Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Alay Meydanı Nedir, Nerededir, Özellikleri Nelerdir?

0 526

Osmanlı’dan miras kalan ve bugün müze olarak halka açılan sarayların en önemlisi Topkapı Sarayı’dır. Sarayburnu’nda yer alan Topkapı sarayı 1478’de Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılmıştır. Tam 380 yıl boyunca Osmanlının idari işleri için kullanılan sarayda çok sayıda padişah da ikamet etmiştir. Sonraları idare Dolmabahçe Sarayı’ndan yapılmaya başlanmış, sultan Abdülmecit, Topkapı Sarayı’nın o dönemde de müze olmasını emretmiştir.

Saltanat Kapısı

Bab-u Hümayun (İmparatorluk veya Saltanat Kapısı) denilen büyük kapı Topkapı Sarayı’na girilen yerdir. Görkemli kapının hemen üzerinde, duvarlar harika hat sanatı örneklerini taşımaktadır. Ayrıca bazı Kur’an ayetleri, padişahlara ait tuğralar ile farklı içerikte metinler de yer almaktadır.

Alay Meydanı

8817_90Giriş yapanları hemen sonra bir avlu karşılamaktadır. Bu avluya Alay Meydanı adı verilmiştir. Alay Meydanı Nedir, Nerededir, Özellikleri nelerdir diyorsanız okumaya devam etmelisiniz. Osmanlı İmparatorluk Darphanesi, Ecza Binası, Aya İrini Kilisesinin içinde bulunduğu Alay Meydanı denilen geniş avlu çok kez, savaş sonrası saraya dönen padişahların zafer geçitlerine tanık olmuştur. Alay Meydanı’ndaki bir diğer önemli yer Altınyol’dur. Burası 45 metreye yakın uzunluğu olan bir koridor şeklinde bir sokağa benzer. Padişahların buradan Hasbahçe’ye ve şehre çıktığı, Enderun’da bulunan has odaların da yine bu koridorla Mabeyn’e bağlandığı bilinmektedir. Bayram günleri geldiğinde Padişahın buradan geçerken harem halkı için keselerle altın saçtığı söylenmektedir.

Selam Kapısı

Alay Meydanının öteki ucunda büyük bir kapı daha bulunmaktadır. Bab-us Selam (Selam Kapısı) denilen bu ikinci kapı iki kuleye sahiptir. Duvarında bulunan kelime-i tevhid, 2 tamirat metni ve 3 tuğra ile dikkatleri çekmektedir. Bab-us Selam kapısından da Divan Meydanı denilen ikinci büyük avluya geçilmektedir.

3. ve 4. Avlular

Topkapı sarayında 2 büyük kapı ve iki büyük avlu daha bulunmaktadır. Her bir avluda önemli yapılar yer almaktadır. Bab-us Saade (Mutluluk Kapısı) adını taşıyan 3. kapıdan o dönemlerde padişah izni olmaksızın kimse geçemiyordu. 3. Kapının ardında bir de Enderun Meydanı adlı 3. avlu bulunmaktadır. 4. geniş avlu ise Sofa-i Hümayun’dur. Bu avluda harika bahçeler içindeki köşkler ve teraslar bulunmaktadır. Osmanlı döneminin meşhur lale bahçelerinin de burada olduğu bilinmektedir. Böylece Topkapı Sarayındaki büyük kapı ve avlulardan kısaca bahsedilerek, Alay Meydanı Nedir, Nerededir, Özellikleri nelerdir sorularını cevaplanmış bulunmaktadır.

Kaynakça:
ozelliklerinedir.com/topkapi-sarayi-ozellikleri-nelerdir/

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.