Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Köpek Nedir? Özellikleri Nelerdir?

0 1.007

Hayvan türleri arasında, birçok çeşit ve özellikleriyle dikkat çeken canlılardan biri köpeklerdir. Köpekler ailesi yaşayan 37 kadar kurt, çakal, tilki, yaban köpeği ve evcil köpek türü içerir. Bilim dilinde köpek anlamındaki Latince Canisten türetilmiş Canidae (köpekgiller) adı verilen bu ailenin tüm üyeleri etçildir ve avcılığa uygun özel yetenekleri vardır. Güçlü ve keskin dişlerini avlarını öldürmek, et çiğnemek, kemikleri kemirmek ve bazen de birbirleriyle dövüşmek için kullanırlar. İri gözleri, dik kulakları ve hassas burunlarından dolayı son derece gelişmiş görme, işitme ve koklama duyuları gerek topluca, gerek tek başlarına avlanırken, avlarını ustalıkla izlemelerini sağlar.

6225_akita_nu

Güney Amerika çalıköpeği dışında bütün yaban köpeklerinin uzun bacakları, av peşinde hızla koşmaya uygundur. Köpekgillerin tümü ayak uçları üzerinde yürürler. Buna uygun özgün bir yapı taşıyan ayaklarından öndekiler beş, arkadakiler dört parmaklıdır. Evcil köpeklerde bazen arka ayaklarda da körelmiş bir beşinci parmak bulunur. Yaban köpekleri uzun kuyrukludurlar, sık tüylü postlarında genellikle benek ya da çizgi bulunmaz.

Köpekgiller ailesi üyeleri çoğunlukla yılda bir kez çiftleşir, dişiler iki aylık gebelik döneminden sonra bir doğumda yavrularlar. Bütün memelilerde olduğu gibi, anne doğumdan sonra yavrularını emzirir ve ailenin öbür üyelerinin yardımıyla birkaç ay onlara bakar.

Başlangıçta Avustralya, Yeni Zellanda, Yeni Gine Adası ve Pasifik Okyanusundaki komşu adaları kapsayan Okyanusyada bir bölge olan Avustralasya ve Antarktika dışındaki bütün kıtalarda yaşayan köpekler, Avustralasyaya da daha sonra insanlar tarafından götürülmüşlerdir.
Üremeyle ortaya çıkan köpek soyları biçim, boy ve renk bakımından şaşırtıcı bir çeşitlilik gösterir. Dünyada 400 kadar köpek çeşidi bulunmaktadır. Bütün soylar yaklaşıl 12 000 yıl önce, insanlar tarafından evcilleştirilen kurdun soyundan gelmektedir.

6225_dog-b

Köpeklerin insanlara sağladığı yararlar en tuhaflarından biri, Ortaçağ ‘da kilise toplantılarında, vücut ısıları insanlardan daha yüksek olduğundan, ayakları ısıtmak için kullanılmalarıydı.

Zaman zaman köpekgillerden sayılmış olmalarına karşın sırtlan, tasmanya kurdu ve çayır köpeği, aslında köpekgiller ailesi içinde yer almaz. Sırtlangiller (Hyaenidae) ailesinde sınıflandırılmış olan üç sırtlan türü, kedigillerle daha yakın akrabadır. Tasmanya kurdu, bir zamanlar Avustralyada yaşamış ve soyu tükenmiş olan bir memelidir. Kuzey Amerika çayır köpeği de, sincapla akraba bir kemiricidir.

Kaynakça:
Sabah Kitapları Köpekler Ansiklopedisi

Yazar:Gökçe Cömert

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.