleri tozla beraber yutarlar. Tüm ev yüzeylerini özellikle de zeminlerin güvenli temizlik ürünleriyle temizlediğinizden emin olunmalıdır.

Kaynakça:
Yourmd
Healthline.com
Emedicinehealth.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku