Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ravent Otunun (Işgın) Az Bilinen Sağlık Faydaları

0 3.433

Ravent’in meyve mi sebze mi olduğuna dair tartışmalar devam etmesine rağmen, Çin tıbbında mide rahatsızlıklarını yatıştırmak için olan etkisi ciddi bir şekilde araştırılmıştır. Ravent günümüzde tüm Avrupa ve Kuzey Amerika’da oldukça popülerdir, kemikleri güçlendirmek ve beyin sağlığını arttırdığı bilinir. Bunun harici daha pek çok faydası olduğuna dair iddialar bulunmaktadır. Bu yazıda ravent ne olduğu ve sağlık açısından faydalarının neler olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır.

Ravent Nedir?

Ravent bitkisi, kırmızı kereviz (bir çeşit) gibi görünür, ancak büyük yaprakları vardır ve genellikle bir meyve olarak kabul edilir. Aynı zamanda Işgın, ışkın,uçkun otu olarak da anılmaktadır. Bitkinin gövdesi genellikle çiğ olarak da yenebilen pişirilir. Bir porsiyon ravent günlük K vitamini ihtiyaçlarınızın % 45’ini karşılamakta ve muhteviyatındaki besinler kemik sağlığını desteklemektedir. Raventteki C vitamini enfeksiyonları önler ve içeriğindeki A vitamini ve lutein görme sağlığını artırır.
Bunun yanında Ravent botanik olarak bir sebze olmasına rağmen, 1947’de Amerika Birleşik Devletleri, ithal sebzelere uygulanan yüksek tarifelerden kaçınmak için bir meyve olarak atfedilmiştir. Ravent, 14. yüzyılda İpek Yolu üzerinden Avrupa’ya ulaştı. Ve 1800’lerin başında Avrupalı yerleşimciler tarafından Kuzey Amerika’ya getirilmiştir.

Ravent’in Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Ravent’in mide şikayetleri haricinde daha bir çok yararı olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır. Faydalarından bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Kabızlığı Azaltır

Doğal bir müshil olan ravent kabızlığı tedavi etmek için kullanılabilir. Çalışmalar, raventin tanen içeriği sayesinde antidiyareik etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca sennosidler, uyarıcı müshil olarak işlev gören bileşikler içerir. Ravent ayrıca sindirim sağlığını artırabilecek yüksek miktarda diyet lifi içermektedir.

Kemikleri Güçlendirir

Ravent Otunun (Işgın) Az Bilinen Sağlık FaydalarıRavent, kemik metabolizmasında rol oynayan ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olan iyi bir K vitamini kaynağıdır. K vitamini kemik oluşumu için de önemlidir. Yapılan bir çalışma, K vitamininin kırık riskini nasıl azaltabileceği hakkında bulgular bulunmaktadır. Ravent de iyi bir kalsiyum kaynağıdır (bir bardak günlük ihtiyacın % 10’unu karşılar) ve kalsiyum da kemik sağlığı için önemli başka bir mineraldir.
Beyin Sağlığını Artırır
Raventteki K vitamini beyindeki nöron hasarını sınırlar ve bu Alzheimer’ı önleme noktasına gelebilir. Bir çalışmaya göre, ravent beyindeki iltihapların tedavisinde yardımcı olabilir. Bu, Alzheimer, inme ve ALS’ye (amyotrofik lateral skleroz) karşı koruyucu bir önlem haline getirir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Ravent’in kötü kolesterolü azalttığı tespit edilmiştir ve düşük kalorili bir gıda seçimi olduğundan, kilo verme diyetine harika bir katkı olabilir. Aynı zamanda yararlı özelliklerini veren yeşil çayda aynı bileşikler olan kateşinler içerir. Kateşinlerin metabolizmayı arttırdığı bilinmektedir ve bu aynı zamanda vücut yağını yakmaya ve kilo vermeye yardımcı olur. Ravent ayrıca kilo vermek için önemli bir başka besin olan iyi bir lif kaynağıdır. Laksatif özellikleri nedeniyle, ravent belirli kilo verme için yapılab takviyeler oluşumlarında önemli bir bileşendir.

Kanserle Mücadeleye Yardımcı Olur

Yapılan hayvan çalışmaları, ravent içinde renklerini veren konsantre bir kimyasal olan physcion’un 48 saat içinde kanser hücrelerinin% 50’sini öldürebileceğini göstermiştir. Yine de bir sonuca varmadan önce bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunun göz önünde tutulması gerekir. Ravent’in kanserle mücadele özellikleri, pişirildiğinde özellikle artar fakat bu sürenin 20 dakikayı geçmemesi gerekir. Çalışmalar özellikle kanserli olmayan sağlıklı hücrelerin aktivitesini önemli ölçüde arttırdığını göstermiştir.

Diyabet Tedavisi Olabilir

Bazı araştırmalar, ravent gövdelerinde bulunan bileşiklerin kan şekeri seviyelerini iyileştirmeye ve hatta kolesterolü düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Rhaponticin adı verilen aktif bileşiğin diyabet hastaları için yararlı olduğu bulunmuştur.

Kalbi Korur

İyi bir lif kaynağı olan ravent, kolesterol seviyelerini düşürdüğünü göstermiştir. Ravent sapı lifinin tüketilmesinin kötü kolesterolü % 9 oranında azalttığı bulunmuştur. Yapılan başka çalışmalar, ravent içindeki arterleri hasardan koruyan ve aksi takdirde kardiyovasküler hastalığa yol açabilecek aktif bileşiklerden bahsetmektedir. Bazı kaynaklar raventin kan basıncını da düşürebileceğini söbelirtmektedir.

Görme Yetisini Artırabilir

Bu konuda daha az bilgi olmasının yanında ravent, her ikisi de görme için iyi çalışan lutein ve C vitamini kaynağı olduğunu bilmek gerekir.

Böbrek Sağlığına Yardımcı Olabilir

Ravent Otunun (Işgın) Az Bilinen Sağlık FaydalarıYapılan bir çalışma, ravent takviyesinin evre 3 ve evre 4 kronik böbrek hastalığının tedavisinde terapötik etkileri nasıl geliştirebileceğini göstermektedir. Ancak ravent bazı oksalik asit içerdiğinden, böbrek taşlarına neden olabilir veya ağırlaştırabilir. Bu nedenle, tüketmeden önce dktora danışılması tavsiye edilmektedir.

PMS Belirtilerini Giderir

Çalışmalar, raventin sıcak basmaları hafifletebileceğini gösteriyor ve bu özellikle perimenopozun nedeni için geçerlidir. Ravent ayrıca fitoöstrojenler içerir ve bazı araştırmalar bu tür gıdaların menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

Cilt Yaşlanmasını Geciktirir

Ravent A vitamini deposudur. Bu doğal antioksidan, serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olur ve yaşlanma belirtilerini (kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi) geciktirir. Bu nedenle, ravent, serbest radikallerin hücre hasarını önleyerek cildi genç ve parlak tutmaktadır. Ravent, doğal bir antibakteriyel ve antifungal ajandır ve cildi çeşitli enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olur. Ham ravent, bir macun şeklinde, alternatif tıp uygulayıcıları tarafından çeşitli cilt enfeksiyonları için topikal bir uygulama olarak savunulmuştur. Faydalarından istifade edebilmek için ravent saplarından bir macun yapabilir ve yüze uygulayabilir,15 dakika bekletildikten sonra soğuk suyla yıkanmalı ve her sabah bu uygulama tekrarlanmalıdır.

Doğal Saç Boyama Maddesi Olarak Çalışır

Ravent kökü saça açık kahverengi veya sarışın bir renk verdiği bilinen iyi bir oksalik asit dozu içerir. Oksalik asit varlığı saç renginin daha uzun süre dayanmasını sağlar ve saç derisine zarar vermez. İki bardak suya yaklaşık üç yemek kaşığı toz ravent kökü eklenerek 15 dakika pişirilmeli ve bir gece dinlendirilmelidir. Pasosu süzülüp sabahları saç bu su ile yıkanmalı ve durulanmamalıdır. Bu şekilde harika bir saç rengi elde edilebilir.

Ravent Lezzeti Neden Ekşidir?

Sadece ekşi değil aynı zamanda hafif buruk bir tadı vardır. Bunun nedeni, içindeki yüksek miktarda malik asit ve oksalik asittir. Malik asit çoğu meyve ve sebzede yaygın olarak bulunur ve bu yiyeceklerin çoğuna ekşi tat vermektedir. Oldukça ilginç bir şekilde, karanlıkta büyüyen raventin daha az ekşi olduğu tespit edilmiştir.

Ravent Zehirli midir?

Ravent Otunun (Işgın) Az Bilinen Sağlık FaydalarıYapraklarda oksalik asit (saplardan daha fazla) açısından çok zengindir ve bu onları toksik hale getirir. Bu yüzden yaprakların tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Ravent yapraklarındaki antrakinon glikozitler olarak adlandırılan diğer bileşikler de yaprakları toksik hale getirebilir. Bu sebeplerden dolayı saplarının tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Toksisite belirtileri ağızda ve boğazda yanma hissi, göz ağrısı, nefes almada zorluk, ishal, halsizlik ve hatta kusmayı içerir. Ölüm gerçekleşebilir, ancak bunun için çok fazla ravent yaprağı tüketmesi gerektiğinden oldukça nadirdir.

Ravent Nasıl Yenir?

Tüketim için sadece saplara odaklanılmalıdır ve çiğ olarak yenilebilir. Onları biraz şekere veya balı batırılabilir, ayrıca meyve suyu da yapabilir. Ya da sapları 20 dakika sıcak suya batırıp demlenmesi sağlanarak çayı da yapılabilir. Dozdan olarak, 1 kg vücut ağırlığı başına 20 ila 50 miligram ravent güvenli kabul edilmektedir.

Ravent’in Yan Etkileri Nelerdir?

• Çocuklar için zararlı olabilir: Ravent sapları daha az oksalik asit içermesine rağmen, 4 yaşın altındaki çocuklar için hala zararlı olabilirler.
• Hamilelik ve emzirme sorunları: Ravent gıdalarda bulunanlardan daha fazla miktarlarda kullanılırsa güvensiz olabilir.
• İshal veya kabızlığı ağırlaştırabilir: Ravent fazlası bu koşulları ağırlaştırabilir.
• Böbrek taşı: Oksalik asitin varlığı nedeniyle, ravent böbrek taşlarını ağırlaştırabilir.
• Karaciğer sorunları: Ravent, karaciğer sorunları olan kişilerde sorunu daha da kötüleştirebilir.
Alınırken sağlam ve gevrek sapları ve parlak derileri olan ravent aranmalıdır. Bölünmüş uçları olan saplardan kaçınılmalı, daha genç bir bitkiyi işaret ettikleri için daha küçük yaprakları olanlar tercih edilmelidir. Durum ne olursa olsun yapraklar tüketilmemelidir.

Kaynakça:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874110008263?via=ihub
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25936269
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9430089
https://www.nhs.uk/news/cancer/claims-rhubarb-pigment-could-help-cancer-crumble/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku