Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın En Teknolojik Gelişmiş Kentleri

519

Dünyanın En Teknolojik Gelişmiş KentleriTeknoloji, dünyamızda devrim yaratarak, karmaşık görevleri hızlandırdı ve gelişmiş ve gelişmekte olan şehirler arasındaki engelleri hızla yıktı. İster entegre akıllı şehir planlarına, ister evrensel olarak internete erişimlerine, ister yazılım ve dijital üretim için uygun olmalarına bağlı olarak, dünyanın bazı şehirleri, teknolojinin geleceği için diğerlerinden daha fazla hazırlanmıştır. Bu listedeki tüm şehirler, Pricewaterhouse Coopers Fırsat Kentleri 6 Raporu’nda sıralanmıştır; bu raporlar, okulların, geniş bant kalitesi, dijital ekonomi, yazılım geliştirme ve multimedya alanlarındaki internet erişimine dayalı olarak bir dizi şehrin kentlerin mevcut performansını ve geleceğini analiz etmektedir.

Bu şehirler, teknolojik bilgi birikimimizin sınırlarını ciddiye alıyor ve gelişmiş tasarımlarıyla bizi şımartıyor. Örneğin, en havalı teknoloji şehirlerinden biri Tokyo’dur; dijital ve oyun yazılımına odaklanmanın ötesinde, şehir 2020 Olimpiyatları sırasında dünyayı yapay bir meteorla karşılamayı planlıyor. Hong Kong gibi diğer büyük şehirler, yaygın internet ve hatta katılım için parmak izi tarayıcılarıyla okullarda teknolojinin öncülüğünü yapmaktadır.
Dünyanın En Teknolojik Gelişmiş KentleriJakarta
Dünyadaki teknolojik açıdan gelişmiş şehirler listemizdeki ilk şehir, Endonezya’nın başkenti olan Jakarta’dır. 10 milyonu aşkın nüfusu bulunan Jakarta Güneydoğu Asya’nın en kalabalık şehridir ve Singapur kadar büyüktür. Arap, Hint, Malay, Cava, Çin ve Felemenkçe de dahil olmak üzere birden fazla kültürün birleşmesinde, Jakarta, korkunç trafiğe rağmen, yüksek teknolojili bir Asya merkezidir.
Johannesburg
Sahra altı Afrika’daki mali güç merkezi olan Johannesburg, teknolojiyle büyümeye kendini adamıştır. Şehir planlama komitesi, özellikle bilgi ve iletişim teknolojisinde teknoloji endüstrisi ortaklıklarına büyük önem vermiştir. Jo-burg polis teşkilatı, şehir merkezinde her caddenin köşesine suç işlemek için CCTV kameralar takarak yüksek teknolojiye başlamıştır.
Mumbai
Bu listede yer alan tek Hintli yer olan Bangalore “Hindistan Silikon Vadisi” ne dayanan Mumbai, bilgi teknolojileri ve sağlık teknolojisi konusunda uzmanlaşmıştır.
Dünyanın En Teknolojik Gelişmiş KentleriŞanghay
Çin’in en kalabalık şehri olan Şanghay kendini teknolojiye adamış, hatta sadece teknolojiye odaklanmış çok sayıda sanayi bölgesini bünyesinde barındırıyor. Gelişmiş şehir, Şangayı Çin’de üretim üssü yapmak için yerel bir şirketle bağlayıcı olmayan bir anlaşma imzalayan ExxonMobil ve Tesla Motors gibi önemli endüstri devlerini de cezbetmiştir.
Buenos Aires
Buenos Aires’in inovasyon ve yerel start-up hızlandırıcılarına desteği, kenti Güney Amerika’nın en iyi teknoloji merkezi haline getirdi. Buenos Aires aynı zamanda vatandaşlarına bakım yapmak için teknolojiyi kullanan bir şehrin en iyi örneklerinden biridir, sel baskını azaltmak ve hatta vatandaşların bir resim parçasını tweet etmesine izin vermek için neredeyse 1,000 mil su drenaj borusunun bakımını otomatikleştirmiştir.
Pekin
Pekin ekonomisi büyük oranda sanayi modelini geçti ve ekonomisi şu anda% 77’si hizmet bazlı, büyük ölçüde finans, perakende ve bilgi teknolojisindedir. Çin’in Silikon Vadisi, şehrin batısındaki Zhongguancun, hem yeni başlayan şirketlere hem de Lenovo, Google ve Microsoft’un yeni Çin araştırma merkezi gibi yerleşik teknoloji devlerine ev sahipliği yapıyor.
Moskova
İlk insanı uzaya göndermekten sorumlu olan Ruslar, ünlü bilgisayar bilimleri ve teknolojisiyle meşhurdurlar. Şimdiye kadar Moskova, Yandex ve Rusya ve Google’ın eşdeğeri olan VKontakte gibi Batılı şirketlerin kopyalarını oluşturmada mükemmel bir performans sergiliyor. Bu günlerde, şehir nanoteknoloji gibi yeni ve daha az yaygın teknolojilerin liderleri arasında yer alıyor.
Dubai
Dubai, Hewlett-Packard, Oracle ve IBM gibi küresel firmalara ev sahipliği yapan, fiilen Ortadoğu’daki teknoloji (özellikle BT) merkezidir. Şehrin teknolojiye büyük yatırım yapması, hatta Akıllı Palmiye ağaçlarını, güneşten beslenen telefon şarj cihazları ve Wi-Fi hotspot’ları ile inşa etmesi gibi. Ayrıca, sakinleri geleceğin tamamen entegre bir “akıllı” ortamında bağlamak için Dubai Smart City projesini başlattı.
Milan
İtalya’nın ekonomik santrali olan Milan, çoğunlukla moda ve bankacılık endüstrileri ile biliniyor. Milan, cazibe ve paranın yanı sıra çok sayıda yüksek teknoloji ürünü sergilere ev sahipliği yapıyor ve 2015 Dünya Fuarı’na ev sahipliği yapmıştır. Teknoloji sektöründe şehir biyoteknolojide liderdir.
Madrid
Barcelona, İspanya’nın birincil sanayi merkezi olmasına rağmen, yüksek teknoloji ürünü üretim ve ileri teknolojide güçlü bir odak noktası vardır. Yüksek öğrenim görmüş bir iş gücünün ve birçok İspanyol çokuluslu şirketinin karargahının birleşimi Madrid’i Avrupa’nın en önde gelen teknoloji merkezlerinden biri yapmıştır.
Kuala Lumpur
Kuala Lumpur, yazılım geliştirmede ve multimedya tasarımında dünya çapında 9. sırada yer alan, bir kodlayıcının rüya şehridir. Kent ayrıca hızlı Wi-Fi’ye sahip ve kuluçka makineleri ve yenilikçi genç işçilerle dolup taşan dijital göçebeleri için standart bir cennet haline gelmiştir.
Sidney
Okyanusya’nın en büyük kenti olan Sydney, büyük ölçüde biyoteknoloji ve yüksek teknoloji imalatında, ekonominin% 11’ini oluşturan güçlü bir temel oluşturmuştur. Sidney ayrıca eğitimde internet erişimi için küresel olarak beşinci sıradadır.
Toronto
Teknoloji endüstrisinin Kanada genelinde patlamasına rağmen, Toronto, Washington D.C’nin hemen arkasında, Seattle, Silikon Vadisi ve Boston’un arkasında, teknoloji işlerinin miktarı bakımından beşinci sırada yer alan lider ve Kuzey Amerika’nın en iyi teknoloji şehirlerinden biridir. Küresel olarak, şehir dijital olarak hazırlanmış ve entegre ekonomiye sahip olmak açısından sekizinci sırada olup, teknolojik yapılanmada büyümeyi ön görüyor.
Berlin
On yıllardır (yüzyıllar değilse bile), Berlin kısmen Almanya’nın dünyadaki en eski evrensel sağlık sistemi yaratması nedeniyle önemli bir tıbbi teknoloji gelişme merkezi haline geldi. Berlin, özellikle, genç, yüksek eğitimli işgücünün ve ülkenin güçlü mühendislik becerilerinin kışkırtan temiz teknolojisi ve yüksek teknolojiye odaklanmaktadır.
Paris
Paris kuruluşundan bu yana teknolojik ilerlemede küresel bir lider olmuştur. Kentin çevresindeki mimari ve gaz lambalarındaki cam gibi ilk değişiklikler şehre şöhret kazandırdı, ancak modern teknolojik gelişmeler öncelikle optik ve havacılık ekipmanları ile birlikte yüksek teknoloji üretim endüstrilerinde gerçekleşiyor.
Tokyo
Tokyo, yalnızca mermi treni için değil, dünyanın en gelişmiş teknolojik şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kent sayısız teknoloji zirvesine ev sahipliği yapıyor ve yazılım geliştirmenin ön saflarında yer alıyor. Tokyo, 2020 Olimpiyatlarının ev sahibi olarak sürücüsüz taksiler ve yapay bir meteor duşu gibi çeşitli yüksek teknoloji özelliklerini sunmayı planlıyor.
Chicago
Listemizdeki tüm şehirlerden Chicago, teknoloji sektöründeki büyümeyi en çok destekleyen kuruluşlardan biridir. Şehir yönetimi kamu-özel ortaklıklarını bastırıyor ve öğrencilerini teknoloji tabanlı alanlarda başarılı olmak için gereken becerileri kazandırmayı hedefliyor. Ekim 2015’te, şehir bilgisayar bilimleri derslerine mezuniyet şartı getirmeye çalışan her sınıfta yüksek hızda geniş bant ve Wi-Fi ile donatmak için federal bir hibe aldı.
Singapur
Singapur, dünyanın temiz enerji sermayesi olarak tanınmak istiyor ve bunu yapmak için birçok teknoloji gerekiyor. Microsoft ve Google gibi birçok küresel şirketin araştırma merkezlerine ev sahipliği yapan Singapur, vatandaşlarına ücretsiz hızlı internet sunuyor. Ayrıca, bir ücretli yolda harcadıkları süreyi temel alarak sakinlerine şarj etmek için gelişmiş teknolojileri kullanıyor.
Los Angeles
Dijital ekonomi için hazırlanan ikinci şehir olan Los Angeles, aynı zamanda ABD’deki üçüncü en büyük teknoloji ekosistemidir ve başlangıç aşamasındaki yeni teşebbüslerin% 12’sine ev sahipliği yapmaktadır. Silikon Vadisi’nden yaklaşık% 30 daha hızlı büyüyen Tinseltown, ülkedeki ileri teknolojide istihdamda en fazla insana sahiptir.
San Francisco
Bay Area, Apple, eBay ve Tesla Motors gibi şirketlere ev sahipliği yapan muazzam bir teknoloji merkezidir. San Francisco, 1990’lı yılların başında gelen dot-com patlaması sırasında ön plana çıkarken, BT ve teknoloji endüstrilerinin küresel merkezi olan Silikon Vadisi yakınlarında teknolojileri ile ünlüdür. Vadinin önemine rağmen, birçok şirket San Francisco’ya, işçilerinin daha canlı, kültürel açıdan zengin bir çevre için ayak uydurmaları nedeniyle yer değiştirmektedir.
New York City
Çoğu kimse, New York City’i bankacılık ve Broadway ile teknolojiden daha hızlı ilişkilendirebilir, ancak şehrin Silicon Alley, dünyanın en güçlü ülkelerinden biridir ve 7,3 milyar dolar değerinde yüksek teknoloji yatırım sermayesi yapmaktadır. Kent büyük bir fiberoptik telekomünikasyon yükselişinden geçmekte ve gelişmekte olan Cornell Tech tarafından desteklenen dünyanın en önde gelen teknoloji sermayesi olmayı hedeflemektedir.
Hong Kong
Asya’daki en yüksek internet hızlarından birine sahip olan Hong Kong, iş kurmak için dünyanın en kolay yerlerinden biridir. Hükümet, yenilikçiliği düzenli olarak finanse ediyor ve 2011’den beri bilim ve teknoloji AR-GE’sinde 1.8 milyar doları aşmıştır. Bu, kentin daha fütüristik hale gelmesine yardımcı oldu ve bazı okullarda, öğrenciler parmak izi tarayıcısıyla check-in yapıyor bile.
Stockholm
Avrupa’da en hızlı büyüyen teknoloji merkezi olan Stockholm, Avrupa’nın başlangıç sermayesi konumundadır. Avrupa’nın geri kalan kısmının büyük kısmı 2008 yılından bu yana mali darboğaza girmiş olsa da, İsveç, istikrarlı ekonomisi ve yüksek eğitimli işgücü sayesinde hızlanan büyümeye imza attı. Tüm Avrupa teknoloji sektörü yatırımlarının% 15’ini toplayan Stockholm, Skype’ın Niklas Zennström, Spotify’tan Martin Lorentzon ve μTorrent’in Daniel Ek gibi en tanınmış teknoloji süper yıldızlarının bazılarına ev sahipliği yapıyor.
Londra
Londra şehri, Seoul’le ilk unvanını paylaşmasına rağmen, dünyadaki teknolojik açıdan en gelişmiş şehir listesinin en üstünde sağlam bir yer tutuyor. Seoul’de daha iyi genişbant kalitesi olsa da, İngiliz sermayesi, multimedya tasarımı ve teknolojik hazır olma konusunda hazırlıkları devam ediyor. Vadiye yapılan bir başka referansta, Londra, dünyadaki üçüncü en büyük teknoloji başlatma merkezi Silicon Roundabout’a sahiptir. Bölge, çoğu, Orta / Doğu Londra kümesinde yenilik merkezi ve araştırma laboratuvarı oluşturan dünyanın en büyük teknoloji şirketlerini cezbetmiştir.
Seoul
Güney Kore‘nin ekonomik güç merkezi olan Seoul, ulusal GSYİH’nın% 21’ini üretirken, kara kitlelerinin% 1’inden daha azını kapsamaktadır. Samsung ve LG gibi büyük teknoloji devlerine ev sahipliği yapan Seoul, Dubai gibi “akıllı şehir” girişimini başlattı. Başlangıç olarak, şehir herkesi şehrin yüksek hızlı kablosuz ağlarına bağlamayı amaçlayan düşük gelirli ailelere ikinci el akıllı cihazlar dağıtıyor. Bu yüksek teknoloji ürünü hub, ses yayın yapan ve kablosuz internet erişimi sağlıyor ve geçersiz ve yüksek teknoloji ürünü sokak lambalarını tespit edebilen akıllı CCTV kameralarına da sahiptir.

Kaynakça:
https://list25.com/25-of-the-most-technologically-advanced-cities-in-the-world/5/

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku