Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sarımsak Hapı Nedir, Niçin Kullanılır?

0 7.601

Sarımsak, dünya çapında yetiştirilen tek yıllık bir bitkidir. Soğan, pırasa, Frenk soğanı ve zambak ile akrabadır. Zambakgiller ailesinde yer alan ve Latince ismi Allium sativum olan sarımsak geleneksel olarak Mısırlılar, Yunanlılar, Romalılar, Çin, Japon ve Amerika yerlileri de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde antik çağlardan beri insanlar tarafından tıbbi amaçla kullanılmıştır. Sibirya’ya özgü olduğu, ancak 5000 yıl önce dünyanın diğer bölgelerine yayıldığı düşünülmektedir.
Taze sarımsak, sarımsak tozu ve sarımsak yağı, gıdaları tatlandırmak için kullanılır. Günümüzde sarımsak, yüksek kan kolesterolü, yüksek tansiyon ve soğuk algınlığı ile kanser ve diğer hastalıkları önleme girişimleri gibi birçok amaç için bir besin takviyesi olarak kullanılmakta, tablet veya kapsül olarak satılmaktadır. Sarımsak yağı da topikal olarak mesela cilde sürülerek kullanılabilir.

Sarımsak Hapları Ne Amaçla Kullanılır?

Sarımsak takviyeleri kokusuz yumuşak jeller, kapsüller ya da tabletler, yüksek allisin’li sarımsak hapları, maydanoz özlü kokusuz sarımsak hapları şeklinde piyasada bulunabilmektedir. Yüzyıllar boyunca, sarımsak hastalıklarla mücadele özellikleri nedeniyle tanıtılmıştır. Sarımsağın kan basıncını düşürdüğü, antioksidanları arttırdığı ve bazı kanser riskini azalttığı söylense de, en yaygın olarak talep edilen fayda kolesterolün azaltılmasıdır. Sarımsağın birçok etkileyici sağlık yararına sahip olduğu bilinmektedir. Taze, çiğ sarımsak yemeden (veya kokmadan) bu tür faydaları elde etmek isteyen milyonlarca kişi toz sarımsak ya da sarımsak özü, sarımsak yağı içeren sarımsak haplarını takviye olarak almaktadır.
Bu haplar kolayca temin edilebilir ve ayrıca yaygın olarak sarımsak takviyesi, sarımsak tableti veya sarımsak kapsülü olarak da bilinir. Bazı takviyeler sarımsak kokusunu en aza indirmek için özel olarak tasarlanmış, kokusu azaltılmıştır. Bazı haplar enterik bir kaplamaya sahiptir ve bu haplar genellikle çözülmeden vücuttan geçer. Sarımsak takviyelerini almak çiğ sarımsak yemekle benzer faydalar sağlar.
Bazı çalışmalar, daha fazla sarımsak yiyen bazı insan gruplarında mide ve kolon kanserleri gibi bazı kanserlerin gelişme ihtimalinin daha düşük olabileceğini göstermektedir. Ancak, besin takviyesi şeklindeki sarımsağın bu kanserlerin riskini azaltmaya yardımcı olduğu Sarımsak Hapı Nedir, Niçin Kullanılır?gösterilmemiştir. Yine de kanserle mücadele çalışmaları yapan kurumlar sarımsağı potansiyel antikanser özelliklere sahip birkaç sebzeden biri olarak kabul eder.

Sarımsak Haplarının Faydaları

Sarımsak haplarını takviye olarak almak, keskin tadı ve kokusu olmadan çiğ sarımsak yemekle sağlanacak faydaların çoğunu sağlar. Uzmanlar genel olarak çiğ sarımsakların diğer formlardan daha faydalı olduğu konusunda hemfikir olsalar da, sarımsak kapsülleri de sarımsağın bazı önemli yararlarına sahiptir. Sarımsak haplarının faydaları aşağıda açıklanmıştır:

Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi

Sarımsak güçlü antioksidanlar içerir ve düzenli sarımsak tüketiminin hem soğuk algınlığının süresini hem de sıklığını azalttığı, aynı zamanda vücudun diğer hastalıklarla savaşmasına yardımcı olduğu çeşitli çalışmalar sonucunda gösterilmiştir.
Kalp Hastalığını Önleme
Sarımsak hapları kalp ve dolaşım sistemi üzerinde birçok olumlu etkiye sahip olabilir. Hollanda’da yapılan ve yayınlanan bir araştırma sonucuna göre, sarımsak genel kolesterol seviyelerini düşürmeye, kan basıncını dengelemeye ve ateroskleroz olarak bilinen bir durum olan arteriyel plak birikimini azaltmaya yardımcı olur ve bu da kalp krizi veya inme geçirme riskini azaltabilir.

Yüksek Tansiyonu Önleme

Yüksek tansiyon, endişe duyulan bir şey ise, günlük beslenme düzenine sarımsak hapını dahil etme zamanı gelmiş olabilir. Yüksek tansiyonun genellikle çok geç oluncaya kadar pek belirtisi vermez, bu nedenle düzenli olarak kontrol edilmeli ve kontrol altında tutmak gerekenler yapılmalıdır. Çalışmalar sarımsağın kan basıncını önemli ölçüde azaltabileceğini defalarca göstermiştir.

Kolesterolü Düşürme

Sarımsak hapları sadece yüksek tansiyonu düşürmek için yararlı değildir, birçok başka faydası da vardır. Kan basıncını düşürmenin yanı sıra, sarımsak yüzyıllar boyunca kalp ve dolaşım sisteminin sağlığını desteklemek, kolesterolü düşürmek için kullanılmıştır. Sarımsağın kan kolesterol seviyelerini düşürüp düşürmediğine dair çelişkili kanıtlar vardır. Eğer varsa, etki küçüktür ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) veya kötü kolesterolü hiç azaltılamayabilir.

Bakterilerle Mücadele

Bu güçlü bitki doğal bir antibiyotik gibi davranır ancak farmasötik antibiyotiklerin dezavantajlarına sahip değildir. Sarımsak takviyeleri hem bakteriyel hem de mantar enfeksiyonlarıyla savaşabilir.

Cilt Temizleme

Sarımsağın antibakteriyel özelliklerinin sivilcelerle mücadelede etkili olduğu ve aynı zamanda genel cilt tonunu aydınlatmaya, cildin parlamasına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Sarımsak Hapı Nedir, Niçin Kullanılır?
Fiziksel Performansı Artırma

Antik Yunan’da, sporcular performanslarına ekstra bir destek vermek için yarışmalardan önce sarımsak tüketmişlerdir. Sarımsak hapları, yapılan bir araştırmaya göre vücudun en yüksek performansa ulaşması için ideal olan kan akışını ve enerjiyi artırır.

Pamukçuk Tedavisi

Pamukçuk, kandidiazis olarak da bilinen bir mantar nedeniyle oluşan enfeksiyon türüdür ve vajinal mantar enfeksiyonun da nedenidir. Sarımsaktaki çeşitli bileşiklerin bu tür enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bazı insanlar mantar enfeksiyonlarını, siğilleri ve nasırları tedavi etmek için cildine veya tırnaklarına sarımsak yağı uygular. Ayrıca saç dökülmesi ve pamukçuk için de cilde uygulanır.

Osteoporoz Riskini Azaltmak

Sarımsak, yaşlı kadınlarda yaygın bir kemik kaybı nedeni olan östrojen eksikliği ile mücadelede yardımcı olabilir. Sarımsak hapları kemiklerdeki temel mineralleri tutmaya yardımcı olarak yaşlandıkça hareketli ve güçlü kalmaya yardımcı olabilir.

Allisin ve Sarımsak Hapları

Sarımsak Hapı Nedir, Niçin Kullanılır?Allicin, sarımsakta bulunan sülfürik bir bileşiktir ve koku verse de olumlu faydalarının çoğundan sorumludur. Bununla birlikte, sadece sarımsak doğrandığında veya ezildiğinde serbest bırakılır. Sarımsağın ezilmesi alliinaz enzimlerinin etkisiyle allisin oluşumunu teşvik eder, allicin de kolesterol sentezini inhibe eder. Oluşan allicin kararsızdır ve çabucak parçalanır. Bu nedenle, stabilize edilmiş bir versiyon mevcut olmadıkça sarımsak haplarında allicin’i korumak ve allisin’i bir sarımsak hapından almak zordur. Bir sarımsak takviyesi stabilize allicin içermedikçe, çiğ sarımsağın tüm sağlık faydalarını sağlamayabilir. Bazı durumlarda, eğer haplar midede çözülürse, allisin üretmek için gerekli olan sarımsak enzimi etkisiz hale gelir. Kokusuz sarımsak ürünleri az allicin içerir ya da hiç içermez. Allicin miktarı ne kadar düşük olursa, sarımsak ürünü o kadar az etkili olur. Her zaman olduğu gibi, özellikle de bu kadar güçlü etkileri olabilecek herhangi bir takviye almadan önce bir tıp uzmanına danışmak iyi bir fikirdir.

Sarımsak Takviyeleri Alınmadan Önce Ne Yapılmalı?

Sarımsak, yaygın olarak kullanılan bir gıda ve lezzet verici bir maddedir. Tıbbi bir ürün olarak kullanıldığında, sarımsak vücut üzerinde hem istenen hem de istenmeyen etkilere neden olabilir. Sarımsağın herhangi bir tıbbi durumun tedavisinde etkili olup olmadığı kesin değildir. Bu ürünün tıbbi kullanımı FDA tarafından onaylanmamıştır. Sarımsak takviyeleri, doktor tarafından reçete edilen ilaç yerine kullanılmamalıdır.
Birçok bitkisel bileşik ya da takviye için düzenlenmiş bir üretim standardı yoktur ve bazı pazarlanan takviyelerin toksik metaller veya diğer ilaçlar ile kontamine olduğu bulunmuştur. Bulaşma riskini en aza indirmek için bitkisel/sağlık takviyeleri güvenilir bir kaynaktan alınmalıdır. Herhangi bir bitkisel/sağlık takviyesi kullanmadan önce lisanslı bir sağlık uzmanına danışılmalıdır. Sarımsak hapları ve diğer tüm ilaçlar çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanmalı, ilaçlar asla başkalarıyla paylaşılmamalıdır.

Sarımsak Hapları Kullananlar Neye Dikkat Etmeli?

Alerjisi olanlar sarımsak ya da sarımsak hapı kullanmamalıdır. Aşağıdaki durumlarda, sarımsak hapı kullanmanın güvenli olup olmadığı bir doktor, eczacı veya başka bir sağlık Sarımsak Hapı Nedir, Niçin Kullanılır?uzmanına sorulmalıdır:
*Mide ülseri
*Sindirim ile ilgili sorunlar
*Hemofili gibi bir kanama veya kan pıhtılaşma bozukluğu
Sarımsak hapları doğum kontrolü sağlayan hapların etkisini azaltabilir. Sarımsak alırken gebeliği önlemek için hormonal olmayan doğum kontrolü yöntemlerini (prezervatif, spermisit ve diyafram) kullanma konusunda doktora danışılmalıdır. Sarımsağın gıdalarda bir lezzet verici madde olarak kullanılması, hamilelik sırasında güvenli olarak kabul edilir ancak ilaç olarak kullanılan sarımsağın doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamile olanlar bu sarımsak tabletlerini tıbbi tavsiye olmadan kullanmamalıdır. Sarımsak anne sütüne geçebilir ve emzirilen bir bebeğe zarar verebilir. Bir bebeği emzirenler, sarımsak ürünlerini tıbbi tavsiye almadan kullanmamalıdır. Tıbbi tavsiye almadan bir çocuğa herhangi bir bitkisel takviye verilmemelidir. Ağızdan büyük dozlarda alınan sarımsak, çocuklar için zararlı olabilir.

Sarımsak Takviyelerinin Güvenliği

Yiyeceklerle tüketilen miktarlarda sarımsak çoğu insan için güvenlidir. Yan etkiler arasında nefes ve vücut kokusu, mide ekşimesi ve mide rahatsızlığı bulunur. Bu yan etkiler çiğ sarımsak ile daha belirgin olabilir. Bazı insanlar sarımsağa karşı alerjik reaksiyonlar gösterir. Sarımsak alınması kanama riskini artırabilir. Warfarin (Coumadin) gibi bir antikoagülan (kan inceltici) alınıyorsa veya ameliyat olunması gerekiyorsa, sarımsak takviyeleri alınıyorsa veya alınması planlanıyorsa doktorlara bildirilmelidir.

Başka Hangi İlaçlar Sarımsak Takviyelerinden Etkilenir?

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullananlar, tıbbi tavsiye almadan sarımsak almamalıdır:
*Asetaminofen (Tylenol);
*Klorzoksazon;
*Siklosporin;
*Teofilin;
*HIV veya AIDS ilaçları-delavirdin, efavirenz, nevirapin, saquinavir;
*Alteplaz, klopidogrel, dipiridamol, tiklopidin ve ürokinaz gibi kan pıhtılarını önlemek için kullanılan ilaçlar veya
*NSAID’ler (nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar) – aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin), naproksen (Aleve), selekoksib, diklofenak, indometasin, meloksikam ve diğerleri.
Aşağıdaki durumlardan herhangi birini tedavi etmek için bir ilaç kullananlar, tıbbi tavsiye olmadan sarımsak almamalıdır:
*Herhangi bir enfeksiyon tipi (HIV, sıtma veya tüberküloz dahil);
*Kaygı veya depresyon;
*Astım veya alerji;
*Kanser;
*Erektil disfonksiyon;
*Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol veya kalp rahatsızlığı;
*Migren baş ağrıları;
*Sedef hastalığı, romatoid artrit veya diğer otoimmün bozukluklar;
*Bir psikiyatrik bozukluk; veya
*Nöbetler.
Bu liste tam değildir. Reçeteli ve reçetesiz satılan diğer ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler sarımsak özleri ile etkileşime girebilir.

Sarımsak Tabletleri Nasıl Alınmalı?

Bitkisel takviyeleri kullanmayı düşünenler doktorlarının tavsiyesine uymalı, doktor, eczacı veya diğer sağlık uzmanları tarafından yönlendirildiği şekilde kullanmalıdır. Bir takviye paketinin üzerindeki etikette önerilenden daha fazlası alınmamalıdır. Bir sonraki planlanan dozun zamanı yaklaşmışsa kaçırılan doz atlanmalıdır. Kaçırılan dozu telafi etmek için ekstra tablet alınmamalıdır. Tıbbi tavsiye almadan aynı anda farklı formlarda (diş şeklinde, tablet, yağ vb.) sarımsak kullanılmamalıdır. Farklı formülasyonları birlikte kullanmak aşırı doz riskini artırır.
Enterik kaplı bir hap ezilmemeli, çiğnenmemeli veya kırılmamalı, bütün halde yutulmalıdır. Hap, mideyi korumak için özel bir kaplamaya sahiptir. Hapı kırmak bu kaplamaya zarar verecektir. Sarımsakla tedavi edilen durum düzelmezse veya bu ürün kullanılırken kötüleşirse doktor aranmalı, tıbbi yardım alınmalıdır. Sarımsak kan pıhtılaşmasını etkileyebilir ve kanama riskinizi artırabilir. Ameliyat, dişle ilgili tedaviler veya tıbbi bir prosedüre ihtiyaç varsa sarımsak alınması en az 2 hafta önce bırakılmalıdır. Tabletler oda sıcaklığında nem, ısı ve ışıktan uzakta veya ambalajın üzerinde belirtilen şekilde saklanmalıdır.

Sarımsak Tableti Alırken Nelerden Kaçınmak Gerekir?

Sarımsak tabletleri ya da yumuşak jelleri alınırken balık yağı veya E vitamini almaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca kan pıhtılaşmasını da etkileyebilecek diğer bitkisel/sağlık takviyeleri ile birlikte sarımsak hapı kullanılmamalıdır. Bu Çin melek otunu (dong quai), capsicum (kırmızıbiber), karanfil, kırmızı adaçayı, zencefil, Ginkgo, atkestanesi, panax ginseng, kavak, kırmızı yonca, zerdeçal ve söğüdü içerir.

Sarımsak Takviyelerinin Yan Etkileri

Kurdeşen; zor nefes alma; yüzün, dudakların, dilin veya boğazın şişmesi gibi alerjik reaksiyon belirtilerinden herhangi birine sahip olanlar acil tıbbi yardım almalıdır. Tüm yan etkiler bilinmemekle birlikte sarımsağın kısa bir süre için alındığında muhtemelen güvenli Sarımsak Hapı Nedir, Niçin Kullanılır?olduğu düşünülmektedir.
Aşağıdaki durumlarda Sarımsak kullanmayı bırakılmalı ve hemen bir sağlık kuruluşunu aranmalıdır:
*Kızarıklık, şişme veya kabarma (cilde uygulandığında)
*Kolay morarma veya kanama (burun kanaması, diş eti kanaması)
Yaygın yan etkiler (özellikle çiğ sarımsak yerken) şunlar olabilir:
*Nahoş nefes veya vücut kokusu;
*Mide yanması, ağız veya boğazda yanma;
*Bulantı, kusma, gaz veya
*İshal.
Bu, yan etkilerin tam bir listesi değildir ve başka etkiler de oluşabilir. Yan etkileri konusunda bir doktora danışılmalıdır.

Kaynakça:

https://www.organicfacts.net
https://www.drugs.com
https://sifaadresi.com

Yazar: Müşerref Özdaş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.