Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çocukların Zihinsel Gelişimi Nasıl Desteklenmelidir?

0 259

Çocukların zihinsel gelişimini desteklemek için anne babalara, uzmanlar tarafından yapılan önerileri dikkat almak ve uygulanmak; yavrularınızın, hayatın içinde başarılı bireyler olarak yetişmelerinde faydalı olacaktır.

Çocukların zihinsel gelişimleri dil, hafıza, hayal kurma, yaratıcılık, problem çözme gibi sistemlerle birlikte gelişme gösterebileceği gibi bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu maddelerin birinde oluşabilecek olumsuzluk diğerlerine de yansıyabileceği gibi zihinsel gelişimin istenildiği Çocukların Zihinsel Gelişimi Nasıl Desteklenmelidir?gibi gerçekleşmemesine neden olacaktır.

Çocukların zihinsel gelişimlerinde oyunun çok büyük önemi bulunmakla birlikte çocuklar, duygularını ifade edebildikleri sosyal ilişkilerde kendilerini geliştirme fırsatı da bulmaları gerekir. Bebeklikte oyuncaklarla başlayan birliktelik zamanla birden fazla kişinin dahil olması gereken oyunlara dönüşürken aslında bu durum hayli olumlu etkileri beraberinde getirecektir. Oyun sayesinde çocuklar paylaşımcı olacakları gibi kural kavramı zihniyetleri de oturmaya başlayacaktır. Arkadaşları ile oyuncaklarını paylaşan çocuklar gelecekte yakınlarından birinin ihtiyacı olduğunda yanında olacak, arkadaşlığın önemini idrak etmeye başlayacaktır. Çocukların kurallar koyarak keyifli zaman geçirmeleri ileride de kurallara uyuyabilmelerini veya daha kolay anlayabilmelerini sağlayacaktır. Yetişkinlerin gözünde işleri ne kadar önem taşıyorsa yavrunuz içinde oyunun öneminin bu kadar fazla olduğunu unutmamanız tavsiye edilmektedir.

Çocuklarla birlikte oyun oynamaktan çekinmemeniz gerekeceği gibi aslında onları anlamanın ve onlarla iletişim kurabilmenin de yegane yollarından biri budur. Oyun sırasında çocukla iletişim kurabileceğiniz gibi aynı zamanda sorularına mutlaka mantıklı cevap vermeniz de zihinsel gelişimlerinde etkili olacaktır. Çocukların hayal güçleri zihinsel gelişim göstermelerinde etkili olacağı gibi onun gururunu kırıcı veya aşağılayıcı kelimeler kullanmadan aksine daha da teşvik edici olmanız gerekmektedir. Sabahları çocuğunuzun anlayacağı basitlikte günlük planınızdan Çocukların Zihinsel Gelişimi Nasıl Desteklenmelidir?bahsetmeniz ve onunda yeni günde neler yapmayı düşündüğünü sormanız planlama yapma yeteneğinin gelişmesinde etkili olacaktır. Çocukların fikirlerinin alındığını görmeleri, gelişimlerinde etkili olacağı gibi yapmak istediklerini dinlemeniz veya bugün yapacaklarınız hakkında kendisine danışmanız yavrunuzun gelişimini olumlu etkileyecektir.

Çocukları zihinsel gelişimi için birlikte kaliteli zaman geçirmeniz uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Yavrunuzla birlikte müzik dinlemek, resim yapmak, günlük işleri birlikte yapmanın faydası olacağı gibi zihinsel gelişimlerinde zeka oyunlarına da mutlaka yer verilmelidir. Çocukların ebeveynleri tarafından taksir edilmesi gelişimlerinde olumlu etki yaratacağı gibi olumsuz davranışlarının güzel bir dille açıklanması da gerekmektedir.

Yazar: Enes Eker

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.