Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Conor McGregor Kimdir?

0 1.439

Conor Anthony McGregor, İrlandalı MMA dövüşçüsü ve boksör. 14 temmuz 1988’de İrlanda’nın başkenti Dublin’de doğdu. UFC tüy sıklet ve hafif sıklet şampiyonuydu.
Conor Anthony McGregor, 14 Temmuz 1988’de İrlanda’da, Dublin’in Cumlin kentinde; Tony ve Margaret’ın oğlulları olarak doğdu. Crumlin’de yetişen McGregor, ilk ve orta okulu burada bitirdi. Küçük yaşından beri tutkusunu büyüdüğü bölgeden alan McGregor, spora ilk adımını Lourdes Celtic Futbol Kulübünde futbol oynayarak attı. Daha 12 yaşındayken Crumlin boks salonunda boksa başladı.
2006’ da ailesi ile birlikte Dublin’in Lucan kentine taşındılar. Burada sıhhi çıraklığı da yaptı. İleride UFC’de de dövüşecek olan Tom Egan ile tanıştı ve onunla birlikte MMA antrenmanlarına devam etti.
Şubat’ın 17’sinde 2007 yılında 18 yaşında iken ilk amatör MMA maçına çıktı. Kieran Campbell ile dövüşen McGregor, maçı ilk raund-da teknik nakavt ile kazandı. Bu maçtan sonra profesyonele geçti ve Irish Cage of Truth organizasyonuyla sözleşmeye gitti. John Kavanagh’ın 2008’de Dublin’deki gym’inde antrenmanlar yaptı.
Conor McGregor Kimdir?9 Mart 2008 yılında ilk profesyonel MMA maçında hafif sıklette Gary Morris ile kafese çıktı. Maçı ikinci raundun-da teknik nakavt ile yendi. İkinci maçında Mo Taylor’ı yendi ve üçüncü maçı için sıklet azaltarak kendisini tüy sıklete indirdi. Tüy sıkletteki ilk maçında Artemij Sitenkov’a pes etti ve McGregor ilk yenilgisini aldı. İlk yenilgisinden sonra tüy sıklette sırasıyla Stephen Bailey ile Connor Dillon’ı mağlup etti. Altıncı maçında hafif sıklete döndü, Joseph Duffy’e pes etti ve ikinci yenilgisini almış oldu. Sekiz maçlık namağlup serisini 2011 ve 2012’de gerçekleştirdi ve, Cage Warriors organizasyonunda hem tüy hem de hafif sıklet şampiyonluğu yaşadı. 2013’ün Şubat’ında UFC yöneticisi Dana White’ın Dublin’e gittiği sırasında McGregor söylentileri, McGregor’ın UFC’ye katılmasını sağladı.

UFC Geçiş Aşamaları

McGregor, 2013’te Cage Warriors işletmesinin tüy ve hafif sıklet şampiyonuyken UFC ile anlaştı. Aralık 2015’te, tüy sıklet şampiyonu José Aldo’yu çok kolay ve zahmetsiz bir şekilde 13 saniyede tek yumrukla nakavt etti ve UFC’nin hafif sıklet şampiyonu oldu. Bu galibiyet UFC tarihinde bir maçtaki en hızlı nakavt olarak tarihe geçti. Kasım 2016’da hafif sıklet şampiyonu Eddie Alvarez’i mağlup etti ve UFC tarihinde aynı anda iki farklı sıklet içinde şampiyon olan ilk dövüşçü olarak bir ilki gerçekleştirdi. McGregor 2017 yılında Floyd Mayweather jr.’la ilk profesyonel maçına çıktı ve yenildi. Bu maçta 4.3 milyon dolar öde izle satışı yaptı ve Kuzey Amerika’da en yüksek 2. Satış rakamına ulaştı.
McGregor 6 ekim 2018’de Khabib Nurmagomedov ile kafese çıktı ve Khabib, McGregor’ı boyun kilidine alarak pes ettirdi. Maç bittiğinde Khabib kafesten atladı ve Conor’ın koçuna vurmaya başladı. Ardından Khabib’in birlikte çalıştığı İslam makhachev kafese girdi ve Conor’ı yumrulamaya başladı. Böylece Khabib Nurmagomedov 9, conor McGregor 6 ay men cezası aldılar. Bununla birlikte Khabib Nurmagomedov 500 bin dolar para cezası alırken, Conor Mcgregor 50 bin dolar hakaret cezası aldı.
Son olarak 18 Ocak 2020’de Donald Cerrone ile maç yaptı ve maçın 40. Saniyesinde Donald Cerrone’yi nakavt etti.
Conor McGregor 1.75 m boyundadır. Kanat açıklığı 1.88 m’dir. Dövüştüğü sıkletler, tüy sıklet (65.8 kg) hafif sıklet (70.3 kg), yarı orta sıklet (77.1 kg). Kendisi solaktır. Toplam 26 maç yapmıştır. Bunların 22 tanesini kazanmıştır. 4 tanesinde de yenilmiştir. Kazandığı maçların 19 tanesini nakavtla kazanmıştır. Beraberliği yoktur.

Kaynakça:
tr.wikipedia.org/wiki/Conor_McGregor
www.biography.com/athlete/conor-mcgregor
www.forbes.com/profile/conor-mcgregor/#7020fb037595

Yazar: Omer Fidan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku