Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hamilelik Döneminde Kadınların Cildinde Meydana Gelebilecek Olumsuz Durumlar

0 331

Hamilelik dönemi ile birlikte gebe kadınların bedenen ve ruhen yaşadıkları farklı değişikliklerin yanında hemen hepsinde “Cildimde neler oluyor?” dedirtecek oluşumlar görülebilir.
Hamilelik süresince cildinizde karşılaşacağınız farklılıklar ilk başlarda sizin moralinizi bozmaya yetse de zamanla bebeği dünyaya getireceğiniz heyecanı ve mutluluğu bu olumsuzlukları görmezden gelmenizi sağlayacaktır. Gebelikte sık karşılaşılan cilt sorunları arasında en çok çatlaklar görülmektedir. Gebe çoğu kadında görülen çatlaklar göğüs, karın ve kalça bölgelerinde oluşabilmekle birlikte cildin aşırı gerilmesi neticesinde ortaya çıkmaktadırlar.

Hamilelikte ciltte meydana gelen çatlaklar kaşıntı yapabilmekle birlikte kırmızı olarak kendini gösteren bu çatlaklar doğumun ardından gümüş renge dönüşerek kalabilmektedirler. Cilt kuruması şikayeti hamile kadınların ortak sorunu olarak yaşanırken özellikle gebeliğin 5. ve 6. aylarında kaşıntı şeklinde rahatsızlık verebilir. Cilt kurumalarına karşı nemlendirici kremler kullanılması önerilebileceği gibi kaşıntıları gidermesi için doktorunuzun tavsiye edeceği kremleri kullanmanız faydasını gösterecektir.Hamilelik Döneminde Kadınların Cildinde Meydana Gelebilecek Olumsuz Durumlar

Gebelikte varisler en sık rastlanılan cilt sorunları arasında öne çıkarken özellikle uzun süre ayakta kalmak zorunda kalan kadınlarda görülmektedir. Genetik olarak aileden de geçebilen varisler bacaklarda görülmekle beraber aşırı kilo alımı neticesinde de oluşabilmektedir. Hamilelik döneminde varise karşı uzun yürüyüşler yapmanız ve uzun süre ayakta kalınmaması önerilir. Hamile kadınların karın bölgesin siyah bir çizgi halinde görülen linea nigra da cildinizdeki değişiklikler arasında görülebilir. Doğumun ardından genellikle kaybolan linea nigra hamileliğin kaçıncı haftasında olduğunuzu da anlamanızda yardımcı olma özelliğindedir.

Hamilelikte ödem oluşumu da sıklıkla rastlanan cilt sorunları arasında yer almakla beraber el, ayak, yüz bölgelerinde görülmektedir. Sabah saatlerinde yoğun olarak görülen ödemler gün içinde etkisini azaltarak yok olurlar. Hamilelikte ödem oluşumunu azaltmak için tuz tüketimini disipline etmeniz önerilirken düzenli egzersizlerinde mutlaka faydası olacaktır. Doğumun ardından görülmeyen ödeme çare olarak gündüz istirahat ederken ve gece uyurken ayaklarınızın altına bir yastık koymanız da faydalı olacaktır.

Yazar: Enes Eker

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.